Yaz tatilinde gözünüz kulağınızda olsun!

GezeGen GezeGen     08-05-14     SağLık     Yaz tatilinde gözünüz kulağınızda olsun!     425 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Yaz tatilinde gözünüz kulağınızda olsun!

Yaz tatilinde gözünüz kulağınızda olsun!

Yaz ayları kapıda. Erken rezervasyonlar, hafta sonu kaçamakları derken tatil planları da şekilleniyor.

Yaz ayları kapıda. Erken rezervasyonlar, hafta sonu kaçamakları derken tatil planları da şekilleniyor. Tatil planlarınızın kulağınızla çok yakından ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? İşitme organımız olmasının yanı sıra vücudumuzun dengesini sağlamada da çok önemli bir rol oynuyor kulağımız. Dengemizi sağlayan iç kulakta çeşitli mekanizmalar var. O nedenle kulağı etkileyen süreçler denge sistemini de etkileyebiliyor. Dikkat etmediğimiz taktirde bir anda risk altına girebilir ve işitme ile ilgili sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Zira uçarken, dalarken, havuzda, denizde, disko-eğlence derken gürültülü ortamda, yaylada-dağda ya da yüksek sesle kulaklıkla müzik dinlerken kulak sağlığınızdan olmanız işten bile olmayabilir. İşte o riskleri Acıbadem Levent Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Seçil Uçar, milliyet.com.tr için anlattı.

UÇAKTA
Uçakla yolculuk son yıllarda çok sıklaştı hatta artık günlük hayatımızın içine kadar girdi. Ulaşımda zamandan kazandırması açısından hayatı kolaylaştıran uçak yolculuğunda sağlığımız açısından bazı noktalara da dikkat etmemiz gerekiyor. Onlardan biri kulaklarımız. Zira uçak yolculuğu sonrası pek çok kişi soluğu Kulak Burun Boğaz uzmanının kapısında alıyor. Neden mi? Uçak yolculuklarında özellikle inişlerde basınç farkından dolayı kulaklarımız çok etkileniyor. Kulak zarı orta kulaktaki basıncın düşüşüyle içeri doğru çöküyor ve östaki tüpü denilen ağız boşluğu ve kulak arasındaki dengeleyici tüp eğer yeterli çalışmıyorsa çok ciddi kulak sorunlarına yol açabiliyor bu durum. Bu nedenle özellikle uçak yolculuğu öncesinde alınması gereken önlemler var. Öncelikle üst solunum yolu enfeksiyonu açısından herhangi bir şikayetimiz olmamalı. Varsa, uçmamamız gerekiyor çünkü bu durum, geniz akıntısı ile beraber östaki tüpünü tıkıyor ve kulağın basıncı eşitlemesini engelliyor. Alerjik rinit, kulak kiri, orta kulak enfeksiyonu, orta kulakta sıvı birikmesi gibi bir şikayetimiz varsa mutlaka önce tedavi olup uçağa ondan sonra binmemiz gerekiyor. Eğer ki bu durumda binilirse östaki tüpü orta kulak basıncını eşitleyemiyor ve kalıcı işitme kayıpları, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikimi, şiddetli kulak ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bebekler ve çocukların östaki tüpleri henüz daha gelişmediği, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirebildikleri ve geniz eti problemi sık görüldüğü için onlar çok daha risk altında. Dikkatli olmak gerekiyor. Uçağa bindiğimizde sakız çiğneme, şeker emme, esneme ve ağızı burnu kapatıp yutkunma hareketi ile östaki tüpünü açıcı hareketler yapmamız gerekiyor. İniş sırasında da bu hareketleri yapabilmek için uyumamalı. Kulaklığımız varsa mutlaka çıkarılmalı. Alkol, kafein gibi maddeler uçuş sırasında kullanılmamalı, bol su tüketilmeli.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.