TRT’ye Topaloğlu cezası

GezeGen GezeGen     26-02-14     Haberler     TRT’ye Topaloğlu cezası     358 Defa Okundu

TRT'ye Topaloğlu cezası

TRT’ye Topaloğlu cezası

TRT’de Alevilerle ilgili bir fıkra anlatan ”Uzaylı Türkücü” Mustafa Topaloğlu, uyarı cezasına neden oldu.

TRT ekranlarında, Alevilerle ilgili bir fıkra anlatan ”Uzaylı Türkücü” Mustafa Topaloğlu, uyarı cezası verilmesine neden oldu.
Gazeteport’un edindiği haberine göre RTÜK toplantısında, TRT müzik kanalında 30 Ekim 2013 günü yayınlanan “Başucu Şarkıları” adlı program ele alındı. Programa katılan Topaloğlu bir fıkra anlattı ve şöyle dedi:

” Temel ile Dursun Alevi olmaya karar verip, Dedeye gitmişler. Dede, Temel’i içeri almış ‘Kerbela’da Hz. Hüseyin’i ve Hasan’ı kim öldürdü?’ diye sormuş. Temel bilmediğini söyleyip dışarı çıkmış ve Dursun’a ‘ Alevi olmaktan vazgeçelim, iki tane cinayet var, üzerimize kalacak’ demiş”

RTÜK raporunda Topaloğlu’nun, toplumun büyük kesimi için manevi değer taşıyan kişileri, bir fıkraya malzeme ettiği belirtildi ve ”Alevi yurttaşların inançları, TV ekranında izleyenlere karşı güldürü unsuru olarak ifade edilmiştir. Alevilere ayrımcılık yapılmış ve bu inanç sistemine tabi bireyleri aşağılayan bir yayınının izleyicilere sunulduğu görülmüştür” denildi.

RTÜK üyeleri de yasada yer alan ”Irk, renk, dil, din, tabiyet, cinsiyet, özürlülük, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık ve bireyleri aşağılayan yayın yapılamaz” hükmüne aykırılık nedeniyle, TRT’ye uyarı cezası verilmesini benimsedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.