Silivri turizm, tarım ve bilişim ile kalkınacak

GezeGen GezeGen     25-03-14     Ekonomi     Silivri turizm, tarım ve bilişim ile kalkınacak     490 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Silivri turizm, tarım ve bilişim ile kalkınacak

Silivri turizm, tarım ve bilişim ile kalkınacak

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’de beş yıllık başkanlık döneminde tüm altyapılarını hazırladığı turizm, tarım ve bilişim teknolojileri çalışmalarının artık etkin şekilde çalışacağını, Silivri’nin örnek kent olacağını söyledi.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’de turizm, tarım ve bilişim teknolojileriyle kurdukları ‘üçlü yapı’nın ilçeyi kalkındırıp geliştireceğini belirterek, sistemlerin altyapılarının tamamlandığını söyledi.
‘Zor olan kısmı’ geçtiklerini kaydeden Işıklar, şunları söyledi:
“Her anlamda hazırlıkları tamamladık, öğrendik, kurumlaştı. İkinci dönemde açığa çıkaracağız, daha çok duyuracağız. Çok heyecanlıyım, şu günler geçsin de bir an önce işimize bakalım diye bekliyoruz. İstanbul’da Silivri örnek bir kent olacak, bu şekilde adımızı çok duyacaksınız. Zaten hapishaneyle anılmak istemiyoruz, bu hayatın gerçeği ama Silivri çalışmalarımızla, tarihi güzellikleriyle anılsın.”
Işıklar, 7 bin yıllık geçmişi olan Silivri’nin din ve kültür turizmi için çok uygun olduğunu belirterek, yerli ve yabancı turiste yoğun bir tanıtıma başlayacaklarını söyledi.
Dünyada Ortodokslar için önemli bir alan olan Silivri’de üç semavi dinin de yaşadığını anlatan Işıklar, şöyle konuştu:
“Dünyanın en büyük üçüncü suru, dünyanın en büyük üçüncü yeraltı şehri Silivri’de, dünyanın bütün Ortodokslarının son azizlerinin doğum yeri Silivri, burası bir anlamda onların ibadet yapacakları, hacı olacakları yer. 350 milyon Ortodoks var, bunları getiremiyoruz. Burada üç semavi dinin mensupları yaşamış, onların izleri var, bunlar kültür mirası.”
Işıklar, geleceğin sektörleri olarak gösterdiği din ve kültür turizmi, tarım ve yenilenebilir enerji için Silivri’nin gelişmeye müsait bir alan olduğunu belirterek, bir de ‘yerel kalkınma ajansı’ kurduklarını dile getirdi. Işıklar, şöyle devam etti:
“Şu anda bir yerel kalkınma ajansımız var. Ulusal, bölgesel ajanslar var, fakat yerel yok, biz bunu yaptık. Bölgemizde yatırım yapmak isteyenlere globalleşen dünyada kolaylıklar sağlamamız gerekiyor. Yatırımcılar burada hangi şartlarda ne yapabilir, işlerini nasıl kolaylaştırabiliriz, bunun için çalışacağız. İstanbul’un uzunluğu 144 kilometredir, sahilin 42 kilometresi bizde. Bizim sahilimiz neden Sarıyer, Bebek gibi sahillerin paraleli olmasın, çok daha güzel. Tek eksiğimiz var, estetik kısmı. Hizmet sektörlerini de bu şekilde geliştireceğiz.”

‘Tüm İstanbul’u besleriz’
Silivri’nin İstanbul’un bilişim teknolojileri merkezi olduğunu vurgulayan Işıklar, tarım teknolojilerinin kurulması için de planda yer ayrılan tek alanın Silivri olduğunu belirtti. Işıklar, “Türkiye’de ilk defa bir belediye tarım projesi yapıyor. 430 kilometrekare tarım alanımız var. Bütün İstanbul’a bakar, bırakın, Marmara’ya bakar. Tarım, dünyanın yenilenebilir enerjiyle en büyük zenginliğidir” diye konuştu.
Namık Kemal Üniversitesi, Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ve Silivri Belediyesi’nin üçlü protokol yaptığını ifade eden Işıklar, şunları söyledi:
“Üniversiteyle aromatik bitkiler yapıyoruz, nane, rezene, kekik, anason, onları alıyoruz burada yetiştiriyoruz. Mesela ısırgan otu, en büyük kozmetik şirketi alıcımız, uzaya giden araçların lifleri bundan yapılıyor. Bir dönüm yerden verim aldığınız buğdaydan, ayçiçeğinden 18 kat fazla gelir elde edebiliyorsunuz. Tarım teknolojileri parkı sadece Silivri’de var. Geliştiriyoruz, denemeler yapıyoruz.”
Tarım kesiminin muhafazakar olduğunu kaydeden Işıklar, “Kolay alışılmıyor, en azından dört-beş dönem ürün almalıyız ki adam görsün. Teknolojisi yüksek ürün ekerseniz fiyatını da siz belirliyorsunuz. Ben kendi kapımın önünü temizlemeye çalışıyorum. Belediyeciliği sadece yol, kaldırım yapan AKP’nin anladığı gibi İstanbul’u yağmalayan rezidanslar yapan, mezarlıklardan başka bir yeşil alan bırakmayan anlayışa sahip değiliz” diye konuştu.

