TRX ile fit olmaktan kaçışınız yok!

GezeGen GezeGen     19-03-14     SağLık     TRX ile fit olmaktan kaçışınız yok!     509 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
TRX ile fit olmaktan kaçışınız yok!

TRX ile fit olmaktan kaçışınız yok!

Maria Sharapova, Bar Rafaeli, David Beckham, Shag O’Neal… Hepsinin en büyük ortak yanı çok başarılı ve fit olmaları… Peki ya nasıl?

Son dönemlerde özellikle Amerika ve Avrupa’da hızla yayılan bir egzersiz biçimi olan TRX kısa zamanda forma girmenin yeni yöntemlerinden biri. Türkiye’de henüz birkaç yıldır var olan TRX’in en büyük özelliği ise egzersizde mekan sınırlamasını ortadan kaldırıyor oluşu. Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak zayıflamanızı ve sıkılaşmanızı sağlayan TRX’i bir kez kullanmaya başladığınızda artık ondan kaçışınız olmayacak. Evinizde, bahçenizde, parkta hatta plajda dahi fit kalabilmek adına tüm imkanlarınız hazır.

TRX ile haftada 3 gün 30 dakika çalışmanın formunuzu korumanıza büyük katkı sağladığını söyleyen TRX Master Eğitmeni Bünyamin Aysoy ile ülkemiz için henüz yeni sayılacak bu egzersiz şekli hakkında söyleştik.

TRX nedir?

TRX bir egzersiz türü aslında. Kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız fonksiyonel antrenmanların günlük yaşamımızda bize lazım olan, yaşam kalitemizi yükselten egzersizlerin de yapıldığı bir ürün. Aslında iki tane ürün. Biri TRX Suspension Training diğeri de RIP Trainer. Suspension Training iki kayıştan oluşan bir ürün. Rip Training ise bir çubuk ve bununla da kendi vücut ağırlığınızla çalışıyorsunuz. Biz daha fazla TRX Suspension’dan bahsedeceğiz çünkü o daha popüler.

TRX’i daha çok ne için tercih etmeliyiz? Zayıflamak mı formda kalmak için mi?

Sizin amacınız neyse ona uygun olarak kullanabilirsiniz.Çok kilolusunuz ve yağ yakmak istiyorsanız da kullanabilirsiniz.Genelde yağ yakmak için kardiyovasküler çalışmalar yapmalıyız.Koşu bandında koşmalı, bisiklet sürmeliyiz. Bunlar tabiî ki doğru çözüm yolları ancak eksik. Koşarak ve bisiklet sürerek olduğu gibi kendi vücut ağırlığınız ile de aynı amaca ulaşabilirsiniz. TRX ile de kalp dolaşım sisteminizi çalıştırabilirsiniz. Kalp dolaşım sisteminizi çalıştırdığınız zaman zaten vücudunuz yağ yakmaya başlıyor.TRX’in en büyük özelliği de nabzınızı çok kısa sürede yükseltmesi. Böylece vücut tepki veriyor ve yağ yakmaya başlıyor.

Yani saatlerce koşmaya gerek yok diyorsunuz …

Yarım saat içersinde yapmış olduğunuz TRX çalışması ile 1 saatlik yürüyüş ya da 45 Dk.’lik koşudan çok daha fazla kalori harcıyorsunuz. Kısıtlı bir sürede daha fazla sonuç alıyorsunuz. Bu çok önemli bir özellik.

Bölgesel zayıflamada etkili mi?

Bölgesel zayıflama olarak bakmayalım. Zira TRX ile vücudunuz yağ yakmaya başladığı için kendisi karar veriyor nerden yağ yakacağına.Ama kas çalışması olarak, örneğin kollarınızı çalıştırmak istiyorsanız sadece kollarınızı yahut bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz.

Kadınların büyük derdi olan karın ve bel bölgesi için neler yapıyor TRX?

TRX ile kor kasları dediğimiz yani vücudumuzun merkez kasları olan bel, karın ve kalça sürekli aktif olarak çalışıyor.Çünkü TRX’i kullanırken doğru postür yani doğru duruşta olmanız gerekiyor. Doğru duruşta olmadığınız takdirde hareketlerin hepsi yanlış yapılmış oluyor. Dolayısıyla TRX kullandığınızda otomatik olarak karın bölgenizi de çalıştırmış oluyorsunuz.Kolunuzu bacağınızı çalıştırırken bile karın kaslarınızı çalıştırıyorsunuz.Spor salonunda ağırlıklarla yapacağınız hareketleri ve sonrasında karın kasları için yaptığınız egzersizleri burada TRX ile rahatlıkla yapmış oluyorsunuz. Sadece karın kaslarınızı hareket ettirerek karnınızı düz bir hale getirmek de mümkün değil. Beslenmeniz dikkat etmelisiniz, kardiyovasküler çalışmanız ayrıca karın kaslarınızı da çalıştırmanız lazım.Sizin zaten karın kaslarınız var.Üstünü örten yağlarınız sorun oluşturuyor. Yağ da enerji demek. Enerjiyi harcamak için kardiyovasküler çalışmalar yapmak gerekiyor. TRX ile de ikisini de bunu yapmak mümkün.

