Sınırda tehlikeli gerilim

GezeGen GezeGen     24-02-14     Haberler     Sınırda tehlikeli gerilim     395 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Sınırda tehlikeli gerilim

Sınırda tehlikeli gerilim

Köylüler sınırın sıfır noktasına yürüyor. BDP’li milletvekili askeri yetkililerle temasta.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Kuzey Irak sınır hattına güvenlik yolu yapılmasının köylüler tarafından protesto edilmesi sonrasında yaşanan gerginlik çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çatışma devam ederken daha önce hava saldırısında ölen 34 kişinin ailelerinin de içinde yer aldığı kalabalık bir grup sınıra yürüdü. Sınırın sıfır noktasına ulaşan ve sayıları 600 kadar olduğu belirtilen grup, yol yapım çalışmalarının durdurulması ve sınıra yönelik yapılan top atışlarının durmasını talep etti.

Uludere ilçesi sınır hattında yer alan Beyaztepe ve Karaçalı bölgelerinden Irak Kürdistan bölgesine güvenlik yolu yapılması gerilimi arttırdı. 17 Şubat’ta yol çalışması sırasında iş makinesine “taciz ateşi” açıldığı gerekçesiyle asker tarafından sınır hattındaki Karaçalı bölgesi bombalanmıştı. Güvenlik yolunu protesto amacıyla geçtiğimiz hafta Roboski’den sınıra doğru yapılan yürüyüşe güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrasında yaşanan olayda ise bir köylü ayağından yaralanmıştı. İş makinalarına ikinci kez ateş açılması sonrasında bölgedeki PKK mevzileri bu kez Kobra helikopterleri ve obüs topları ile bombalanmıştı.

Çatışma bölgesine yürüdüler

Roboski’nin sınır hattındaki Beyaztepe ve Karaçalı arasında yapılan “güvenlik yolu” çalışmalarına devam edilmesine yönelik ortaya çıkan gerginlik bugün yerini çatışmaya bıraktı. Çatışma bölgesine yoğun asrker sevkiyatı yapılırken buna tepki gösteren kalabalık gruplar, sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe BDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP’nin Şırnak, Uludere ve Şenoba ilçe yöneticileri, Roboskili aileler ile çevre köylerden çok sayıda kişi çatışma bölgesine yürüdü.

Milletvekili sınırda

Milliyet’e konuşan Roboski köyünden Veli Encü, yürüyüş eyleminin çatışmaya son vermeyi amaçladığını belirterek, kalabalık grupların sınır hattına ulaştığını söyledi. Encü, “Şu an 34 kişinin vurulduğu noktadayız. Yakın noktalardan silah ve patlama sesleri geliyor.

Yaklaşık 500-600 kişi var burada.

Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’da yanımızda. Askeri yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdik. Taleplerimize ilişkin olumlu bir yanıt verilmedi. İki haftadır buralarda çatışma sesleri, top atışları seslerini duyuyoruz. Askeri yetkililere bu yönlü şikayetlerimizi aktardık; bizlere eğitim amaçlı atışlar olduğunu söylediler. Biz buna inanmıyoruz tabii. Askerlerle görüşme yaptığımız sırada bile on daikka boyunca silah sesleri hiç kesilmedi. Burdaki insanlar bekleyecekler. Geceyi burada geçirecekler. İş makinaları ve tanklar buradan çekilmediği sürece bu insanlar geceyi burda geçirecek” dedi.

Asker kuşatıyor

Sınırda çatışma olduğu iddiası, PKK’nın askeri örgütlenmesi HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından doğrulandı., Açıklamada, Haftanin (Kuzey Irak) sınır hattının obüs havan topları ve tanklarla bombardımana tutulduğu daha sonra askerlerle PKK’lı gruplar arasında çatışma çıktığı bildirildi. Açıklamada, “Türk ordusu operasyon bölgesi ve çevresini askerlerle kuşatmak istemektedir” denildi.

Hakkari’de askeri sevkiyat

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalına da askeri sevkiyat yapıldığı iddia edildi.

‘Canlı Kalkan’ eylemi

Sınırda toplanan grup, güvenlik yolu çalışmaları ile çatışmalara son verilmemesi ve tank desteğindeki askeri kuvvetin bölgeden çekilmemesi halinde Canlı Kalkan eylemi yapacağını duyurdu.
Çatışma alanına yaklaşan grubun önü dağlık bölgede önlem alan kalkanlı askerlerce kesildi. Askeri yetkililer, dağılmaması halinde gruba müdahale edileceği anonsu yaptı. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bir grup köylü ile birlikte askeri yetkililerle görüşerek, çatışmalara son verilmesini ve güvenlik yolundaki çalışmaların durdurulmasını istedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.