Ünlü mimar tasarladı daireler denizi gördü

GezeGen GezeGen     22-03-14     Ekonomi     Ünlü mimar tasarladı daireler denizi gördü     444 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Ünlü mimar tasarladı daireler denizi gördü

Ünlü mimar tasarladı daireler denizi gördü

Dünyaca ünlü mimar Daniel Libeskind’in tasarladığı ve Metsan’ın Kartal’da inşa ettiği Nexus projesinde inşaat hızla ilerliyor. 430 konutluk proje 2015 Aralık’ta tamamlanacak

Dünyaca ünlü mimar Daniel Libeskind tarafından tasarlanan ve Metsan tarafından hayata geçirilen Kartal’da E-5 üzerindeki Metsan Nexus projesinde inşaat hızla ilerliyor. Metsan İnşaat’ın 1 Kasım’da lansmanını yaptığı projede binaların alt tarafındaki otopark ve ticari birimlere ait katlar ile birlikte toplamda 16. kata ulaşıldı.
Projenin deniz görmeye başladığını ifade eden Metsan İcra Kurulu Üyesi Cemalettin Satoğlu, kaba inşaatta takvimin önünde olduklarını söyledi. Nexus’u 2015 yılının aralık ayında bitireceklerini ifade eden Satoğlu, satışlarda da bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi.

Yüzde 40’ı satıldı
Cemalettin Satoğlu, projede ilk metrekare fiyatlarının ortalamada 3 bin lira olduğunu vurgulayarak, “Mevcut fiyatlarımız ortalama 3.750 lira oldu. Lansmandan bu yana proje yüzde 25 prim yaptı diyebiliriz. Şu ana kadar da projenin yüzde 40’ı satıldı” dedi.
Projenin tamamlanana kadar bölgenin gelişimini sürdüreceğini dile getiren Satoğlu, “2015 yılına kadar şehrin en hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Kartal’da metrekare fiyatlarında ciddi artışlar olacak” diye konuştu.
Cemalettin Satoğlu, Kadıköy-Kartal metrosunun Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzatılması kapsamında metro hattına eklenecek Yakacık istasyonunun projenin hemen önünde geçeceğini anlatarak, “Bu sayede inşaat bittiğinde proje daha da prim yapmış olacak. Ayrıca projenin ikinci etabında planlanan 5 yıldızlı otel ve ofis, satışta olan konut projesinin değerini daha da artıracak” dedi.

Örnek daire hazırlanıyor
Cemalettin Satoğlu, projenin en önemli özelliklerinden birinin büyük metrekareli daireler olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Nexus’ta en küçük 1+1 daireler 83 metrekare büyüklüğünde. 137 metrekarelik 1+1’ler bile var. Büyük daireleri kullanışlı olsun diye tasarladık. Kendimizin oturabileceği evler yaptık. Modüler sistem sayesinde daireler birleştirilebiliyor. Bunun yanı sıra teras ve balkonlara önem verdik. İhtiyaca göre planlar yaptık. Bu arada projenin 5. katında örnek daireler yapıyoruz. Bunları da 1-2 ay içinde bitireceğiz.”

Çin’e daire sattı

Cemalettin Satoğlu, projenin yerli yatırımcıların yanı sıra yabancılardan da ilgi gördüğünü belirterek, Çin, Hollanda ve ABD gibi ülkelere satış yaptıklarını söyledi. Satoğlu, yeni dönemde yabancılara yönelik çalışmalarını artıracaklarını anlatarak, bu kapsamda Avrupa ve Körfez ülkelerindeki fuarlarda boy göstereceklerini ifade etti.

36 katlı iki gökdelen

Ünlü mimar Daniel Libeskind ile Metsan tarafından projelendirilen ve 430 konutun bulunduğu Metsan Nexus, deniz ve ada manzaralı 36 katlı iki bina ve ortasında 19 katlı dairesel kuleden oluşacak. Tüm etapları tamamlandığında, konut, rezidans gibi yaşam alanlarından, alışveriş merkezi, ofis, otel ve parklardan oluşan büyük bir kompleks haline gelecek olan Metsan Nexus’un 36. katında Adalar manzaralı Rooftop Teras, 19. katta Harmoni Teras, 17. katta yüksek tavanlı Sky Lounge kış bahçesi bulunuyor.
Projede cep sineması, kütüphane ve dinlenme alanı, 15. katta bulunan squash kortu, kapalı çocuk oyun alanı, büyükler için hobi odası gibi sosyal alanlar yer alıyor.

