Zencani’ye cezaevinde süper imkan

GezeGen GezeGen     06-01-14     Dünya     Zencani’ye cezaevinde süper imkan     276 Defa Okundu

Zencani'ye cezaevinde süper imkan

Zencani’ye cezaevinde süper imkan

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, gözaltında bulunan İranlı işadamı Babek Zencani’ye Petrol Bakanlığı’na olan borcunu ödemesi için yurt dışından ülkeye para transferi imkanının sağlanacağını söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında önemli davalar hakkında bilgi veren Ejei, Zencani soruşturması hakkında, “Ülkenin tüm kurumları kanuni ekonomik faaliyetleri destekliyor. Ticari faaliyetlerinde kanunlara aykırı davranmakla suçlanan ve takibe alınan birisi olursa iddiaların asılsız olması ihtimaline karşı ülkenin zarar etmemesi için öncelikle bu iddiaları araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Babek Zencani, ülke kurumlarına 2 milyar Euro’dan fazla olan borcunu ödemediği şikayeti üzerine ülkeden çıkışının engellenmesi için gözaltına alınmıştır” diyen Ejei, gözaltına alınan işadamının Merkez Bankası’na borcunu ödediğine dair bir mektup gönderdiğini, şu aşamada borcun gerçekten ödenip ödenmediğinin araştırıldığını ifade etti.

Ejei, Zencani hakkındaki yolsuzluk iddialarının araştırılması için de dosya açıldığını, işadamının kapitülasyonlardan yararlanma şeklinin kanuni yollardan olup olmadığının da incelendiğini söyledi. Ejei, “Yargı kurumu iş adamına yurt dışında parası veya borcunu ödediğine dair belgesi varsa bunları ülkeye transfer edebilmesi için gerekli imkanları verecektir” açıklamasında bulundu.

İran parlamentosundan bir grup milletvekilinin Zencani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulunması ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yardımcısı İshak Cihangiri’ye yolsuzlukla mücadele için özel talimat vermesinin hemen ardından gözaltına alınan İranlı milyarder işadamı Zencani, devlete ait petrol satışından elde edilen geliri ödememekle suçlanıyor. Zencani, 2 milyar 60 milyon Euro’luk ödemeyi gerçekleştirdiği öne sürmüştü. Ancak İran Merkez Bankası, ödemenin yapılmadığını belirtmiş, makbuzun sahte olduğunu bildirmişti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.