Yatırımcı seçimden sonra gayrimenkule yönelecek

GezeGen GezeGen     27-03-14     Ekonomi     Yatırımcı seçimden sonra gayrimenkule yönelecek     429 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Yatırımcı seçimden sonra gayrimenkule yönelecek

Yatırımcı seçimden sonra gayrimenkule yönelecek

Son dönemde konuta olan talebin azalmadığını sadece ertelendiğini belirten Musa Aykaç, seçimden sonra çok enteresan gelişmeler olmazsa mevduattaki paraların gayrimenkule yöneleceğini söyledi

Türkiye’nin en aktif GYO’larının arasında yer alan Nurol GYO’nun Genel Müdürü Musa Aykaç, son dönemde yaşanan sıkıntıların konutta karar alma sürecini etkilemediğini sadece ertelediğini söyledi. Konut ihtiyacı olanların buldukları evi kaçırmak istemediğini ve kaparo verdiğini vurgulayan Musa Aykaç, “Vatandaş seçim sonuçlarını görmek istiyor. Bu da çok normal bir durum” dedi.
Musa Aykaç, geçtiğimiz haftalarda satışa çıktıkları Seyrantepe’deki Nurol Life projesinde bu tablonun net bir şekilde ortaya çıktığını belirterek, “Yaklaşık 100 kişiden kaparo aldık. Bu insanlar ev almak istiyor ve seçimden sonra bunlar satışa dönüşecek” diye konuştu.

Konuta talep artacak
Nurol Life’ta çok cazip ödeme planları hazırlamalarının yatırımcıları çektiğini anlatan Aykaç, “Piyasanın bu kadar çalkantılı olmasına rağmen önemli bir talep alıyoruz. Ortam durgunlaştığında talebin çok daha fazla artacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Son dönemde yükselen faizler nedeniyle yatırımcıların paralarını mevduata yatırmaya başladığını ifade eden Musa Aykaç, şu ifadeleri kullandı:
“Dövizden çok iyi gelir elde edenler oldu. Onlar şimdi yükselen faizlerle birlikte mevduata dönmeye başladı. Seçimden sonra çok enteresan gelişmeler olmazsa mevduattaki paraların gayrimenkule döneceğini söyleyebiliriz. Çünkü en iyi getiriyi gayrimenkul veriyor.”

‘Emlak almaya devam’
Türklerin ne olursa olsun gayrimenkulden uzaklaşmadığına işaret eden Aykaç, şöyle konuştu:
“Bu yılın ocak ayındaki konut satışları 2013 Ocak ayına göre yüzde 0.22 artış gösterdi. Aslında yaşanan olumsuzluklara göre yüzde 30 düşmesi gerekiyor. Demek ki insanlar emlak almaktan vazgeçmiyor. Diğer yandan Merkez Bankası’nın endeksine göre de emlak fiyatları artış gösteriyor. Enflasyondan daha yüksek arttı. İnsanlar fırsat gördüğü anda gayrimenkule yöneliyor.”

Yeni projede % 1 KDV uyguluyor
Nurol GYO’nun Seyrantepe’deki yeni projesi Nurol Life, toplamda 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiriliyor. 9.500 metrekarelik arsada inşa edilen Nurol Life projesinde 502 konutun yanı sıra 50 ofis ve 2 dükkân yer alıyor. Projenin kule kısmında konutlar, bazada ise ticari alan olarak ayrılan bölümde yer alacak şekilde tasarlandı.
50 katlı ve 252 metrelik bir kule olarak inşa edilecek Nurol Life’ta 1+0’dan 4+1’e 62 ile 294 metrekare arasında değişen büyüklükte rezidanslar yer alıyor. İnşaatı başlayan projenin tüm fonksiyonlarıyla 2017 yılının birinci çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Metrekare fiyatlarının 2.800 dolardan başladığı projede yüzde 1 KDV uygulanıyor.

Basın Ekspres’e ‘Park’ yapıyor
Nurol GYO’nun bir diğer projesi Nurol Park, Basın Ekspres Yolu’nda yapılıyor. 154 rezidans, 84 loft ve 880 tower dairesi olmak üzere 1.118 konutun bulunduğu projede 1+1’den 4+1’e kadar farklı alternatifler yer alıyor. Projenin tüm fonksiyonlarıyla 2016’nın ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Nurol Park’taki 3.20 metre tavan yüksekliği olan loftlarda ferah bir yaşam alanı sunuluyor. Loftlarda 2+1, 3+1 ve 4+1 konut seçenekleri bulunuyor.?Nurol Park’ta 1+1 ve 2+1 seçeneklere sahip toplam 154 rezidans dairesi yer alırken, 13 kata sahip rezidans bloğunda, concierge hizmeti de sunulacak. Nurol Park’ın tower daireleri ise 10 ile 31 katlı 4 blokta toplanıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 seçeneklere sahip toplam 880 adet tower dairesi bulunuyor.

