Yumrukla tekmeyle yedi günde geçti!

GezeGen GezeGen     17-01-14     Genel     Yumrukla tekmeyle yedi günde geçti!     295 Defa Okundu

Yumrukla tekmeyle yedi günde geçti!

Yumrukla tekmeyle yedi günde geçti!

Adalet Komisyonu’nda tartışmalı geçen bir maraton sonrası 52 maddelik HSYK teklifi kabul edildi. Gelecek hafta TBMM Genel Kurulu’na sunulacak olan teklif için Bakan Bekir Bozdağ, “Türkiye bu maddeyi değiştirmek zorunda. Türkiye’ye çok büyük yararlar sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) Adalet Bakanı’na bağlayıp süper yetkiler veren HSYK teklifi, tekmeli yumruklu 7 günlük 55 saatlik maraton sonunda dün TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif, gelecek hafta salı gününden itibaren TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.
52 maddelik teklifte muhalefetin “anayasaya aykırılık” eleştirisi dikkate alınarak 8 madde metinden çıkarıldı. Teklifte Ak Parti önergeleriyle pek çok madde yeniden düzenlendi.
Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu teklifin HSYK üzerindeki tartışmaları dindirmeyeceğini biliyorum. Bu konuda siyasi partilerin bir araya gelerek Anayasa’nın 159. maddesinde uzlaşmayla değişiklik yapma ihtiyacı ortadan kalkmamıştır. Yaşananlar bu ihtiyacı çok açık şekilde herkese göstermektedir. Bu girişim şimdilik olumlu neticelenmedi. Umarım bundan sonraki süreçte siyasi partiler bir araya gelip uzlaşma için olumlu adım atarlar. Bu adıma katkı vermeye hazırız. 159. madde değişikliğinin Türkiye’ye çok büyük yararlar sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu konudaki her çalışmaya destek olacağız” dedi.
Bozdağ, Komisyon’dan ayrılırken gazetecilerin “Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuyla ilgili açıklaması var. Yeni bir gelişme mi var?” sorusuna, Anayasa’nın HSYK ile ilgili 159. maddesine uzlaşmayla değişiklik yapılmasının şart olduğunu belirterek, “Siyasi partiler bir araya gelerek değişiklik yaparsa, biz buna varız. Zaten partilere önerdik. CHP katkı vermeyeceğini söyledi. Türkiye bu maddeyi değiştirmek zorunda. Bugün değişmez, yarın değişir. Ama burada bir adım atılma ihtiyacı çok açık… Uzlaşarak bir adım atabiliriz. Bundan sonra bir çalışma yapabiliriz” karşılığını verdi.

CHP kapıları kapattı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP kurmayları, Gül’ün girişimlerinin ardından Ak Parti’nin HSYK’nın yapısınının anayasa ile değiştirilmesi için masaya oturulması teklifi kendilerine iletildiği andan itibaren iki ön şart sunmuştu. Kılıçdaroğlu, HSYK teklifinin geri çekilmesi ve yolsuzluk soruşturmalarının baskı altına alınmadan sürdürülmesi gerektiğini iletmişti. Teklif MYK’da masaya yatırıldı. MYK’da Ak Parti’nin HSYK teklifini geri çekmeyerek samimi davranmadığı tespiti yapıldı. Bunun üzerine, anayasa değişikliği için masaya oturmama kararı alındı. CHP de anayasa değişikliği için kapıları kapattı.

Ak Partili Canikli: Yasalaştıracağız
Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP’nin HSYK ile anayasa değişikliği önerilerine olumsuz cevap vermesinden üzüntü duyduklarını belirterek, “Adalet Komisyonu’nda görüşülen teklifi hiçbir kesinti olmadan muhtemelen önümüzdeki hafta Genel Kurul’a getireceğiz ve yasalaşmasını sağlayacağız” dedi. Bozdağ, CHP’nin ret gerekçesini “Böyle bir gerekçeyle böyle bir çalışmanın veya çalışma önerimizin, bir mutabakat önerimizin reddedilmesini biz açıkçası çelişkili bir davranış veya bir yaklaşım olarak görüyoruz” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.