Savaşa hazır olmak mecburiyetindeyiz

GezeGen GezeGen     13-05-14     Haberler, Manşet     Savaşa hazır olmak mecburiyetindeyiz     487 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Savaşa hazır olmak mecburiyetindeyiz

Savaşa hazır olmak mecburiyetindeyiz

Cumhurbaşkanı Gül, savaşlardan kaçınmanın en büyük arzu olduğunu belirterek “Ama barışı sağlayabilmek için de eğer şart olursa savaşa hazır olduğumuzu göstermek zorundayız” dedi

Türk Hava Kuvvetleri, dün envanterine katılan A400M Atlas nakliye uçağı ile stratejik ölçüde ulaştırma yeteneğine sahip oldu. Zırhlı araç, Fırtına Obüsü, küçük uçak ve avcı ATAK helikopterlerini taşıma, gerektiğinde uçan Hastaneye dönüştürülme imkânına sahip nakliye uçağı, 9 bin kilometrenin üzerindeki mesafelere uçabiliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İhtiyaç olduğunda bundan sonraki savaşlara, savaşlardan kaçınmak en büyük arzumuzdur ama barışı sağlayabilmek için de, barış ve huzur içerisinde yaşayabilmek için de eğer şart olursa, ona hazır olduğumuzu da gösterebilmek mecburiyetindeyiz” dedi.
Törene Gül’ün yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile eski komutanlar ve bazı ülkelerin büyükelçileri ile askeri ataşeleri katıldı. Daha önce törene katılacağı belirtilen Başbakan Erdoğan ise törene katılmadı.

‘Önemli bir yetenek’
Orgeneral Akın Öztürk, törendeki konuşmasında şunları söyledi:
“Artık stratejik ulaştırma yeteneğine sahibiz. Daha fazla personeli, malzemeyi ve ekipmanı, daha uzak mesafelere, daha hızlı şekilde taşıyabileceğiz. Yüksek yük kapasitesine ve uzun bir menzile sahip ATLAS uçağımız, Türk Silahlı Kuvvetleri için önemli bir yetenek, anakarasına bağlı olmaksızın harekât icra edebilen büyük ve etkili hava gücünün bir gereği ve devletimiz için stratejik bir kabiliyettir.”

‘Kapasite yükseltiliyor’
Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Türkiye’nin’’Araba yapmadan önce uçak yapan’ ülkelerden birisi olduğunu vurguladıktan sonra şöyle devam etti:
“Bugün de hava nakliye filomuzu, geleceğin uluslararası askeri nakliye uçakları ile donatarak çok daha güçlü hale getirmenin gururunu hep beraber yaşıyoruz. Bazıları uçakları sadece paramızla alıp kullanıyoruz zannedebilirler. Hayır, aldığımız uçakların bir kısmını da biz yapıyoruz. Bu uçaklar tanıtılırken bu konsorsiyumdaki ülkelerin bayrakları yanında Türk bayrağı da vardı ve var olmaya da devam edecek bu şekilde” diye konuştu.

Uçağın özellikleri
Türkiye, bu uçağa sahip ikinci ülke haline geldi. İlk uçak Fransa hava kuvvetlerine teslim edilmişti. Türkiye, zaman içinde 10 nakliye uçağına sahip olacak. Türkiye, Fransa ve Almanya gibi ülkelerle birlikte uçağın üretim safhasında da yer aldı.
TEKNOLOJİ HARİKASI PİLOT KABİNİ: İlave askeri özelliklerle Airbus A380 pilot kabinini esas alan A400M glass cockpit özellikli kabini ile pilotun iş yükünü azaltacak şekilde tasarlandı.
AĞIR HAVA TAŞIMA KAPASİTESİ:
– 2 adet 20 ft konteyner sığınağın içine yerleştirilmesiyle sahra hastanesine dönüşüyor. Yani uçan hastane haline geliyor.
– Askeri birlikle birlikte 6 adet Land Rover araçı taşıyabiliyor.
– 1 adet CH 47 Chinook taşıyabiliyor.
– 26 asker ile birlikte 2 adet M113 ZPT aracı ile 2 askeri paleti taşıma kapasitesine sahip.
– Taktik olarak mayına dayanıklı pusudan koruma aracı gibi askeri yükleri düz bir tarlaya bile indirme imkânına sahip.
– Tanker olarak havada diğer uçaklara yakıt ikmali sağlıyor.

GÜL KOKPİTTE Gül’ün konuşmasının ardından A400M stratejik ulaştırma uçağına ilişkin kısa film gösterildi. Daha sonra sahnenin arkasındaki perdenin kaldırılmasıyla hangarın büyük kapısının önüne çekilmiş olan A400M uçağı görüldü. Kokpitte çıkan Gül, uçakta incelemelerde bulundu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.