‘Seçimden sonra döviz talebi düşer’

GezeGen GezeGen     06-02-14     Ekonomi     ‘Seçimden sonra döviz talebi düşer’     393 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
‘Seçimden sonra döviz talebi düşer’

‘Seçimden sonra döviz talebi düşer’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 için yüzde 4 olan büyüme öngörüsü üzerindeki aşağı yönlü riskler arttığını söyledi.

Şimşek, 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Daha mütevazı büyüme ile karşı karşıyayız” dedi. Şimşek, marttaki seçimlerle birlikte siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla döviz talebinin tersine dönme ihtimali olduğunu da belirtti.

Şimşek, kısa vadede büyümeyi yukarı çekecek faktörlerin dış talep olduğunu ifade ederek, aşağı yönlü risklerin, siyasi tedirginlik ve para politikasında sıkılaşma büyümeyi aşağı çekecek faktörler olduğunu söyledi.
Şimşek, siyasi belirsizliğin yaşandığı bir süre geçirilmesinin ekonomiye yansımalarına ve FED’in parasal sıkılaştırmasının Türkiye ekonomisi üzerine etkisine ilişkin, “Türkiye son 10 yıl içinde ortalama yüzde 5.1 reel olarak büyümüştür. Bu rakam belki Çin ile karşılaştırıldığında mütevazi olabilir ama Türkiye’nin 1923 ile 2002 döneminde yüzde 4.5 büyüdüğünü dikkate alırsanız. Son 11-12 yılda yüzde 5.1 büyümenin önemli bir başarı olduğunu göreceksiniz” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.