Şeyhler Suriyeli kızların peşinde

GezeGen GezeGen     10-03-14     Dünya     Şeyhler Suriyeli kızların peşinde     363 Defa Okundu

Şeyhler Suriyeli kızların peşinde

Şeyhler Suriyeli kızların peşinde

Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle aileleri kaybeden Suriyeli genç kızlar, komşu ülkelerdeki zengin ve yaşlı adamlarla zorla evlendiriliyor. Ancak evlilik sadece kızları cinsel olarak kullanmak için yapılıyor. Kısa zaman içinde kızlar bir kenara atılıyor.

İngiliz gazetesi Independent Suriye’de uzun süredir devam eden çatışmanın, genç mülteci kadınları bazı zengin Araplar, özellikle de Suudiler için kolay birer av haline getirdiğini yazdı.

İngiliz gazete ayrıca, Ürdün’de Suriyeli kızların cinsel istismara uğramasına ilişkin kaygıları ifade etti. Haberde, Suriyeli ailelerin, küçük yaştaki kızlarını birkaç bin dolar karşılığında, çok daha yaşlı olan yerli veya yabancı adamlarla evlendirmeye zorlandığı ifade edildi.

Habere göre erken evliliklere yahut zorla evliliklere, temel olarak mali zorunluluklar yol açıyor ve bu nikahlar yasadışı yoldan gerçekleştiriliyor. Evliliklerin çoğu kısa ömürlü oluyor ve kızlar kısa süre sonra bir kenara atılıyor.

Haberde aktarılan örneklerden birinde, 17 yaşındaki Navar ve 16 yaşındaki kızkardeşi Suza kendilerinden çok daha yaşlı olan Suudi Arabistanlı erkeklerle evlendirildi, fakat 20 gün sonra bu adamlar ortadan kayboldu.

Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Uluslararası Göç Örgütü’nde (IOM) çalışan, insan ticaretini önleme görevlisi Amira Muhammed, “Simsarların Suriyeli topluluğundan kızları alıp yerli erkeklerle veya yurtdışından erkeklerle evlendirmek üzere çöpçatanlık yaptıklarına dair pek çok hikaye duyuyoruz. Evlilikler ise çok kısa süreli oluyor, hatta bazen sadece 24 saat sürebiliyor. Böylelikle cinsel sömürü için yasal kılıf oluşturulmuş oluyor” şeklinde konuştu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.