Yardım için Şam’la tartışıldı

GezeGen GezeGen     21-03-14     Dünya     Yardım için Şam’la tartışıldı     374 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Yardım için Şam’la tartışıldı

Yardım için Şam’la tartışıldı

New York Times’ın iddiasına göre Suriye’ye ilk kez Türkiye üzerinden giden BM’ye ait insani yardımın Türkiye ve Suriye arasındaki müzakereleri zorlu geçti

Birleşmiş Milletler tarafından Suriye’ye ulaştırılacak insani yardım ilk kez Türkiye üzerinden yola çıktı. BM’nin bölgesel insani yardım koordinatörü Nigel Fisher, gıda yardımı, battaniye, şilte, tıbbi malzeme ve aileler için hazırlanan paketleri taşıyan 80 TIR’ın Mardin’in Nusaybin ilçesinden yola çıkarak Suriye’deki Kamışlı’ya gideceğini açıkladı. TIR’ların bir kısmı dün akşam saatlerinde yola çıkarak Kamışlı’ya ulaştı.

Konvoyun geçişi geçtiğimiz ay BM Güvenlik Konseyi’nin oybirliğiyle Suriye’ye insani yardım için Şam yönetimine ve isyancılara çağrıda bulunmasıyla mümkün olsa da perde gerisinde uzun pazarlıkların döndüğü belirtiliyor.

‘Suriye zorlaştırdı’
ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre Suriyelilere yardım götürülmesi için yapılan görüşmelerde Tük ve Suriyeli yetkililer arasında anlaşmazlık çıktı. Habere göre BM yetkilileri Ankara ve Beşar Esad rejimi arasındaki gergin ilişkiyi hesaba katarak yardımın hangi noktadan geçirileceği konusunda tarafların müzakere etmesini istedi. Adı açıklanmayan bir yetkili Suriye’nin, anlaşmayı Türk tarafı açısından kabul edilmesi zor bir hale getirdiğini öne sürdü. İddiaya göre insani yardımın PKK’yla bağlantılı YPG güçlerinin kontrol ettiği alanlara gidecek olması; Şam yönetiminin Türkiye’yi ‘suçlamak’ için zemin yaratmasına yardımcı olabilir.
Adı gizli tutulan BM yetkilisi, “Bence Suriye zekice bir hamle yaparak kendisini yardımları sınırlarından içeri sokmak için işbirliği içerisinde davranan bir hükümet olarak sundu” yorumunu yaptı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.