Ataşehir’de 3+1 ve 4+1 dairelere özel indirim
İstanbul’un özgün parklarından biri olmaya hazırlanan Ataşehir Atapark’ın yanı başında inşa edilen Trendist Ataşehir projesindeki konutlar, 9 Nisan’a kadar avantajlı fiyatlarla satışa sunuluyor. 1+1’den 4+1’e kadar farklı daire seçeneklerinin bulunduğu Trendist Ataşehir’de 9 Nisan’a kadar geçerli olan daire fiyatları 262 bin TL ile 982 bin TL arasında değişiyor. Yüzde 1 KDV avantajı ile satışa sunulan proje için Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Odeabank, Fibabank ve ING Bank 12 aydan 120 aya kadar farklı vade seçenekleri sunuyor. 3+1 ve 4+1 dairelerin peşin ödemesi durumunda ise % 2 oranında indirim avantajından yararlanılabiliyor.

Yüzde 45’i satıldı
K Yapı ve Solid İnşaat tarafından hayata geçirilen Trendist Ataşehir projesinin kaba inşaatının % 30’u tamamlandı. 13 adet 8 katlı, 3 adet ise 33 katlı, olmak üzere 16 blokta toplam 820 adet daireden oluşan projenin % 45’i ise satıldı. Mimari özellikleri ile ön plana çıkan Trendist Ataşehir’de 3+1 ve 4+1 daireler büyük ilgi çekiyor. Özellikle ailelerin oturum amacıyla tercih ettiği projede, 3+1 tipi dairelerin % 46’sının, 4+1 dairelerin ise % 44’ünün satışı tamamlanmış durumda.
275 bin metrekare inşaat alanına sahip projede, 43 adet farklı büyüklükte cadde mağaza ve sosyal alanlar da yer alacak. Trendist Ataşehir’in 2015 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yalova’da konut fiyatında yüzde 20 artış yaşandı
İstanbul’dan ayrılarak il olan ve teknik tarımın en yoğun yapıldığı yerlerden biri olan Yalova, gayrimenkul sektörünün atağa geçtiği bölgeler arasında yer alıyor. Yalova’da en hızlı gelişme gösteren yerlerin başında ise Altınova geliyor. Bölgeyi analiz eden Altın Emlak Yalova Temsilcisi Dursun Kutan, Yalova’da kiralık ve satılık konutların geçen yıla oranla yüzde 20 artış gösterdiğini belirtti.
100 metrekare yeni bir konutun Yalova’da 170 bin TL’den başlayan fiyatlarla satıldığını söyleyen Dursun Kutan, aynı konutun kiralık değerinin 900’den başlayıp 1.100 TL’ye kadar çıktığını, rakamların geçen yıla oranla yüzde 20 artış gösterdiğini söyledi. İkinci el bir konutun satış değerinin 120 bin ile 150 bin TL aralığında olduğuna dikkat çeken Kutan, kiralıklarda ise 600 TL’den başlayıp, deniz manzaralı kesimlerde 1.500 TL’ye kadar çıkabildiğini söyledi.

Devlet teşviği gördü
Yalova’da konut için çok farklı bir uygulamanın temelleri atıldığına dikkat çeken Dursun Kutan, “Şehir merkezi şuan bulunan noktanın 1.5 – 2 km ilerisine taşınacak. Belediye binası ve kent meydanı da bu bölgeye alınacak. Taşınılacak bölgede şu an yıkılması planlanan spor tesisleri bulunuyor” dedi.
Kimya sektöründeki firmaların yaptıkları yatırımlar ve tersane yatırımlarının yanı sıra turizm sektöründeki devlet teşvikleriyle bölgenin yoğun ilgi gördüğünü vurgulayan Kutan, “İl olduktan sonra Yalova’ya bağlanan Altınova, tersane bölgesi olması nedeniyle sanayi yatırımcılarının ağırlıkta olduğu bir yer” diye konuştu. Kutan, “Körfez Geçiş Köprüsü’nün ayağında bulunmasından ötürü de büyük önem taşıyan Altınova, çok talep gören bölgelerin başında geliyor. Talep anlamında ikinci gözde bölge ise Termal ilçesi. Devletin 500 dönümlük alana özel teşvikler verdiği bu bölge, özellikle turistik imarlı arsa arayışları için ilk tercih ediliyor” şeklinde ifade etti.

Ticari birimde yer sıkıntısı
Dursun Kutan, bölgede sanayi ve turistik imarlı arsalarla konut talebinin yoğunluğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Ticari emlakta yer bulma sıkıntısı olduğu için fiyatlar bir hayli yüksek. Çünkü Yalova merkezde binaların çok ortaklı olmasından ötürü yıkıp yapma konusunda çok sıkıntı çekiliyor. Eski binalarda ise metrekare sıkıntısı yaşandığı için ticari alan üretimi neredeyse yok denecek kadar az. Bu nedenle dükkânlar için kiralıklarda metrekaresi 75 TL’den, satılıkta ise 20 bin TL’den başlıyor.”