‘Silivri’de her değer, birbiriyle barış içinde yaşıyor’

Özcan Işıklar, insanların bilim, teknoloji ve kalkınma dinamiklerine daha çok vakit ayırabilmeleri için huzurlu bir ortamda, refah içinde yaşamaları gerektiğini söyledi. ‘İhtiyacı olan ne varsa, herkese dokunmak lazım’ diyen Işıklar, şöyle devam etti:
“Adam namaz kılıyor, bugün istiyorlar ki o adam diğerine, ‘niye kılmıyorsun’ desin, öbürü de ‘niye namaz kılıyorsun’ desin. Birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Ben, insanlar sokakta gazete kağıdı üzerinde namaz kılmasın diye su geçirmez seccadeler yapıp verdim. Mesele oy almak değil, mesele ‘bu adam hepimizi anlıyor’ dedirtmek. Türkiye’nin barışa huzura ihtiyacı var, ranttan gözü dönmüş anlayışlardan kurtulmamız lazım. Ben insanların inançları, değerleriyle kavga etmeden yaşamalarından yanayım. Bunları bırakırsak teknolojiye kafa yorarız. Yoksa bunların içine gömülüp kalırsak olmaz. Çocuklar okula başlıyor, içinde 45 çeşit malzeme olan çantasını sırasının üzerine bırakıyoruz, üzerinde belediye amblemi de yok.”
Mahalle Meclisi kuruldu
Işıklar, Türkiye’de mahalle meclisi kuran ilk belediye olduklarını belirterek, şöyle dedi:
“En iyi yerel yönetim jürisi bizi katılımcı belediyecilik dalında yılın belediyesi seçti. Çünkü 8 belediye kapatıldı. Onlar kapatılınca onların temsil yeteneği de kayboldu, biz meclisimizden karar aldık geçirdik, mahalle meclisleri kurduk, her mahallede 16 kişilik meclislerimiz var, onlar o kararları alıyor, meclisimize getiriyor ve takip ediyoruz.”
Silivri’de yeniden göreve gelince ilk işlerinin ‘kent estetik kurulu’ kurmak olacağını belirten Işıklar, şöyle konuştu:
“Bu kurul aslında bütün şehirlere lazım, birçoğunda kağıt üzerinde var ama uygulanıyor, uygulanmıyor meçhul. Biz bu kurulun kararlarını, şehirde sokağa koyacağınız lambadan, banktan, yapacağınız parktan tutun da bina estetiğine kadar tüm unsurlara uygulayacağız. Kent estetik kurulu, sokak isim levhasından tutun, şehir dokusu, yol yapımı, sahil düzenlemesi, kentin tarihi değerlerinin ortaya çıkarılması, şehrin estetik anlayışla yorumlanması gibi konularda proje geliştirir.”

Belgelerle Silivri
Silivri’nin 7 bin yıllık geçmişini çeşitli kaynak ve belgelerden araştırdıklarını söyleyen Işıklar, arşiv uzmanı ve tarihçi olarak bu belgelerin kitaplaştırılmasını sağladığını ifade etti. Işıklar, “Prof. Dr. Tayfun Akkaya’nın teziyle oluşturduğumuz Silivri’de Tarihi Eserler, Osmanlı Arşivinde Silivri Belgeleri, Milli Mücadeleden Cumhuriyete Belgelerle Silivri kitaplarını yayınladık, ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün Silivri’yle ilgili aldığı ve altında imzası olan belgeleri bulduk” dedi.

‘Çalışmalarımızın yansıması aş, iş olarak ortaya çıkacak’

Yaptıkları çalışmaların vatandaşa etkisi ve getirisi olması gerektiğini dile getiren Işıklar, şunları söyledi:
“Yaptıklarımız vatandaşa en iyi şekilde etki etmeli. Bu nasıl olur, iş ve aş olarak… Yoksulluğu buradan kaldırmamız lazım. Ben Silivri Kart’la ilk defa gıda bankasını kurdum. Başka belediyelerde beyaz masalar kuruluyor, gelen ihtiyaç sahibi oturtuluyor, sorudan ter içinde bırakıp üç kuruşluk yardım yapacaksınız diye. Bizim ise ‘bir tane de onun için al’ kampanyamız var, kendinize ne alıyorsanız bir tane daha alıyorsunuz, orada kutular var, bunları oraya bırakıyorsunuz. Bunlar dağıtılıyor” dedi.
8 bin kişi işe yerleştirildi
Işıklar, kariyer istihdam ofisi kurarak, gıda bankası sistemiyle yardım ettikleri insanları işe yerleştirdiklerini söyledi. İşe girecek bilgi ve donanımı olmayanlara da kurs verdiklerini belirten Işıklar, şöyle konuştu:
“8 bin kişiyi işe yerleştirdik. Gıda bankasında başlayan etkileşim, kariyer istihdam ofisinde devam ediyor. Bu kesimi yaşlı ve engelli koordinasyon merkezine de yönlendiriyoruz. İnsanımız bize bir yerden tutunduğunda onun bütün sosyal ilişkilerini birbirine taşıyoruz. Ülke ve dünyada barışı sağlamanın yolu budur. Bunları yaparken partili misin, memleketin neresi diye hiçbir şey sormuyoruz.”

