Silah lobisi akıllı tabancaya savaş açtı

GezeGen GezeGen     30-04-14     Ekonomi     Silah lobisi akıllı tabancaya savaş açtı     430 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Silah lobisi akıllı tabancaya savaş açtı

Silah lobisi akıllı tabancaya savaş açtı

ABD’de satışa sunulan yüksek güvenlikli ilk akıllı tabanca Amerikan silah lobisini ayağa kaldırdı. Lobi hükümetin teknoloji yardımıyla silahlanmayı kısıtlayacağını düşünüyor. Tabancayı üreten Armatix’in temsilcisi ölüm tehditleri alıyor.

Alman Armatix firmasının ABD’de satışa sunduğu ilk ‘akıllı tabanca’, ülkedeki silah lobisinin şimşeklerini üzerine çekti.
New York Times’ın haberine göre silahın ABD pazarına girmesiyle birlikte Armatix’in ABD temsilcisi Belinda Padilla tehdit telefonları almaya başladı.
Armatix’in iP1 adlı tabancası özel bir kol saatiyle birlikte satılıyor. Silahın çalışması için öncelikle bu saate 5 haneli bir PIN kodu giriliyor. Bu kod saat ile silah arasında özel bir frekans oluşturuyor. Kod doğru ise tabancanın kabzasında yeşil ışık yanıyor. Ancak saat tabancadan 25 santimetreden fazla uzaklaşırsa kabzadaki ışık kırmızıya dönüyor ve silah işlemiyor. Şirket böylelikle tabancanın sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılamamasını hedefliyor.

‘Yasağa kapı açacak’
ABD Anayasası, İkinci Düzenleme çerçevesinde silahlanma hakkı tanıyor. Ülkedeki ‘silah lobisi’ olarak bilinen kesim silahlarda yüksek teknolojiye karşı çıkıyor. New York Times’ın haberine göre bu kesim yüksek teknolojili güvenlik önlemlerinin yaygınlaşması durumunda ABD hükümetinin silahlanmaya karışmasının kolaylaşacağından endişe ediyor.
Amerikan silah üreticileri de yüksek teknolojili güvenlik önlemlerine sahip silahların en gerekli anda kullanılamayabileceğini savunuyor. 4 milyon üyesi bulunan National Rifle Association (Ulusal Silah Birliği) akıllı silahlara kapıyı açmanın ABD hükümetinin belirleyeceği teknolojileri barındırmayan silahlara yasak getirmekle eş anlamlı olacağını iddia ediyor.
22 kalibrelik iP1 ABD’de 1800 dolardan satışa sunuldu. Ancak silahın fiyatının ülkedeki en yaygın tabancalardan Glock 17’nin 3 katı olması yaygınlaşmasına engel olarak görülüyor.

Türk silah şirketi mantıklı bulmadı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı ve Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, akıllı silahlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, sistemin ‘terminolojiye uygun olmadığını’ belirtti. Aliş, “Silah mekaniktir, elektronik anlamda uygunluğu bir çiple sağlanabilir. Ancak çipler anlık çözümler. Çipi çıkarınca silahın frekanslarla bağı da kopacak yani tekrar mekanik olacak. Bunlar tutmayacak sistemler, mantıklı görmüyoruz” dedi. Bu arada Aliş, dün Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği Genel Kurulu’nda yeniden başkan seçildi. (DUYGU ERDOĞAN)

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.