Çırağan’da kutlama…

55 yıllık geçmişi olan Metsan, 1980 yılında, Türkiye’nin ilk radye temelli brüt beton konut binasını inşa ederken, özellikle kamu adına İstanbul ve Ankara’da önemli binalar yaptı. Nexus’u ise ilk özel projesi olarak hayata geçiren Metsan, kuruluşunun 55. yılını özel davetlerle kutlayacak. 30 Nisan’da yapılacak etkinliklere projenin mimarı olan Daniel Libeskind de katılacak ve Türkiye’deki mimarlarla İstanbul’u ve kentsel dönüşümü ele alacak. Mimarlara yönelik yapılacak etkinliklerin yanı sıra projenin detaylı tanıtımları da gerçekleştirilecek.

‘Bulvar’ Üç ay üst üstte en çok satış yapan proje oldu

Emlak Konut GYO ile Bulvar İstanbul İş Ortaklığı tarafından Başakşehir bölgesinde hayata geçirilen Bulvar İstanbul projesi 2013 yılı Aralık ayı, 2014 yılı Ocak ve Şubat ayı hasılat şampiyonluğu ile üç ay üst üste en çok satış yapan proje oldu.
Bulvar İstanbul, 2013 Kasım ve Aralık ayında toplam 312 adet bağımsız bölümün satışından 115 milyon 873 bin lira, 2014 yılı Ocak ayında 121 bağımsız bölüm satışından 48 milyon 63 bin lira, Şubat ayında ise 107 adet bağımsız bölüm satışından 42 milyon 715 bin gelir elde etti.
Bulvar İstanbul bu gelir ile üç ay üst üste en çok satış yapan proje oldu. Ocak ayının ilk haftalarında temeli atılan projenin 2016 yılı ilk çeyreğinde teslim edilmesi hedefleniyor.
İki etap 15 bloktan oluşan 1555 dairenin yer alacağı projede 1+1’den 5+1’e kadar farklı daire tipleri bulunuyor. İsmini iki etabın arasında bulunan ve pek çok mağaza, restoran ve kafenin bulunduğu, ağaçlıklı bölgenin arasında yer alan yürüyüş bulvarından alan projenin, kültür merkezinde özel sinema salonu bulunacak.

‘Sosyal konutlar yapmak zorlaştı’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, arsa rayiç değeriyle ilgili düzenlemelere dikkat çekti. Özdemir, “Özellikle İstanbul’da yüksek olan rayiç bedelleri yeni düzenlemelerle daha da yükseldi. Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle arsanın metrekare vergi değeri 1.000 TL ve üzerinde olan konutların KDV oranı % 18 oldu” dedi.
Arsa rayiç değerlerine yapılan düzenlemelerle İstanbul’da metrekare değeri 500 TL’nin altında arsa bulmanın imkânsız olduğunu belirten Özdemir, “Yükselen arsa maliyetine bağlı oluşan KDV yükü, yatırımcıları zor durumda bırakacak” diye konuştu.
Özdemir, “Bu minvalde arsanın metrekare değerinin 2.000 TL ve üzeri için % 18 olarak revize edilmesi sektör açısından daha faydalı olacaktır” dedi.

‘Nisanda satışlara hareket gelecek’

Nef, bu yıl Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi önemli bürokratların katılımı ile gerçekleşen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin co- sponsoru oldu. Uludağ Ekonomi Zirvesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, şubat ayı konut satışlarındaki yüzde 67.4’lük düşüşe değindi.
Timur, “Ülkemizde içinde bulunduğumuz seçim dönemi yoğunluğu, bu yoğunluk nedeniyle markalı konut üreticilerinin lansmanlarını seçim sonrasına ertelemiş olmaları, konut satış sezonunun olmaması, döviz ve faiz oranlarındaki artışlar bu düşüşün nedenleri olarak gösterilebilir” dedi. Timur, nisan ayında sektörün hareketlenmesini öngördüklerini söyledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.