Duruş için faydaları nelerdir?

Duruş bozukluğu, kamburluk, bilgisayar başında çok duranların sıkça karşılaştığı bi sorun ve yer çekimi sayesinde de sürekli öne doğru gidersiniz. Bu durumda sırt kaslarınızı güçlendirmek gerek. TRX öndeki kasları geriye çekiyor ve doğru durmanızı sağlıyor. Pilates,yoga, spor boy uzatıyor deniyor. Aslında o tam olarak doğru bi ifade değil. Spor sizin duruşunuzu düzeltiyor. Ve daha uzun görünüyorsunuz. Günlük hayatta hep öne doğru hamle yapıyoruz, arkaya doğru değil, böylece öndeki kaslarımız gelişiyor ve arkadaki kaslarımız gelişmiyor. TRX’in en önemli özelliği doğru duruşta yapmanız gerektiği için sürekli olarak sırt ve bel kaslarınız aktif durumda. Bu da duruş bozukluğu için yeterli bir çözüm.

Kimler kullanabilir TRX’i?

Çok şişman bir kadın da kullanabilir. Sıkılaşmak isteyen normal kiloda bir kadın da… Futbol, voleybol, basketbol takımı oyuncuları, atletler, askerler, modeller, oyuncular rahatlıkla kullanıyor. Çocuklar ve yaşlılar da… Doktorunuzun onayı olduktan sonra bel ve boynunda sorun olanlar dahi kullanabilir. Ama doktorunuzun size ne kadar bir hareket sınırı çizdiği önemli. Bir uzman eşliğinde yapmanız çok daha faydalı olacaktır bu durumlarda.

Kullanım alanları hakkında neler söylemek istersiniz?

Kısa sürede daha fazla sonuç almanın yanında bir de her yerde yapabiliyorsunuz. Evinizde, otel odasında, parkta… Çok kolay taşınabilir. TRX’i asacak bir yer bulmanız yeterli. İnsanlar artık kapalı ortamlarda spor yapmaktan sıkılıyor. Aynı saatlerde gidilmesi mecbur bırakılan, mekan sınırlaması olan bir spor programından da…

TRX nasıl keşfedildi?

TRX’in bulan kişi bir asker.Amerikan su altı komandosu Randy Hattrick. Sürekli dışarıda olan askerlerin antrenman yapacak vakitleri yok ancak vücutlarını formda tutmaları gerekiyor. Böylece Randy Hattrick kendi karate kemeri ile antrenman yapmaya başlıyor. Daha sonra bu kısa geliyor ve paraşüt ipi ile karate kemerini birleştiriyor ve zamanla günümüzdeki haklini alıyor.

TRX kullananlar ne düşünüyor? Ülkemizde kullanımı yaygınlaşıyor mu?

Bizim ülkemizde hala çok yeni. Amerika’da ve Avrupa’da çok daha fazla kişi kullanıyor.Elimizden geldiğince yaymaya çalışıyoruz bu yöntemi.Türkiye’de egzersiz kısmında 3 arkadaşız.Master Trainer Sertifika eğitimi vererek kullanımını yaymaya çalışıyoruz. Ünlü modellerin, sporcuların TRX’i kullanması popülerliğini artırıyor. Bireysel olarak halk çok da bilinçlenmedi bu konuda henüz. Daha yeni yeni fitness hocaları tanışıyor. Onlar özümsedikten sonra da hızla yayılacağına inanıyorum.

En önemli özelliği sizce nedir?
En önemli noktası TRX çalışırken kaçacak yeriniz yok. Bir sebep bulmazsınız egzersiz yapmamak için. Kolay taşınılabilir, her seviyedeki kullanıcı kullanabilir ve her yerde kullanılabilir. Ve çok az vakit alıyor. Vaktim yok diyemezsiniz. Zira yarım saat yapmanız yeterli. Her yerde yapabiliyorsunuz, mekan kısıtlamanız da yok. Ve en önemlisi sonuç alıyorsunuz. Haftanın üç günü yapmanız yeterli. Tabii normalde yapmış olduğunuz egzersiz programına ek olarak yaparsanız çok daha fazla yararını görürsünüz.

Son olarak…

TRX ile 200- 300 arası çeşitli egzersiz yapabilirsiniz.
İnternet sitemizdeki eğitim videolarından (http://www.trxturkiye.com/) ihtiyacınıza yönelik egzersizleri izleyip öğrenebilirsiniz. Tüm bölgelerinizi çalıştırmanız mümkün. Sıçrama ile birlikte çalışırsanız kardiyovasküler de yapmış olursunuz. Bir uzmandan birkaç saatlik dersler almayı da tercih edin. Böylece size daha fayda sağlayacak hareketleri öğrenebilirsiniz. TRX ile çalışmadan önce mutlaka ısının ve devamlılığın çok önemli olduğunu unutmayın.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.