Snowden’ı Brezilya da Nobel’e aday gösterdi

GezeGen GezeGen     06-02-14     Dünya     Snowden’ı Brezilya da Nobel’e aday gösterdi     339 Defa Okundu

Snowden’ı Brezilya da Nobel’e aday gösterdi

Snowden’ı Brezilya da Nobel’e aday gösterdi

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) gizli bilgilerini ifşa ederek diplomatik kriz ve dünya çapında kamuoyu tepkisini tetikleyen Edward Snowden bu kez de Brezilya tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

NSA’nın eski sistem analisti Snowden’ı aday gösteren Brezilya Toplum Partisi’nin Amazonas eyaleti senatörü Grazziotin açıklamasında “Hükümetler, devletler ve vatandaşlara karşı gizli şekilde çalıştığında, küresel barış ve dengenin başarılması daha da zor olacaktır.

‘Schröder dinlendi’
Snowden, demokrasinin temel prensibi olan şeffaflık ilkesini canlandırdı” dedi. Rusya’ya sığınan Snowden’ın ulaştırdığı belgeleri yaz aylarında Guardian’da yayımlayan gazeteci Glenn Greenwald hayatını Brezilya’da sürdürüyor. NSA tarafından dinlendiği ortaya çıkan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff tepki göstererek Washington ziyaretini ertelemişti. Norveçli milletvekilleri de geçen hafta Snowden’ı Nobel’e aday göstermişti.
Öte yandan, Süddeutsche Zeitung gazetesi Irak Savaşı döneminde ABD Başkanı George W. Bush’un Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder’in 2002’den itibaren dinlenmesini emrettiğini gösteren yeni ‘Snowden belgeleri’ yayınladı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.