‘İlçe merkezini ikiye bölen E-5 karayolu üste alınacak’

Özcan Işıklar, ‘beş yıldır engelleniyor’ dediği 2009 projelerinden olan E-5 karayolunu üste alma çalışmalarını ‘Sarıgül’le bir-iki yılda tamamlayacaklarını’ söyledi. Işıklar, şöyle konuştu:
“E-5 karayolu viyadük olacak. Silivri’yi ikiye bölen E-5 karayolunun yukarı kaldırılması, konutlar bölgesi ve Silivri merkez arasındaki bağlantıyı kesintisiz sağlayacak ve şehir içi trafiğinin yoğunlaşmasını ortadan kaldıracak. Projemiz de kabul görmüş ancak düşük yatırım bütçesiyle yapımı engellenmişti. Sayın Mustafa Sarıgül yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu sorunu bir yıl içinde çözeceğiz.”

‘Gümüşyaka’nın iki yakası birleşiyor’
Gümüşyaka’nın en önemli sorunu olarak gösterdikleri ‘kenti ikiye bölen E-5 karayolunun’ tehlike oluşturduğunu belirten Işıklar, “Tehlike arz eden bu durum ‘battı-çıktı’ tekniğiyle ortadan kaldırılacak. Proje Gümüşyaka halkının daha huzurlu yaşamasına önemli katkı verecektir” diye konuştu. Işıklar ayrıca, bir yıl içinde Silivri’de imara kapalı alan kalmayacağını belirterek şunları söyledi:
“Yeni imar kanunu, 100 binlik planlar yapıldıkça uygulama planlarını yapıyoruz ama Büyükşehir ağır gidiyor ve kendi belediyelerini önceliğe alıyor. Önümüzü tıkadılar ama büyük ölçüde aştık bunu. Kendi uygulamalarımızı kendimiz yapıyoruz, zaten dörtte üçü tamamlandı. Tarihi alanlarda koruma planlarımız var, onları yapıyoruz. En büyük talebimiz raylı sistemi, onların dediği gibi 2028’de değil, biz 5 yıl içinde bunu başlatacağız.”

‘Sahil yeniden düzenlenecek yoğurdun heykeli dikilecek’

Işıklar, Silivri’de deniz ve kıyı temizliğine her zaman önem verdiklerini söyleyerek, 40 kilometre olan sahilin 10 kilometresinin düzenlendiğini vurguladı. Sahilin 20 kilometresinin daha kısa sürede düzenleneceğine dikkat çeken Işıklar, şunları söyledi:
“Silivri’de sahil hattına önem veriyor, temizliğiyle çok yoğun ilgileniyoruz. Silivri tarihindeki en çok park alanını ve meydan düzenlemelerini yaptık. Meydan kültürü şehir için çok önemli. Yılda 100 bin metrekareye yakın yeşil alan düzenlemesi yaptık. 41 bin metrekare tek bir parkımız var. Amfi tiyatrolar, konser alanları. Bir güney kasabasıyla İstanbul Boğazı karışımını burada görmek mümkün.”
Silivri’nin simgesi olarak gösterdikleri ‘Silivri yoğurdunu’ her yıl festivalle halkla biraraya getirdiklerini dile getiren Işıklar, şöyle devam etti:
“Bu yıl 52. Yoğurt Festivalimizi yaptık. Yakın zamanda şehir merkezimize Kemal Tufan tarafından yapılan yoğurtçu heykelimizi koyacağız. Bunun yanında kültür binalarımızı yapıyoruz, tarihi binalarımızı restore ediyoruz. Şehir bir kimliktir hafızasıyla yaşamalıdır. Şehir sembolleri lazım ve biz bunları oluşturmaya çalışıyoruz.”

ÖZCAN IŞIKLAR KİMDİR?

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, 1960 yılında Silivri’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1984 yılında Tarih Araştırmacısı olarak mezun oldu. Kamu ve özel sektörde yöneticilik görevlerinde bulundu.
Belediye Başkan Yardımcısı görevi sırasında yerel hizmetlerin bilişim teknolojileri kullanarak verilmesi konusunda yaptığı çalışma ile TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından ödüllendirildi. 2005 yılında emekli olduktan sonra bilişim sektöründe hizmet veren bir şirkette yöneticilik yaptı.
2009 yerel seçimlerinde Silivri Belediye Başkanı seçildi. Özcan Işıklar evli ve iki çocuk babası.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.