Türkiye, Kürt petrolünden yılda 3 milyar dolar kazanacak

GezeGen GezeGen     13-03-14     Ekonomi     Türkiye, Kürt petrolünden yılda 3 milyar dolar kazanacak     369 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Türkiye, Kürt petrolünden yılda 3 milyar dolar kazanacak

Türkiye, Kürt petrolünden yılda 3 milyar dolar kazanacak

İsviçre’nin finans kuruluşu UBS’nin araştırmasına göre, Irak Kürdistan bölgesinden boru hattı ile Türkiye’ye ihraç edilen petrolden Irak yılda 9 milyar dolar gelir elde edecek. Gelirin en az üçte biri Kürt bölgesine aktarılacak. Türkiye’nin kazancı ise 3 milyar doları bulacak.

Boru hattı aracılığıyla Kuzey Irak’tan Ceyhan’a aktarılan ancak Irak merkezi yönetimi ile Kürt yönetimi arasında anlaşmaya varılamaması nedeniyle sürüncemede kalan Kürt petrolü konusunda İsviçre Finans kuruluşu UBS yıllık rapor yayınladı. Rapor, Kürt medyası tarafından duyuruldu.

Raporda, geçtiğimiz yıl boru hattı ile Türkiye’ye akıtılan petrolün Türkiye, Irak ve Kürdistan bölgesine ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağı kaydedildi. Merkezi Irak Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle birlikte sevkiyattan yaklaşık 9 milyar dolar kazanabileceğine vurgu yapılan raporda düzenli sevkiyatın devam etmesi halinde ihracatın hem bölgesel finans dengelerini değiştireceği hem de sevkiyatın taraflarına önemli miktarda bir mali gelir sağlayacağı ifade edildi.

Kuruluşun yöneticilerinden Daniel Eckstein, mevcut siyasi dengelere göre yorumlandığında Irak, Türkiye ve Kürdistan Bölgesi’nin yakın bir zamanda petrol ihracatına devam edilmesi konusunda uzlaşacağını tahmin ettiğini söyledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.