Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

GezeGen GezeGen     04-04-14     SağLık     Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?     325 Defa Okundu

Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

Tırnaklarınızın sağlığınıza dair birçok ipucuna sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler, renk değişimleri ve bunun gibi daha birçok belirti vücudunuzdaki hastalıkların belirtileri olabiliyor.

Tırnaklar ve sağlığınızla ilgili ipuçları nelerdir?

Doktorburada.com uzman doktorlarından Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner, tırnakların sağlıkla ilgili neler ifade ettiği hakkında bilgiler verdi.

Doktorburada.com uzman doktorlarından Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner’in belirttiği üzere, tırnaklarda meydana gelen değişiklere dikkat etmek gerekiyor çünkü bu değişiklikler hastalıkların ilk belirtileri olabiliyor. Tırnakta meydana gelen anomalilerin büyük bir bölümü zararsız ama gene de ihmal etmemenizde fayda var.

Unutmayın, tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla yakından ilgilidir. Tırnaklarınızdaki bulgular hakkında endişeleriniz varsa tavsiyemiz, dermatoloğunuza danışmanız yönünde.

Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner, tırnaklarınızın sağlığınızla ilgili neler ifade edebileceğini aşağıdaki şekilde belirtiyor:

Soluk Tırnaklar
Sahip olduğu renginden çok daha soluk olan tırnaklar; anemi, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Beyaz Tırnaklar
Tırnakların yüzeyi tamamen beyaz ya da beyaza dönükse başta hepatit olmak üzere karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Sararmış Tırnaklar
Sararmış tırnaklar en çok mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Eğer enfeksiyonun şiddeti artarsa tırnak batması meydana gelebilir. Ayrıca sararmış tırnaklar tiroid, akciğer, şeker hastalığı ve sedef hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Mavi ve Mor Renkteki Tırnaklar
Tırnakların mavimsi ve mora yakın bir tona sahip olması vücudun yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Mavi ve mor tırnaklar, zatürree gibi akciğer enfeksiyonlarının da belirtisi olma riskine de sahip. Ayrıca bazı kalp hastalıkları tırnakta mavi çizgilerin oluşmasına da neden olabiliyor.

Soyulan tırnaklar

Tırnak yüzeyinde pürüzler ve çukurlar meydana gelmişse bu sedef hastalığı ya da inflamatuar artrit hastalığının erken bir belirtisi olabilir.

Tırnaklarda Çatlama

Sık sık çatlayan hassas tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılıdır. Sarımsı bir renk tonu ile birlikte tırnaklarda meydana gelen çatlama ise daha çok mantar enfeksiyonu belirtisidir.

Tırnak altındaki koyu çizgiler

Tırnak altında koyu çizgiler gözlemleniyorsa derhal bir doktora başvurulmasında fayda var. Çünkü bu çizgiler cilt kanserinin belirtisi olabiliyor.

Tırnak Yeme

Tırnakların yenmesi kişinin eskiden edindiği bir alışkanlıktan daha çok anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarla bağlantılı olabiliyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.