Yatırımcının bu yıl bilmesi gereken üç şey

GezeGen GezeGen     14-01-14     Ekonomi     Yatırımcının bu yıl bilmesi gereken üç şey     295 Defa Okundu

Yatırımcının bu yıl bilmesi gereken üç şey

Yatırımcının bu yıl bilmesi gereken üç şey

Societe General, 2014’te yatırımcının bilmesi gereken üç faktör olduğunu belirtti.

atırımcıların 2014’te dikkat etmesi gereken yatırım araçları sıralandı.

Fransız bankası Societe General, yatırımcıların Euro Bölgesi tahvil faizleri, ABD‘de borsa rallisi ve gelişen ülkelerde dalgalanmalara dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti. Küresel araştırma notunu yayınlayan bankaya göre, yatırımcı öncelikle gelişen ülkelerde dalgalanmalara dikkat etmeli.

“2013 gelişen ülke para birimlerinde yüzde 20’ye varan değer kayıplarına neden oldu” diyen banka, halen bu para birimlerinden bazılarının dolara karşı 1 yılın en düşük düzeyinde olduğunu hatırlattı. Gelişen ülkelerde geçen on yılda büyümenin kaynağı olan emtia fiyatlarında yükseliş, ucuz işgücü ve küresel büyüme gibi faktörlerin ortadan kaybolmaya başladığını belirten rapor, gelişmiş ve gelişen ülkelerin büyüme oranları arasındaki farkın da 2009’dan bu yana en düşük düzeyde olduğuna işaret etti.

GELİŞEN ÜLKELERDE DALGALANMA BEKLENTİSİ

Banka, ilk çeyrekte özellikle Çin’de kredi riskinin artmasıyla gelişen ülkelerde dalgalanma bekliyor. Bankaya göre yatırımcı ayrıca Euro Bölgesi’nde ekonomiye güvenin Temmuz 2011’den bu yana zirveye ulaşmasında sorunlu ülkelerdeki toparlanmanın da payı olduğunu yazdı. Deflasyon kaygısının sürdüğüne işaret eden Societe General’e göre, Avrupa Merkez Bankası politikasının da etkisiyle birbirine yaklaşan devlet tahvili faizleri yakından izlenmeli. Geçen hafta Güney Avrupa ve Almanya hazine tahvilleri arasındaki fark 200 baz puanın altına inerek tarihi dip seviyeyi gördü. Banka, sorunlu Avrupa ülkelerinde hisse senetleri ve tahvile pozitif yaklaşımını koruyor.

EN HIZLI BÜYÜME ABD’DEN

Societe General’e göre, gelişmiş ülkelerde en hızlı büyüme ise tüketici güveninin yeniden tesis edildiği ve özel sektör yatırımlarının canlandığı ABD’den gelecek. “Fed politikası normalleşse de 2014’te genişlemeci kalacak” diyen banka makroekonomik ortamın hisse senetleri için pozitif olacağı kanısında. Banka, maliyet kısma ve hisse geri alım programları ile fiyat kazanç oranlarının rekor kırdığını belirtti. “Societe Generale marjlar sabit tutulabilirse ABD borsalarında ekonominin de toparlanmasıyla ralli sürer” diyor

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.