Türkiye’deki otelleri korku sardı!

GezeGen GezeGen     30-03-14     TeknoLoji     Türkiye’deki otelleri korku sardı!     330 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Türkiye'deki otelleri korku sardı!

Türkiye’deki otelleri korku sardı!

‘Aman yasaklı siteler başımızı yakmasın’

17 Aralık operasyonu sonrasında Türkiye’deki oteller kablosuz internet (Wi-Fi) hizmetinden yararlanan müşterilerinin yasaklı sitelere gireceği korkusu ile ‘nüfus cüzdanına’ sarıldı.

İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde otel yönetimi konaklama yapanların yanı sıra günübirlik müşterilerine Wi-Fi şifresini kimliği karşılığında vermeye başladı. Aslında 2007 yılında internet ortamında işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında yürürlüğe giren 5651 sayılı Kanun oteller gibi toplu kullanım yapan işletmelerin çalışanlarına ve müşterilerine internet erişim olanağı sunan yerlerdeki kullanımının kayıt altına alınmasını zorunlu kılıyordu. Ancak bu uygulama konaklama yapmayan müşteriler ile otelleri karşı karşıya getirdiği için sınırlı kalmıştı. Alınan bilgilere göre 17 Aralık operasyonunun ardından otellerdeki internet kullanımına yönelik olarak kayıt baskısı yoğunlaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçları Genel Müdürlüğü’nün başını çektiği denetleme kurumlarının istekleri karşısında özellikle İstanbul’daki birçok otel lobi ya da bünyesinde bulunan restoranlarda ağırladığı günübirlik müşterilerine Wi-Fi internet şifrelerini nüfus kâğıtlarının fotokopilerini alarak vermeye başladı. Bu yolla müşterilerin internet üzerindeki hareketleri IP üzerinden izlenebiliyor.

‘SORUMLU OLMAK İSTEMEYİZ’

Konuyla ilgili konuşan Turistik Otelciler (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, mevcut kanunun yılbaşından itibaren daha yoğun olarak takip edilmeye başlanıldığını ifade etti. Bayındır, “Yoksa terör eylemi veya çocuk pornosu gibi bilişim suçlarını oluşturan faaliyetlerden biz sorumlu oluruz. O nedenle nüfus cüzdanı karşılığında şifre veriyoruz. Yılbaşından sonra denetimin biraz daha yoğunlaştığını söyleyebilirim” dedi.

MEMNUNİYET DÜŞÜYOR

Crowne Plaza Genel Müdürü Önder Dinler, kimlikle internet şifresi verilmesinin müşteri memnuniyetini düşürdüğünü söyledi.

‘Nete giriş için kayıt zorunluluğu getirildi’
Osman Ayık / TÜROFED Başkanı“
İnternetle ilgili çıkan yasa IP adresleriyle belli başlı yasak olan sitelere giriş için kayıt zorunluluğu getiriyordu. Hepimizin internet kullanımına yönelik programları vardı. Otomatik olarak IP adreslerini kaydediyorduk ve istenildiğinde veriyorduk. Ancak son dönemde bunun daha çok kullanıldığını görüyoruz.”

‘Lobiden terör eylemi yönetilse ne yaparız?’
Gürel Aydın / Shaia Hotels Yönetim Kurulu Başkanı
“Otellere yönelik bu yönde bir mecburiyet vardı ancak başlarda fazla karşılık bulmadı. Bir süredir bu tamamen kullanılmaya başlanıldı. Otelin lobisinden birisi mesela bir terör operasyonunu yönetse sizi zan altında bırakacağı için bu uygulamayı olumlu olarak gördük. Daha sonra bunların programlarını üreten firmalar ortaya çıktı.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.