Türk çipiyle otoparkta araba aramaya son

GezeGen GezeGen     01-03-14     Ekonomi     Türk çipiyle otoparkta araba aramaya son     361 Defa Okundu

Türk çipiyle otoparkta araba aramaya son

Türk çipiyle otoparkta araba aramaya son

Vodafone Türkiye’nin inovasyon şirketi Oksijen’in geliştirdiği mobil uygulama DriveXone, otoparkta otomobil aramayı tarihe karıştıracak. Konum bazlı servis arabanızı park ettiğiniz yeri size söylüyor

Vodafone Türkiye bünyesindeki inovasyon şirketi Oksijen’in geliştirdiği konum bazlı dört uygulama, üç ülkede kullanılmaya başlandı. Oksijen ve Vodafone’un kuluçka merkezi xone işbirliğiyle geliştirilen uygulamalar, İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenen mobil teknoloji zirvesinde de ilgi odağı oldu.
Oksijen Konum Bazlı Servisler Proje Yöneticisi Eyüp Çingel, mobil çözümlerden sanal kişisel asistan MyXone’un İspanya’da, sürüş takibi yapan DriveXone’un ve şebeke, konum bilgisini birleştiren FindXone’un İtalya’da, Mobil Alan Seçme (MAS) uygulamasının ise İngiltere’de kullanılmaya başlandığını söyledi.

‘Cep’ten takip edin
Çingel, Google Play Store’da kullanıcıların hizmetine açılan uygulamaların Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde kullanılmaya başlandığını dile getirerek, bunların Türkiye’de de çok yakın zamanda hayata geçirileceğini aktardı.
Eyüp Çingel, uygulamalarla ilgili şu bilgileri verdi: “MyXone, kullanıcının beğendiği ilgi alanlarına yönelik içerik sağlayan bir bilgi portalı. Alışveriş yerleri, hava durumu, yeme içme mekânları gibi çeşitli konularda aboneye doğru zamanlamayla tavsiyelerde bulunabiliyor. Haberleri size getiriyor.
GSM şebekesi ve GPS konumlandırma bilgisi sağlayan FindXone’la ise kullanıcılar, Android uygulaması üzerinden anlık cihaz lokasyonunu harita üzerinde görüntüleyebiliyor. Eşyanızın kaybolmasına son veriyor. Seyahate çıkarken bavulunuza ya da okula gönderdiğiniz çocuğun çantasına yerleştireceğiniz bir aparatla cep telefonundan takibi sağlıyor.
DriveXone, araç sürücüsünün ani fren, hızlanma gibi davranışlarını analiz ederek karakteristik bilgi oluşturuyor ve sürüş keyfini datalarla süslüyor. Örneğin, arabaya takılan bir aparatla otomobilinizi nereye parkettiğinizi kolayca bulmayı sağlıyor. Otoparkta araba kaybetmeye son veriyor. En son nereye parkettiğinizi uygulama size söylüyor.
MAS ise, bulunulan konuma göre çeşitli reklam ve bilgilendirmeler yapılabilen bir uygulama.”

İnovasyonda küresel açılım

Vodafone xone ve Oksijen’in güçlerini stratejik işbirliğiyle birleştirdiğini dile getiren Gökhan Öğüt, “Bu yıl birlikte teknoloji geliştirdik, testler yaptık ve geleceğin teknolojilerinin altına birlikte imza attık. Bu işbirliğiyle Türkiye’deki mühendislerimizin inovasyon gücünün yeni bir küresel açılımını gerçekleştirmiş olduk. İşbirliğiyle bilgi transferinin dahil olduğu pek çok ortak proje gerçekleştirdik” dedi.

‘Dijital üs olabiliriz’
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt ise, Türkiye’nin dijital üs olma potansiyelini değerlendirmek istediklerini kaydetti.
Öğüt, geçen yıl Vodafone’un Silikon Vadisi’ndeki kuluçka merkezi Vodafone xone ile Vodafone Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Oksijen’in güçlerini birleştirdiğini de anımsattı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.