Son seçim anketinde durum nasıl?

GezeGen GezeGen     02-02-14     Chat Odaları     Son seçim anketinde durum nasıl?     389 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Son seçim anketinde durum nasıl?

Son seçim anketinde durum nasıl?

Konsensus, 81 ilde 1504 kişiye, “Bu pazar bir genel seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” diye sordu. Ankete katılan seçmenlerin yüzde 44.6’sı “AK Parti” yanıt verirken, yüzde 29.6’sı “CHP” dedi. Ankete göre MHP’nin oyu yüzde 14.7, BDP’nin ise yüzde 6.4.

AK PARTİ ZİRVEDE, CHP’DE 2.7 ARTIŞ

Araştırma şirketi Konsensus‘un, Habertürk için 81 ilde 761’i kadın, 743’ü erkek, bin 504 (18 yaş üstü) kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüşerek yaptığı; “Türkiye Gündemi Araştırması-Ocak 2014” başlıklı araştırmanın bugünkü bölümünde, genel seçimler ve Türkiye’nin gündemini oluşturan olaylar yer alıyor. Konsensus; ankete katılan bin 504 kişiye, “Bu pazar bir genel milletvekilliği seçimi olsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak?” diye sordu. Kararsız oylar dağıtıldıktan sonra, oy oranı eylüldeki ankete göre 5.5 puan düşen AK Parti, yüzde 44.6 ile zirvedeki yerini korudu. Oyları 2.7 puan artan CHP yüzde 29.6 ile ikinci, 2 puanlık bir artış yaşayan MHP ise yüzde 14.7’lik oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. 1.5 puan düşen BDP’nin oy oranı da 6.4.

HER 100 KİŞİDEN 15’İ ‘KARARSIZ

Peki kararsız oylar dağıtılmadan önce karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor? Konsensus’un araştırmasına göre oy oranları şöyle: AK Parti yüzde 33.1 ile ilk sırada. AK Parti’yi yüzde 22 ile CHP; yüzde 10.9 ile de MHP izliyor. BDP’nin oy oranı ise yüzde 4.7.
Eylül ayı araştırmasına göre 9.9 puanlık artış gösteren ‘Kararsızım’ diyenlerin oranı yüzde 14.9’a çıktı. Ankete katılanların yüzde 8.6’sı ‘Cevap yok’ derken, yüzde 1.5’i ‘Geçersiz oy kullanırım’; binde 8’si de ‘Oy kullanmaya gitmem’ dedi.

AK PARTİ 3 BÖLGEDE ZİRVEDE, CHP’NİN OYLARI BURALARDA ARTTI

KONSENSUS, yaptığı “Türkiye kesiti” araştırmasında partilerin bölgelerdeki oy oranları da ortaya çıktı. Buna göre AK Parti’nin oyları eylüldeki ankete göre, Batı’da 5, Orta Anadolu’da 7, Doğu Anadolu’da ise 6 puan düştü. Puan kaybına rağmen AK Parti, her 3 bölgede de zirvedeki yerini korudu. CHP’nin oylarında ise artış yaşandı. CHP’nin oyları, Batı ve Orta Anadolu’da yüzde 3, Doğu’da da yüzde 4 arttı. MHP’nin oyları ise Doğu Anadolu’da yüzde 6 oranında arttı.

TÜRKİYE GÜNDEMİNİ BELİRLEYEN OLAYLAR

KONSENSUS, ankete katılanlara ”Son 3 ay içerisinde Türkiye’de gündemi belirleyen en önemli 3 olayın hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

İşte yanıtlar:
– 17 Aralık Operasyonu %53
– Hükümet ile Fethullah Gülen arasında yaşanan gerginlik %34.4
– Dersanelerin kapatılması %33.3
– Suriye’deki iç savaş %20.1
– Başbakan Erdoğan’ın Barzani, Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses’in katılımıyla
Diyarbakır’da gerçekleştirdiği miting %15.4
– Başbakan Erdoğan’ın ‘Öğrenci evlerinde kızlı erkekli kalıyorlar’ açıklaması %13.3
– AK Parti’li bazı kadın milletvekillerinin Meclis’e başörtüsüyle gitmesi %12.6

Kaynak: Habertürk

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.