‘Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum’

GezeGen GezeGen     06-02-14     Haberler     ‘Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum’     413 Defa Okundu

'Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum'

‘Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verdi. Kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Basescu, konuşmasının sonunda, gülerek “Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum” dedi ve gözlüğünü unuttuğu için konuşmasını büyük çaba harcayarak okuduğunu ifade etti.

Gül, Basescu onuruna Çankaya Köşkü‘nde akşam yemeği verdi. Yemeğe, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, aralarında FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin‘in de bulunduğu çok sayıda Türk ve Romen iş adamı, milletvekilleri ve akademisyenler katıldı. Basescu’nun ziyaretinin, iki yıl önce stratejik ortaklık seviyesine yükselen ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik ortak iradeyi ortaya koyduğunu söyleyen Gül, Türkçe’de “Herşeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür” dendiğini, Romence‘de de “Bin altının olacağına bir dostun olsun” şeklinde bir atasözü bulunduğunu belirtti. Atasözlerine yansıyan bu anlayışın Türkiye ile Romanya arasında köklü bir geçmişe dayanan dostluk ve işbirliği ruhunu yansıttığını kaydeden Gül, “İlişkilerimiz gücünü, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki tarihi yakınlık ve karşılıklı etkileşimden almaktadır” dedi. 18’inci yüzyılda bu topraklara gelen Dimitri Kantemir’in, İstanbul’da bulunduğu dönemde Romence ilk romanı kaleme aldığını, klasik Türk müziğiyle de ilgilenerek birçok besteyi Türk kültürüne kazandırdığını anlatan Gül, halklar arasındaki etkileşimin Türkçe ve Romence’deki çok sayıda ortak kelimeyle kendini gösterdiğine vurgu yaptı. Romanya’da onbinlerce Türk’ün, Türkiye’de de çok sayıda Romanya kökenli vatandaşın yaşadığına dikkati çeken Gül, her yıl Türkiye’yi ziyaret eden 400 bin Romen turistin de ülkeler arasındaki beşeri bağların parçası olduğunu kaydetti.

Romanya, Balkanlar’daki en büyük ekonomik ortağımız
Gül, şunları kaydetti:
“Romanya ile stratejik ortaklığımızı, önümüzdeki dönemde de müşterek değerler ve karşılıklı yarar temelinde sürdürmek kararlılığındayız. Ortak değerler ve çıkarlar temelinde ülkelerimizi buluşturan NATO‘nun yanı sıra, Avrupa Birliği de işbirliğimizin önemli bir veçhesidir. Romanya‘nın, AB üyelik sürecimize güçlü ve koşulsuz desteğini en görünür biçimde sürdüreceğine güveniyoruz. Balkanlar ve Karadeniz, ortak kader ve çıkarlarımızın kesiştiği bir diğer alandır. Amacımız, parçası olduğumuz bu coğrafyalarda, bölgesel sahiplenme ruhu temelinde güvenlik, istikrar ve refahın pekiştirilmesidir.
Bu anlayışla, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Karadeniz Sinerjisi ve Romanya’nın hali hazırda dönem başkanlığını yürüttüğü Güneydoğu Avrupa İşbirliği süreci çerçevesinde işbirliğimizi güçlü şekilde sürdürüyoruz. Yoğun ve çok boyutlu işbirliğimizin yansıması olarak Romanya, Balkanlar’daki en büyük ekonomik ortağımız konumundadır.”
Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolar civarında olduğunu, Basescu ile bunu 10 milyar dolara çıkartmayı kararlaştırdıklarını aktaran Gül, iş adamlarına da şöyle seslendi:
Bu hedefi siz gerçekleştireceksiniz tabii. Romanya’da 7 bine yakın Türk firması faaliyet göstermektedir. 5 milyar doları geçen yatırımlarıyla Türk iş adamları, Romanya’da önde gelen yatırımcılar arasında yer almaktadır. Türk şirketleri ayrıca, bu dost ülkenin çehresini değiştiren 6,2 milyar dolar değerinde müteahhitlik projelerine imza atmıştır.”

Marmaray‘a övgü
Basescu da konuşmaya, “saygı duyduğum ve değer verdiğim dost bir ülke” olarak nitelediği Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başladı. Marmaray projesiyle gösterilen etkileyici başarıdan dolayı Türk halkını tebrik eden Basescu, iki yıl önce Türkiye ile Romanya arasında stratejik ortaklık kurulmasını öngören bildirinin imzalanmasının ardından ikili ilişkilerin belirgin biçimde geliştiğini belirtti. Türkiye’nin Romanya için “135 yıllık diplomatik ilişkilerin olduğu, Karadeniz’i paylaştığı önemli bir partner” olduğunu ifade eden Basescu, ikili ilişkilerin yirminci yüzyılın başından itibaren Atatürk’ün siyasi vizyonuyla olumlu bir etki altında şekillendiğini kaydetti. İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye’nin AB üyeliğinin desteklenmesiyle pekiştirildiğini söyleyen Basescu, “Bu amaçla geniş kapsamlı reformlar sürdürmenizi selamlıyoruz. Bu açıdan, son aylarda, AB ile Türkiye arasında müzakerelerin tekrar hızlandırılması ve ilişkilerin derinleştirilmesi yönünde pozitif sinyaller veren önemli gelişmeler kaydedilmiştir” dedi. Basescu, “Türk topluluğu mütevazı ve çalışkan tavırlarıyla ülkemizin refahının artması ile bölgesel ve uluslararası profilinin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır” diye konuştu.

Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum
Kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Basescu, konuşmasının sonunda, gülerek “Sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum” dedi ve gözlüğünü unuttuğu için konuşmasını büyük çaba harcayarak okuduğunu ifade etti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.