‘Suriye’deki cihatçılar Esad’dan daha cani’

GezeGen GezeGen     04-01-14     Dünya     ‘Suriye’deki cihatçılar Esad’dan daha cani’     376 Defa Okundu

‘Suriye’deki cihatçılar Esad’dan daha cani’

‘Suriye’deki cihatçılar Esad’dan daha cani’

İçinde Alevi köylerinde katliam yapan grupların da bulunduğu Suriyeli İslamcılar, komutanlarını öldüren cihatçılara savaş açtı

Suriye’de üç yıla yaklaşan iç savaşta Beşar Esad rejimine karşı savaşan muhalefet parçalara bölünmeye devam ederken El Kaide bağlantılı cihatçı grupların yarattığı rahatsızlık artıyor. Ana seküler silahlı muhalif gruplar arasında sayılan Özgür Suriye Ordusu ile uzun süredir çatışma yaşayan El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), şimdi de İslamcı gruplarla ters düştü. Son dönemde silahlı muhalefetteki en güçlü gruplardan biri haline gelen İslami Cephe önceki gün yayınladığı açıklamasında, Irak-Şam İslam Devleti örgütünün “Esad rejiminden bile daha kötü olduğunu” söyledi.

‘Cesedine bile işkence’
Bu hafta başında, yedi İslamcı silahlı grubun birleşmesi ile oluşan İslami Cephe’nin tanınan komutanlarından Hüseyin el-Süleyman, Irak-Şam İslam Devleti’nin bir heyeti ile buluşmak üzere Halep’e gitmişti. Maskaneh köyünde çıkan bir anlaşmazlığı çözmeyi amaçlayan Süleyman, beklenmedik bir şekilde IŞİD heyeti tarafından gözaltına alındı. Korkunç işkencelere maruz kalan komutan, daha sonra IŞİD militanları tarafından öldürüldü. Süleyman, aynı zamanda İslami Cephe’nin içindeki en güçlü grup olan Ahrar el-Şam’ın başında bulunuyordu.
Muhalif cephesini şoke eden olay karşısında açıklama yayınlayan İslami Cephe, IŞİD’in Süleyman’ın ölümünden sorumlu olanları teslim etmesini istedi. IŞİD’in İslamcılar tarafından anlaşmazlıkları çözmek üzere kurulan Şeriat Komiteleri’ne uymamasının eleştirildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Süleyman’ı kaçırdılar, işkence yaptılar, sonra onu öldürdüler ve cesedine zarar verdiler. Yapılanlara Suriye halkı devrim öncesinde bile şahit olmamıştır, hatta Esad rejiminin güvenlik kurumlarından bile böyle bir şey görmemiştir.” İslami Cephe, IŞİD’in bu eylemleri sonucunda ‘ilk kaybedenin Suriye devrimi olacağını’ belirtti.
Kasım ayında kurulan İslami Cephe’nin kendisini sahadaki en güçlü isyancı grup olarak konumlandırmaya çalıştığı yorumları yapılıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda İslami Cephe içinde yer alan bazı grupların Alevi köylerinde katliam yaptığı belirtilmişti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.