TECRÜBE KONUŞUYOR

GezeGen GezeGen     01-03-14     Ekonomi     TECRÜBE KONUŞUYOR     365 Defa Okundu

TECRÜBE KONUŞUYOR

TECRÜBE KONUŞUYOR

Ünlü yatırımcı Warren Buffett, piyasanın coştuğu zaman borsaya girip kayıp başladığında hayal kırıklığı yaşayanları şu benzetmeyle uyardı: Boğa piyasası sekse benzer. En zevkli kısmı tam bitmeden öncesi…

Dünyanın en zengin 3. ismi olan ABD’li yatırımcı Warren Buffett, yatırımla ilgili ‘güdü’ler hakkında tavsiyelerini paylaştı. 58.7 milyar dolarlık serveti bulunan 1930 doğumlu Buffett, şirketi Berkshire Hathaway’in hissedarlarına yönelik yazdığı mektupta, şu benzetmeyi yaptı: “Boğa piyasası sekse benzer. En zevkli kısmı tam bitmeden öncesi.”
Boğa piyasası, piyasanın yükseleceği beklentisini anlatan bir terim. Gelecekle ilgili iyimserlik içinde olanların, yükseliş bekleyenlerin çoğunlukta olması boğa piyasasına, tersi ise ayı piyasasına işaret ediyor.
Buffett’ın tamamı bugün açıklanacak mektubundaki boğa piyasası ve seks benzetmesi şimdiden büyük ilgi topladı. Aslında bu benzetme 2012’de ölen Wall Street yöneticisi Barton Biggs’e ait…

Zamanlama çok önemlİ

Buffett, Amerikan Fortune dergisi tarafından bir kısmı açıklanan mektubunda, piyasanın coştuğu zamanlarda borsaya girip kayıplar başladığında hayal kırıklığı yaşayanlara bu benzetmeyle bir uyarı yapıyor, zamanlamanın önemine dikkat çekiyor. Profesyonel olmayan yatırımcıların sürekli değişen hisse fiyatlarından dikkatinin dağılmaması gerektiğini belirten Buffett uzun vadede kârlı olabilecek şirketlerin hisselerine yönelmeleri gerektiğini vurguluyor.

31 yıl önce aldığı bİnaya hİç uğramadı

Warren Buffett’ın tavsiyelerine dünya genelinde yatırımcılar özel bir önem veriyor. Bugün açıklanacak mektupta, Buffett yaptığı iki gayrimenkul yatırımıyla ilgili ilginç ayrıntılar da açıkladı.
1986 yılında şirketinin merkezinin bulunduğu Nebraska’nın Omaha kentinde 280 bin dolara büyük bir çiftlik aldığını belirten Buffett, bu yatırımı yaptığında çiftçilikten hiç anlamadığını, ancak çiftliğinin şu anda değerinin 5’e katlandığını ve çiftçiliğe merak salan bir oğlunun olduğunu anlattı.
Buffett ayrıca 1983 yılında New York Üniversitesi kampusu yakınında perakendeye yönelik bir gayrimenkul aldığını ancak bugüne kadar burayı gidip görmediğini de paylaştı.

En iyi yatırımı kitaba yaptı

Buffett hızlı kâr vaadi ile karşılaşan yatırımcıların bunu reddetmesi gerektiğini de söylüyor. Evlilikleri dışında yaptığı en iyi yatırımın 1949 yılında aldığı Benjamin Graham’a ait 640 sayfalık ‘Akıllı Yatırımcı’ kitabını almak olduğunu belirten Buffett, “Bu kitabın ilk baskısına ne kadar ödediğimi hatırlamıyorum. Fiyatı ne olursa olsun, Ben’in (Benjamin Graham) şu deyişinin doğruluğunun yanında önemsiz: Fiyat öder ama değer alırsınız” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.