Yargının bağımsızlığı zedeleniyor

GezeGen GezeGen     25-12-13     Haberler     Yargının bağımsızlığı zedeleniyor     358 Defa Okundu

Yargının bağımsızlığı zedeleniyor

Yargının bağımsızlığı zedeleniyor

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından en sert tepkiler AKP’nin içinden geliyor

AKP Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının ardından Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ‘cumhuriyet savcılarının yürüttüğü adli soruşturmayla ilgili bilgilerin emniyet müdürlerine, kaymakamlara veya valilere bildirileceğini, ayrıca emniyet müdürlerinin adli kolluk görevi yapanlar üzerinde gözetim, denetim, planlama ve iş bölümü yapacağını’ kaydetti.
‘Yürütmenin bu kadar geniş müdahalesine imkan sağlanmasının, yargı bağımsızlığının ağır bir şekilde zedelenmesi anlamına geldiğini’ vurgulayan Haluk Özdalga, “Bu düzenlemeyle, kendisiyle doğrudan ilgisi olsun veya olmasın, siyasi iktidarların arzu etmediği bir soruşturmanın yürütülebilmesi, hele kapsamlı delil toplama ihtiyacı olan dosyalarda, imkansız hale geliyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı emniyet müdürlerinin, savcılık soruşturması için adli kolluk hizmeti veren görevliler üzerinde gözetim ve denetim yetkilerine sahip olması, kuvvetler ayrılığına aykırı. Hukuk devletinin özüne de sözüne de uymuyor.” dedi.

Son düzenleme ile adli soruşturmaların gizliliğinin de fiilen ortadan kalktığını, bunun da pek çok bakımdan vahim bir durum olduğunu vurgulayan Özdalga, şöyle devam etti: “Emniyet müdürleri, jandarma komutanları, kaymakamlar, valiler, İçişleri Bakanlığı bürokratları gibi çok sayıda makamın elinde bulunan bilgilerin gerçek anlamda gizli kalacağı varsayılamaz. Mesela eli pek çok yere uzanabilen etkili, tuzu kuru kişilere ve gayrimeşru işlere bulaşmış çetelere dönük soruşturma yürütmek zorlaşacak. Çünkü bu kesimler için önceden haber alma ve soruşturmayı değişik yöntemlerle engelleme veya delilleri karartma yolları hayli genişlemiş oluyor. Adalet için hayati önem taşıyan sağlıklı soruşturma yapılması, savcıların ve hakimlerin iradesi dışındaki nedenlerle zora girecek.” AK Partili Özdalga, düzenlemenin Türkiye’nin üye olmak istediği AB’nin ilke ve uygulamalarıyla da bağdaşmadığının altını çizdi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.