Tak bilgisayarı koluna!

GezeGen GezeGen     22-12-13     TeknoLoji     Tak bilgisayarı koluna!     177 Defa Okundu

Tak bilgisayarı koluna!

Tak bilgisayarı koluna!

Bu yılın en çok dikkat çeken teknolojik ürünleri saat ve gözlük olarak karşımıza çıkan giyilebilir bilgisayarlar oldu. Sony, Samsung ve Qualcomm, mobil uygulamaları bileğimize taşıyan farklı renklerdeki akıllı saatleri dikkat çekti

Teknoloji her ne kadar baş döndürücü hızla gelişse de her yıl günlük hayatımızı değiştirecek ürünler karşımıza çıkmıyor. iPad 2010’da piysaya sürüldüğünde 3 yıl sonra devrimsel bir dönüşüme neden olacağını çok az kişi öngörmüştü. Peki 2013’da devrimsel ürünler karşımıza çıktı mı? Bu sorunun yanıtı giyilebilir bilgisayarın ilk örneklerinde saklı.

TAMAMLAYICI ÜRÜN
Bu yıl piyasaya çıkan Samsung Galaxy Gear ve Sony SmartWatch 2 giyilebilir bilgisayarın akıllı saat olarak karşımıza çıkan modeliydi. Henüz sadece yazılım geliştiricilerin kullanma şansı yakaladığı Google Glass ise akıllı gözlük konseptinin ilk örneği oldu. Giyilebilir bilgisayarların ilk örnekleri şimdilik ‘tamamlayıcı ürün’ şeklinde hayatmıza giriyor. Yani akıllı bir telefonun internet bağlantısını paylaşan tek başına kullanılamayan akıllı gözlük ve saatler henüz tamamlayıcı bir ürün olarak adlandırılıyor.

DAHA AZ ENERJİ TÜKETECEK
Önümüzdeki yıllarda pil ve anten teknolojisindeki yenilikler, uygulama yazılımlarındaki yeteneklerin artışı giyilebilir bilgisayarların daha fazla öne çıkmasını sağlayabilir. Eskiden bluetooth kablosuz bağlantıyı kullanan telefon ve aksesuvarı birkaç saat sonra şarj etmek gerekirdi. Ancak şu anda saat veya müzik çalar gibi aksesuvarları tüm gün kullanabiliyoruz. Kullandığımız telefonların işlemci yetenekleri geliştikçe, sadece işlem yapma hızları artmıyor. 4 çekirdekli işlemci kullanan telefonların video, fotoğraf çekme ve internette gezinme süresi de lükseldi. İşlemcilerin boyutları küçüldükçe giyilebilir bilgisayarlar bağımsızlıklarını ilan edebilecek.

KAMERASI ANI KAYDEDİYOR
Kişisel belleğimiz haline gelen saatlere hazır olun. Samsung Galaxy Gear 1.9 megapiksel fotoğraf ve video çeken kameraya sahip akıllı bir saat. Kullanılan hareket algılayıcı cihaz kendinize çevirdiğinizde saat ve havadurumu bilgilerini gösteriyor. Saatin şarj ünitesini beraber taşıma zorluğu kullanımı biraz zorlaştırıyor. Galaxy Note 3 ile birbirini tamamlayan bir iletişim cihazına dönüşüyor. Sadece telefonu değil, saati de sessiz moda getirin.

SAĞLIK BİLGİLERİ BİLEĞİMİZDEKİ ÇİPLERDE
Giyilebilir bilgisayarların en önemli kullanım alanını sağlık endüstrisi oluşturacak. Akıllı bileklik veya saat gibi karmaşık değil. Bileğinize yerleştirilecek bir çip daha yoğun kullanım alanı bulabilir. Sağlık bilgilerimizin anlık olarak ölçülmesini sağlayacak çipler hataların azaltılmasını sağlayacak.

DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK UYGULAMALAR
Giyilebilir bilgisayarlarda asıl büyük yenilikleri, basit hedeflere yönelik uygulama yazılımları değiştirecek. Akıllı telefonları olduğu gibi cihazların sınırsız yeteneklere sahip olmasını sağlayacak uygulama yazılımları sağlık, eğitim, eğlence ve güvenlik sektöründe devrimsel yenilikler kazandıracak.

PARLAMAYAN EKRAN BİLEKTE
Qualcomm’un yüzde 100 iştiraki olan Connected Experiences şirketi Qualcomm Toq (‘talk’) akıllı saatini piyasaya süreceğini duyurdu. Android tabanlı akıllı telefonlarla uyumlu çalışan Qualcomm Toq, yeni ekran teknolojisi QualcommMirasol ile donatılan Toq, günlerce süren pil ömrü ve parlak güneş ışığında bile görülebilirlik yeteneğine sahip. 350 dolardan başlayan fiyatlara satışa sunulan Toq, toq.qualcomm. com internet adresi üzerinden sipariş edilebiliyor. Mirasol ekran teknolojisi, parlak güneş ışığında bile keskin ve sürekli açık bir görüntüleme deneyimi sağlamak için ortam ışığını kullanıyor.

SUYA VE DARBEYE KARŞI DAYANIKLI
Sony akıllı saaat konusunda rakiplerine göre daha deneyimli. Sony Xperia Z1 ile birlikte Smart Watch 2’yi piyasaya sürdü. Üründe şarj konusunda ayrı bir üniteye gerek yok. 1.6 inçlik ekranı ile Sony SmartWatch 2 akıllı saat IP 57 su ve toza dayanıklılık akımını sürdürüyor. NFC ve Bluetooth-3 destekli ürün Xperia kullanıcılarının telefonlarına gelen aramalarına cevap vermesine ve e-posta dahil tüm bildirimlerini okumasına yardımcı oluyor. Titreşimle gelen aramaları veya mesaları bildiriyor.

PATLAMAYA HAZIR MÜZİK KUTUSU
Her yöne sesin yayılmasını sağlayan silindir şeklinde bir ses bombası ortamın coşmasına yeterli oluyor. 360 derece ses sunan ve 15 saate kadar pil ömrüne sahip Logitech UE BOOM, darbelere, su ve lekelere dayanıklı malzemesi, akustik tasarımıyla dikkat çekiyor. Daha etkileyici streo ses için 2 UE Boom cihaz ve double-up uygulamasını akıllı telefona indirmek yeterli oluyor. Farklı renk seçeneğine sahip cihazı taşımak da zor değil. Ses, cihaz üstünden ayarlanabiliyor. Mikro USB girişinden şarj ediliyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.