Saygı duruşu da yasak

GezeGen GezeGen     17-05-14     Haberler, Manşet     Saygı duruşu da yasak     389 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Saygı duruşu da yasak

Saygı duruşu da yasak

Soma ilçe merkezinde dün akşamüstü toplanan kalabalık, Atatürk büstünün önüne gidip ölüleri için saygı duruşunda bulunmak istedi.

İddialara göre “Somalı olmayan yabancılar” bu eylemi yapıyordu. Ancak konuştuğum 20-25 kişiden sadece biri “evet yabancılar buna sebep oluyor” dedi. Haricinde kadın, erkek, yaşlı-genç, herkes dehşet içinde “Ne yaptık biz size? Bir saygı duruşunda bile bulunamayacak mıyız? İçimiz yanıyor, nasıl bize davranırlar?” dedi. Bazıları “Biz PKK mıyız?” diyordu.

Polisin “dağılın” anonslarına rağmen kimse halktan seyirci olanlar dahil- dağılmadı. Günlerdir ilçede, otobüsler dolusu bekleyen çevik kuvvet hazır bekliyordu. Kitledense tek tük sloganlar atılıyor ve ıslık sesleri yükseliyordu.
Polis telsizden “müdahale edin” emrini aldığı anda oradaydık. TOMA, kitlenin bulunduğu sokağa girdi ve kitlenin üzerine su sıktı. Bunun üzerine belki 5, belki 10 taş atıldı. Bunu rahatça söyleyebilirim çünkü polisin olduğu taraftaydım.

Anamayacak mıyız?
Çevik Kuvvet, Kazım Karabekir ve Hürriyet caddesine girip gaz fişeği de attı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. İnsanlar, polise “ölülerimizi de mi anamayacağız” diye bağırıyor, onlar isyan ettikçe çevik kuvvet üzerlerine ilerliyordu. Kendinden geçip “hadi sıkın, ne yaparsanız yapın” diye polise bağıran yurttaşlar zorlukla sakinleştirildi.
Kitle, madenci anıtının olduğu dörtyola kadar geriledi. Birkaç saat halkla polis karşılıklı hiçbir şey yapmadan bekledi. Yerli gazeteciden çok, başka ülkelerin basın kurumlarının olduğunu, hükümet yanlısı hiçbir kurum temsilcisini görmediğimi belirtmeliyim.

‘Bize ağlasınlar’
Polis müdahalesinden sonra konuştuğum Somalılar şöyle konuştu:
– Milletin acısı var. Uzatmaya gerek yok. İlk gün protestomuzu yaptık. Polis de doğru davranmadı.
– Polisin sabırlı olması gerekmiyor mu? Yabancı var diyorlar, olay çıkartan üç beş insanı ayırt edemiyorlar mı? Düşman cephesi miyiz biz?
– Burada 500 polis var, bir ambülans yok. Polise hakaret edilmedi. Zaten herkesin psikolojisi bozuk…
– Kore’de siyasetçiler istifa ediyor. Bülent Bey, Emine Hanım şimdi nerede? Mısır’a değil bize ağlasınlar!
– Yabancılar var deniyor. Yahu insanlar Manisa’dan, Kınık’tan geldi, orada da çok kayıp var.
– Yandaş medya nerede? Neden bunları göstermiyor, yazmıyor?
– Önceden de kaza oluyordu. Can kaybı nedir diye soruyorduk. Şimdi kaç kişi kurtuldu diye soruyoruz. Herhalde bu da işin fıtratında var!
– Polise küfür etmiyoruz, taş atmıyoruz… Hükümet hesap vermedikçe bu devam eder.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.