Tayland’da ormanda 220 Türk mülteci bulundu

GezeGen GezeGen     13-03-14     Dünya     Tayland’da ormanda 220 Türk mülteci bulundu     346 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Tayland'da ormanda 220 Türk mülteci bulundu

Tayland’da ormanda 220 Türk mülteci bulundu

Tayland polisi, bir ormandaki gizli kampta 220 Türk mülteci bulunduğunu açıkladı. Polis olayı “eşi benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi. Mülteciler Türkiye’den geldiklerini savunurken 220 kişinin milliyeti hakkında çelişkili bilgiler söz konusu…

Tayland’da Türk oldukları iddia edilen 220 mülteci yakalandı. Ülkenin güneyindeki “gizli bir kampa” düzenlenen baskında gözaltına alınan mültecilerin kendilerini Türk olarak tanıttıkları ve kamptaki iki tesiste yaşadıkları belirtildi.

Bölgedeki Göç Bürosu’ndan General Thatchai Pitaneelaboot, “bölgede çok sayıda Türkün gözaltına alındığını, bunun benzeri görülmemiş bir durum” olduğunu söyledi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN BİLGİSİ YOK

Yerel Bangkok Post gazetesi, Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği’nin Songkhla’daki kampta bulunan ve Türk oldukları iddia edilen mültecilerden haberdar olmadığını bildirdi.

Polis, henüz herhangi bir suçla itham edilmeyen mültecilerin sorgulanabilmesi için tercüman beklendiğini bildirdi. Mültecilerin, kampa aileleriyle birlikte geldikleri ve buradan başka bir yere gitmeyi planladıklarının sanıldığı kaydedildi.

Songkhla Valisi Grisida Boonrach, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kılık kıyafetlerinden mültecilerin Müslüman olduğunun tahmin edildiğini ancak milliyetlerinin henüz kesinleşmediğini” söyledi.

‘SURİYELİ KÜRTLER Mİ?’

Tayland İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de mültecilerin “Rohingya Müslümanları” olduğunu düşünmediklerini, bu kişilerin “Orta Asyalı gibi göründüklerini” açıkladı.

Mültecilerden 123’ünün erkek, 45’inin kadın ve 52’sinin 18 yaş altında olduğu ve Hat Yai Uluslararası Havaalanı’ndaki gözaltı merkezine yerleştirildikleri kaydedildi.

Tayland Burmalı Rohingya Derneği’nden Maung Kyaw Nu ise kendisine söz konusu mültecilerin Suriye’den geldiklerinden şüphelenilen Kürtler olduğu bilgisinin verildiğini söyledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.