Ukrayna’dan ilk ölüm haberleri geldi

GezeGen GezeGen     13-04-14     Dünya, Manşet     Ukrayna’dan ilk ölüm haberleri geldi     417 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Ukrayna’dan ilk ölüm haberi geldi

Ukrayna’dan ilk ölüm haberi geldi

Kırım’ın ardından Ukrayna’da yüksek tansiyon! Ülkenin doğusunda silahlı Rus yanlılarına yönelik operasyonda ilk can kaybı haberi geldi. Her iki taraftan da birer kayıp var.
Ülkenin güneydoğusundaki Mariupol’de ise Rus yanlıları valiliği ele geçirdi.

Doğu Ukrayna’da kamu binalarını ele geçiren ve federal yapı için gösteri yapan Rusya yanlısı gruplara Kiev yönetimi müdahalede bulundu. Harkov, Donetsk ve Slavyansk kentlerindeki olaylarda en az 2 kişi yaşamını yitirdi, onlarca yaralı var.

Ukrayna Güvenlik Servisi SBU ve özel askeri birlikler kamu binalarını ele geçirmek ve izinsiz gösterileri sona erdirmek için sabah saatlerinden itibaren operasyona başladı. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov Slavyansk kentindeki olaylarda 1 SBU görevlisinin öldüğünü, karşı taraftan da kayıpların olduğunu belirtti.

Avakov operasyona tüm güvenlik birimlerinin katıldığını, Rusya yanlısı silahlı grupların sivil halkı siper olarak kullanmaya başladığını, çok temkinli harkeet ettiklerini, havadan helikopter desteği de aldıklarını belirtti. Avakov sivil halktan olayların yaşandığı bölgelerden uzak durmalarını istedi.

Harkov’da federasyon isteyen ve Ukrayna yanlısı grupların yaptıkları gösterilerde de çatışma oldu. Harkov Vali Yardımcısı Svetlena Harbunova-Ruban Interfax’a verdiği bilgide, yaralanan 10 kişinin hastaneye kaldırıldığını, ancak durumlarının iyi olduğunu belirtti.

VALİLİĞİ ELE GEÇİRDİLER

Ülkenin güneydoğusunda Mariupol’de, Rusya yanlıları, bugün gerçekleştirdikleri Donetsk Cumhuriyeti kurulmasına destek eylemi akabinde Mariupol Valiliği binasını bastı.

Miting sonrasında valilik binasının kapı ve pencerelerini kıran eylemciler binanın içine girdi.

Binadaki asılı Ukrayna bayrağını indiren eylemciler daha sonra valiliğe; Donetsk Bölgesi bayrağı ile ilan ettikleri Donetsk Halk Cumhuriyeti bayrağını astı. Daha sonra bine yakın kişi binanın önüne barikat kurmaya başladı.

Bölgelerin merkez valiliklerini ele geçiren eylemciler daha sonra ilçe kaymakamlıklarını işgal ediyor. Dün gece saatlerinde eylemciler Yenakiyevo Şehri’nin; savcılık, emniyet merkezini ve belediye meclis binasını ele geçirmişti. Eylemciler bastıkları binalarına, Rusya bayrağını ve Donetsk Halk cumhuriyetinin bayrağını dikmişti. Olaylar Slavyansk ve Kramatorsk şehirlerini de vurmuştu.

GÖZLER RUSYA’DA
Silahlı Rus yanlıları ve Ukrayna güçleri arasındaki yüksek tansiyon sonrası tüm gözler Rusya’nın tavrında. Ukrayna, Rusya’yı işgale hazırlanmakla suçlamıştı.

DÖRTLÜ GÖRÜŞME İPTAL OLABİLİR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile gece bir telefon görüşmesi yaptı ve doğu Ukrayna’ya müdahale olması durumunda dörtlü görüşme imkanının ortadan kalkabileceği uyarısında bulundu. Görüşmenin Kerry’inin talebi üzerine gerçekleştiği kaydediliyor. Rusya ve ABD Dışişleri Bakanlarının yanı sıra AB ve Ukrayna temsilcileri ile krizin çözümü için 17 Nisan’da Cenevre’de dörtlü bir görüşme yapılması planlanıyordu.

CIA, KİEV’DE GİZLİ GÖRÜŞME YAPTI İDDİASI

Amerikan istihbarat teşkilatı CIA Şefi John Brennan’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelerek güvenlik yetkilileri ile gizli görüşmelerde bulunduğu ifade ediliyor. İnterfaks’a konuşan kaynak CIA yetkilisinin farklı bir isimle Kiev’e geldiği ve toplantılarda doğu Ukrayna’da operasyona birlikte karar verildiği iddia edildi.

NATO’DAN AÇIKLAMA GELDİ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’nın doğusunda gerilimin daha da tırmanmasından son derece endişeli olduğunu ifade etti.

Rasmussen, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kırım’ın “yasa dışı ve gayrimeşru şekilde ele geçirilişinde” Rus birliklerince giyilen türden rütbe işaretlerinin olmadığı üniformalar giyen, özel Rus silahlarıyla donanmış insanların yeniden ortaya çıkmasının vahim bir gelişme olduğunu belirtti.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların, egemen bir devlet olan Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma amacıyla planlı bir şiddet kampanyası yürüttüklerini gördüklerini kaydeden Rasmussen, Rusya’ya, özel güçler de dahil olmak üzere Ukrayna sınırındaki güçlerini çekme çağrısı yaptı.

Rasmussen, “Herhangi bir bahaneyle daha fazla Rus askeri girişimi, sadece Rusya’nın uluslararası izolasyonunu derinleştirecektir” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.