Uçakta ‘tavan’ delindi

GezeGen GezeGen     03-05-14     Ekonomi     Uçakta ‘tavan’ delindi     426 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Uçakta ‘tavan’ delindi

Uçakta ‘tavan’ delindi

İç hat biletlerindeki 299 liralık tavan fiyat uygulaması delindi. Havayolu şirketlerinin yaptırımı olmayan karara uymaması nedeniyle biletler 400 TL’yi aşabilir

Havayolu şirketleri, iç hat biletlerinde 299 liralık tavan fiyat uygulamasını deldi. Diğer havayolu şirketleriyle birlikte Türk Hava Yolları’nın (THY) da tavan fiyatlarına uymamasıyla, Ulaştırma Bakanlığı’nın düzenlemede yeni yol haritası belirlemesi bekleniyor.
Tavanın delinmesinden sonra Ramazan Bayramı’nda bazı iç hatlar uçuşlarının 400 TL’yi geçmesi bekleniyor.
2013 yılı sonunda Ulaştırma Bakanlığı öncülüğünde iç hatlar biletlerine tavan getirilmesi için çalışma yapılmış, ancak tepkiler üzerine zorunlu uygulamadan vazgeçilmişti. Bakanlık ile havayolu şirketleri, “yolcuların mağdur edilmeyeceği” bir ücret belirlenmesi konusunda mutabakata varmıştı. İç hat biletlerinin 299 lirayı aşmaması için prensip kararı alınmıştı.
Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçen sene sonunda yaptığı açıklamada, “Ne zaman bilet alırsanız alın, nereye giderseniz gidin. Bugünden itibaren en pahalı uçak bileti 299 lira olacak. 299 liradan fazla para veren vatandaşımız olursa benim mail adresime bildirsin” demişti.

Vatandaş şikâyetçi oldu
Hükümet kanadının yaz aylarında da uygulanmasını istediği karar kısa süre sonra delindi. Herhangi bir yaptırımı olmayan prensip kararı için şikâyet yağdı.
Fiyatı 330 lirayı geçen biletlerin ekran görüntüsünü alan vatandaşlar bakanlığa başvurdu. Edinilen bilgiye göre, önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda bazı iç hatlar uçuşlarının 400 lirayı aşması bekleniyor. Ancak THY yetkilileri kış tarifesi için belirlenen iyi niyet anlaşmasının yaz tarifesi için geçerli olmadığını belirterek fiyatların 360 lirayı geçmeyeceğini kaydetti.
Konuyla ilgili Atlasjet’ten yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: “Tavan fiyat uygulamasını diğer havayolları bozmuş olmasına rağmen biz halen sürdürmekteyiz. Bu durum aleyhimize haksız rekabet ortamı yaratmış olsa da şu anda bu uygulamadan vazgeçmeyi düşünmüyoruz.”

Bakan şirketlerle toplantı yapacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Deniz Ticaret Odaları Konseyi Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Havayolu şirketlerinin tavan fiyat uygulamasından vazgeçtiklerini ve bu konuda söz konusu şirketlerle bir görüşme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Elvan, Türk Hava Yolları (THY) ve diğer havayolu şirketlerinin yöneticileriyle bir araya geleceğini bildirdi. Elvan, görüşecekleri konulardan birinin de tavan fiyat uygulaması olacağını söyledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.