‘Tereddüt etmeden karşılık vereceğiz’

GezeGen GezeGen     15-03-14     Dünya     ‘Tereddüt etmeden karşılık vereceğiz’     361 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
‘Tereddüt etmeden karşılık vereceğiz’

‘Tereddüt etmeden karşılık vereceğiz’

Yurtdışındaki tek Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’nin çevresinde tansiyon düşmüyor. Bakan Davutoğlu, bölgeyi kontrol altına alan IŞİD’in saldırmasına karşı her türlü önlemin alındığını açıkladı

Türkiye, Suriye sınırları içinde bulunan Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’nin çevresindeki bölgenin Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolüne geçmesiyle beraber alarma geçti. El Kaide bağlantılı örgütün Türk toprağına saldırı ihtimaline karşı her türlü önlemin alındığı belirtilirken, saldırı durumunda Türkiye’nin tereddüt göstermeden karşılık vereceği vurgulandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu toprakların Türk toprağı olduğunu ve Türkiye’nin türbenin güvenliği için tereddüt göstermeden her türlü tedbiri aldığını ifade etti.

35 IŞİD üyesi öldürüldü
Davutoğlu, henüz herhangi bir ihlal gerçekleşmediğini, ancak her ihtimale hazırlıklı olduklarını dile getirdi. Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan türbenin bulunduğu bölgede kontrol Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) El Kaide bağlantılı IŞİD’e geçmişti. Süleyman Şah Türbesi’nin çevresinde Türk askerlerinin konuşlandığı öğrenildi. Kaynaklar, bölgede görevli bulunan asker sayısı hakkında ise bilgi vermezken, basına yansıyan rakamların doğru olmadığını bildirdi. Suriye’de çatışmaların başlandığı günden bu yana bölgenin güvenlik riski altında olduğunu hatırlatan kaynaklar, Türkiye’nin kendini her türlü olasılığa karşı hazırladığını vurguladı. Türkiye’nin, Suriye sınırları içinde yer alan Türk toprakları konusundaki hassasiyetini Suriye’deki taraflara resmi olarak ilettiği de öğrenildi.
Diplomatik kaynaklar, bölgede alınan, “her türlü önlem” ifadesinden, Türk tarafının bir ihlal yaşanması halinde karşılık vermek konusunda kararlı olduğunun anlaşılması gerektiğini vurguladı. Bölgenin IŞİD’in kontrolüne geçmesinin ardından, türbe çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı. Saldırı durumunda, Türkiye’nin karşılık verme hakkı bulunuyor.
Süleyman Şah Türbesi çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığı da belirtildi. Kürt grupları El Ekrad ve YPG’den destek alan ÖSO’nun karşı saldırı başlattığı çatışmalarda 35 IŞİD üyesi öldürüldü.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.