Sperm sayısındaki düşüş alarm veriyor!

GezeGen GezeGen     03-03-14     SağLık     Sperm sayısındaki düşüş alarm veriyor!     343 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Sperm sayısındaki düşüş alarm veriyor!

Sperm sayısındaki düşüş alarm veriyor!

Dünya Sağlık Örgütü normal sperm sayısı standardını 20 milyondan 15 milyona düşürdü

Dünya genelinde erkeklerdeki sperm sayısındaki genel düşüşe dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, erkeklerde kısırlığı tetikleyen en önemli sebeplerin başında stresin geldiğini, özellikle de stres oranı yüksek işlerde çalışan erkeklerde sperm veriminin düştüğünü belirtti. Öte yandan ısıya maruz kalınan mesleklerde de sperm kaybı oluştuğuna dikkat çeken Dr. Özörnek, sigara içen erkeklerin eşlerinde de düşük vakaları oluştuğunu söyledi.
Günümüzde kısırlık vakalarının yüzde 50’sinin erkek kaynaklı olduğunu belirten Dr. Özörnek, bugün dünyada görülen kısırlık vakalarının yüzde 50 oranında erkeklerdeki sperm eksikliğine bağlı sorunlara dayandığını, stres ve yüksek ısıya maruz kalan erkeklerin sperm hareketliliğinde düşüş ve yapısal bozulmalarla karşılaştığını ifade etti.

YÜKSEK ISILI ORTAMLARA DİKKAT
Dr. Özörnek’in verdiği bilgiye göre, fırıncılar, dönerciler, aşçılar, hamam ve sauna çalışanları, altın/gümüş ayar evlerinde çalışanlar, uzun yol şoförleri gibi sürekli oturarak çalışan erkelerde de ısıya maruz kalmaya bağlı kısırlık görülme oranı artıyor. Diğer önemli faktörlerden biri de radyasyon. Görevleri gereği radyasyona maruz kalan radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanlarında de kısırlık görülebiliyor.

Kimyasal solumaya neden olan mesleklerin de risk grubunda olduğunu vurgulayan Dr. Özörnek, petrokimya gazlarının dumanına maruz kalacak şekilde çalışanlar arasında kısırlığın yoğun görüldüğünü, böcek ilaçlama ve kimyasal fabrikalarda çalışanların da bu açıdan risk grubuna girdiğini aktardı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.