Ukrayna’ya çözüm için federasyonda

GezeGen GezeGen     31-03-14     Dünya     Ukrayna’ya çözüm için federasyonda     437 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Ukrayna’ya çözüm için federasyon

Ukrayna’ya çözüm için federasyon

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’li mevkidaşı John Kerry’le Paris’te buluştu. Moskova’nın önerisi Ukrayna’da etnik Ruslara özerklik tanınması…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in cuma günü ABD Başkanı Barack Obama’ya Ukrayna’da diplomatik çözümü önermesinin ardından Soğuk Savaş benzeri bir gerginlik içine giren iki küresel güç diyalog yolları arıyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Paris’te Rus mevkidaşı John Kerry’le görüştü. Rusya’nın Fransa büyükelçisinin rezidansında gerçekleşen görüşmede Ukrayna’ya bağlıyken referandum sonucu Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’ın durumu görüşüldü.

‘İşgale niyetimiz yok’
Kırım içerisinde Ukrayna’ya ait asker üslerinin ele geçirilmesine ve Ukrayna-Rusya sınırı boyunca Rus ordusunun tetikte beklemesine rağmen Lavrov, Moskova’nın ‘kesinlikle Ukrayna sınırı geçmeye niyeti olmadığını’ vurguladı. Fakat Lavrov, Ukrayna’nın etnik Rus nüfusunun yoğun olduğu ve Rusça konuşulan bölgeler için özerklik önersinin desteklenmesini istedi. Dışişleri Bakanı, Rusya devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ‘federal ve tarafsız’ Ukrayna’yı önerirken “Eğer Batılı mütefiklerimiz hazırsa Rusya, ABD ve AB Ukrayna’ya destek grubu oluşturabilir” dedi.

Yeni Anayasa planı
Rusya’nın Ukrayna için öngördüğü yeni anayasayla federal yapı; doğu bölgelerinde Rusça’nın ikinci resmi dil ilan edilmesini ve yerel yönetimlerin başkent Kiev’den büyük ölçüde özerklik elde etmesine imkan sağlayacak. Uzmanlara göre bu durum aylar süren isyan sonucunda Kiev’de iktidarı ele geçiren Rusya karşıtlarının elini zayıflatabilir. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘Rusya’nın egemen ve bağımsız bir devlet hakkında ultimatom vermeden önce kendi sınırları içerisindeki etnik azınlıkların haline bakması’ istendi. ABD ise Rusya’nın Ukrayna’daki Kremlin yanlılarını silahsızlandırılmasını ve askeri varlığını azaltmasını talep ediyor. Washington’ın müzakerelerde Kırım’daki Rus askerlerinin üslerine geri çekilmesi de en önemli taleplerden birini oluşturuyor

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.