Haliç’le başladı 20 bin hektarın imar planını yaptı
Bugüne kadar yaklaşık 20 bin hektar alanın imar planı ve imar denetimini gerçekleştiren İmpo İmar, 22 tane Zeytinburnu ilçesi kadar alanın imar planına imza attı.
Firma, ilk olarak Eyüp ve Beyoğlu ilçesi Sütlüce Mahallesi imar planlarını hazırladı. İmpo İmar Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Şehir Plancısı Hüseyin Oflaz, halen yerel yönetimlere, özel sektör şirketlerine ve Türkiye’de 10 GYO’dan 7’sine imar planı yaptıklarını açıkladı.

Özel sektör geliyor
Oflaz, Haliç’in iki kıyısına birden imza attıklarını söyleyerek, “İlk olarak 1997 ve 2001 yıllarında Haliç’in imarını gerçekleştirdik” dedi. Halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında 6 ilçenin planlamasını yaptıklarını ifade eden Hüseyin Oflaz, imar planlaması yaparken o bölgenin 25 yıl sonrasını hayal ettiklerini söyledi.
Kadrolarında şehir ve bölge plancıları, harita mühendisleri, avukatlar, değerleme uzmanları gibi teknik adamların çalıştığını anlatan Oflaz, özel sektörden de yılda en az 30 dosya ile ilgilendiklerini belirtti.
İmar konusunda sorun yaşayan şirketlerin kendilerini bulduğunu anlatan Oflaz, “Sorun yaşayanlar bizim gibi yetkili plancılara gelip plan yaptırıp belediyelere teklif sunuyorlar” dedi.

İstanbul’daki ilk proje 9 Nisan’da tanıtılacak
Yurtiçinde ve yurtdışında birçok projeye imza atan Rönesans Holding, konut sektöründe de atağa geçiyor. Rönesans, alışveriş merkezleri, ofisler ve karma yapılar ile ticari gayrimenkul alanındaki tecrübesini konut sektörüne de taşımayı amaçlıyor.
Rönesans Holding iştiraklerinden Rönesans Konut’un İstanbul’daki ilk projesi, Kartal Yakacık’ta yükselecek. Hayata geçirilmesi planlanan yeni konut projesi 9 Nisan’da düzenlenecek toplantıyla tanıtılacak. Toplantıda ayrıca Rönesans Konut’un gelecek dönem hedefleri de paylaşılacak. Toplantıya Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özgümüş ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Işıl Dinçer katılacak.

Gayrimenkul sektörü ‘Körfez’de buluşacak
Türkiye gayrimenkul pazarının en aktifi konumundaki Körfez ülkelerinin birarada olduğu Cityscape Abu Dhabi Fuarı, 22 – 24 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Abu Dhabi prensi, General Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan’ın himayesinde bu yıl 8.si düzenlenecek fuarı, 2013 yılında Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Kuveyt, Lübnan gibi çevre ülkelerden 16.000 kişi ziyaret etti.
Türkiye temsilciliğini ISTexpo Fuarcılık’ın yaptığı Cityscape Abu Dhabi’ye, bu yıl Torunlar, Viatrans, Özyurtlar, Bak Yapı, FCC, Beytturk, Altıntürk ve Turesta firmaları kendi standlarıyla katılacak.

Bizim Evler 6’yı Haziran 2016’da teslim edecek
İhlas Yapı’nın hayata geçirdiği projelerden biri olan Bizim Evler 6, Bizim Evler 4 ve Bizim Evler 5’in hemen yanında yer alıyor. Bizim Evler 6’da 116 metrekare 2+1 daireler, 181 ila 202 metrekare 3+1 daireler, 217 metrekare 4+1 daireler ve 340 metrekare 5+1 daireler bulunuyor.
Proje, 1.207 daireden meydana geliyor. Her daire için kapalı otopark alanının bulunduğu proje, Ispartakule’de konumlandırılıyor. 90 bin 914 metrekare arsa üzerine kurulan Bizim Evler 6’da teslimler 2016 yılının Haziran ayında gerçekleştirilecek.

YÜF’ün yeni başkanı Mehmet Göçmen oldu
Yapı ürünleri sektörünün rekabet gücünün artırılarak uluslararası ekonomik sistemde etkin hale getirilmesi hedefiyle kurulan Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) 10. Genel Kurul Toplantısı’nda yeni yönetimini belirledi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanlığı’na (TÇMB) seçilen ve Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı olarak görev yapan Mehmet Göçmen, YÜF başkanlığına seçildi.
YÜF çatısı altında yer alan sektörlerin cirosu 2013 yılında 11.7 milyar dolara ulaştı. Sektörde 72 bin kişiye istihdam sağlayan bu sektörlerin ihracat gücü de 800 milyon dolara ulaşıyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.