Uçak korsanı böyle yakalandı

GezeGen GezeGen     09-02-14     Haberler     Uçak korsanı böyle yakalandı     400 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Uçak korsanı böyle yakalandı

Uçak korsanı böyle yakalandı

Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçağı Rusya’ya kaçırmak isteyen Ukraynalı hava korsanının dakika dakika yakalanış hikayesi. Pilot İlyas Karagülle ‘Soçi’ye gidiyoruz’ dedi. Işıkları kapatıp, Sabiha Gökçen’e indirdi.

İşte Ukraynalı hava korsanına düzenlenen operasyonun ayrıntıları…

– CUMA akşamı Kharkiv-İstanbul rotasında ilerleyen Boeing 737-800 tipi uçağın 2F numaralı koltuğunda oturan Artem Kozlov ayağa kalkarak “Cep telefonuma bağlı olarak bagajımda bomba var” dedi.
– UÇAĞIN rotasını Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Rusya’nın Soçi kentine çevrilmesini istedi.
– DENEYİMLİ Kaptan Pilot İlyas Karagülle, bomba tehdidinde uygulanması gereken prosedürleri uygulayarak, ‘hi-jack’ (kaçırıldık) sinyali gönderdi.
– KOKPİTTEKİ ekrandan korsanın kabindeki her hareketini dikkatle takip eden deneyimli Karagülle, “Tamam Soçi’ye gidiyoruz” diyerek oyaladı.

ÖZEL HAREKAT KOKPİTTEN GİRDİ

– NORMALDE saat 18.30’da Sabiha Gökçen’e inmesi gereken uçak, önündeki trafik boşaltılarak saat 18.02’de piste teker koydu. Kaptan pilot, kabin içi ışıkları kapatarak karartma uyguladı. Hava korsanı Soçi’ye indiklerini zannederken, uçak Sabiha Gökçen’de güvenli bir alana park ettirildi.
– KAPTAN Pilot İlyas Karagülle bir yandan hava korsanını teslim olması için ikna etmeye çalışırken, yerde tertibat alan Özel Harekat timleri en kötü senaryoya göre tüm hazırlıklarını tamamladı. Yaklaşık 4 saat süren ikna çalışmaları başarılı olamayınca düğmeye basıldı ve uçağa operasyon yapılmasına karar verildi. Kilitli olan ve korsanın girmeyi başaramadığı kokpit camından iki özel harekat polisi uçağa girdi. Bu sırada uçağın ikinci pilotu oldukça dar olan kokpitte özel harekat polislerine manevra alanı açmak için yine kokpit camından uçağı terk etti.

BANA ZARAR GELİRSE BOMBA PATLATIRLAR

UÇAKTA bulunan yolcular, yaşadıklarını anlattı:

MEHMET TUTAR: Küçük bir tartışma yaşandı. Ardından uçağı kaçıran kişi sakinleştirildi. Soçi’ye acil iniş yapılacağı söylendi. Uçak iniş yaptığında telefonların açık olduğunu ve görüntü alındığını görünce Soçi’de olmadığımızı anladık.
MESUT KOÇ: Korsan “Üzerimde bomba var, bomba patlatacağım” dedi. Kabin amirleri olayı oldukça sakin şekilde karşıladı.
GÖKHAN YILDIRIM: Kendisine zarar verilmesi halinde, başka arkadaşının bombayı etkili hale getireceğini söyledi. Yabancılarda panik vardı. . Biz ortamı yumuşatmaya çalıştık.

EZAN KESİLİNCE RUSYA’DA ZANNETTİ

– HAVA korsanı; iyi derecede Rusça bilen, rehine kurtarma konusunda eğitim almış bir emniyet amirinin dört saatlik çabasıyla tüm yolcuları bırakmayı kabul etti. Korsanın Soçi’de olduğunu zannetmesi için havalimanı çevresindeki camilerin ezan sesleri kesildi. Ukrayna’yla temasa geçilerek X-Ray incelemesi istendi, bomba olmadığı belirlenince Özel Harekat kokpitten içeri sızdı. Kısa süreli boğuşmanın ardından korsan yakalandı.

TERÖR DEĞİL BİREYSEL SALDIRI

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yolcu uçağının kaçırılmak istenmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: Terör saldırısı değil, bireysel bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Olimpiyatlara yapılan tepki mi, yoksa Ukrayna’ya yönelik bir tepki mi bilmiyoruz. Soruşturmayı arkadaşlarımız yürütüyor.

Kaynak: Akşam

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.