‘Vampir’de tek adres GATA!

GezeGen GezeGen     26-01-14     Haberler     ‘Vampir’de tek adres GATA!     666 Defa Okundu

'Vampir'de tek adres GATA!

‘Vampir’de tek adres GATA!

GATA, kalıtsal kan yapım bozukluğuyla birlikte ortaya çıkan ve ‘vampir hastalığı’ olarak da nitelendirilen porfiria hastalığının Avrupa ağına girdi

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) “vampir hastalığı” olarak da nitelendirilen “porfiria” konusunda önemli bir adım attı ve Türkiye’deki tek adres oldu. GATA Türkiye’de porfiria hastalıklarının biyokimyasal tanısıyla ayırıcı tanısının yapıldığı tek laboratuvara sahip. 16 yıllık bir hazırlık döneminin ardından kurulan GATA laboratuvarı, 2011’de Avrupa Porfiria Ağı’na da kabul edildi ve akreditasyonu 2012’de tüm dünyaya elektronik ortamdan duyuruldu.
Laboratuvarın, porfiriaların biyokimyasal tanısı yanında, yakın zamanda moleküler tanılarının da (DNA mutasyon analizi) yapılması için çalışmalar sürüyor. Gülhane Porfirin Laboratuvarı, Türkiye’nin “Porfirin Referans Hizmet Laboratuvarı” olarak tanınması için Sağlık Bakanlığı’na da başvuracak.
Porfiria, hastaların hem güneş ışığına olan duyarlılıkları nedeniyle dışarıya geceleri çıkmayı tercih etmesi hem de geçmiş yıllardaki tedavi yöntemlerinde hastalara hayvan kanı içirilmesi nedeniyle “vampir hastalığı” olarak da biliniyor. California Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Dr. Wayne Tikkanen’e göre, vampirliğin asıl nedeni porfiria hastalığı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.