Sarıyer’de seçim riske girdi iddiası

GezeGen GezeGen     19-02-14     Haberler     Sarıyer’de seçim riske girdi iddiası     343 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Sarıyer'de seçim riske girdi iddiası

Sarıyer’de seçim riske girdi iddiası

CHP’nin Sarıyer’de seçime girmesinin riske girdiği iddiası ortalığı karıştırdı. CHP’den ise herhangi bir sıkıntı olmadığı yönünde açıklama geldi.

CHP, meclis üyesi aday listesini gecikmeli olarak İlçe Seçim Kurulu’na teslim edince, CHP’nin Sarıyer’de hareketli dakikalar yaşandı.

CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in liste tartışmaları uzun sürünce CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı, belediye meclis üyeleri ile ilgili aday listesini faks yoluyla gönderdi. Asıl nüsha ise 17:05’te onaylandı.

Gecikme sonrası diğer partilerden itiraz geldi. CHP’nin Sarıyer’de seçim girmesinin riske girdiği iddiaları ortaya atıldı.

CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in basın danışmanı Cengiz Kahraman ise milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada seçime girememe riski olmadığını söyledi. Kahraman şöyle konuştu: Saat 16.30’da arkadaşlar liste için Seçim Kurulu’nda sıraya girdi. Sıra gelmeden önce de faks geçildi. İl Başkan Yardımcısı, Meclis üyelerinin olduğu listeyi el yazısıyla yazdı, 16.55’te ‘Aslına uygundur’ yazısıyla imzalattı. Orada bekleyen görevlilere ise sıra 17.05’te geldi ve asıl nüsha alıdı. Herhangi bir sıkıntı yok”

EMSAL KARARLAR VARDI

MHP 2009 yerel seçimlerinde Kocaeli Kartepe ve İstanbul Maltepe’de aday listelerini 19 Şubat 2009 saat 17.00’de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edemediği için seçime girememişti. MHP 25 dakika gecikince seçimlere Maltepe’den girme hakkını kaybetti.
Saadet Partisi de evrakları il seçim kuruluna gereken sürede ulaştıramadığı için Şırnak’ta seçime girememişti.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI: SÜRESİ İÇİNDE TESLİM EDİLDİ

CHP Sarıyer’den de açıklama yapıldı, iddiaların doğruyu yansıtmadığı belirtildi.

Yazılı açıklama şöyle: 2972 sayılı mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimleri hakkındaki yasanın 12 maddesi “siyasi partilerin aday listelerini vermeleri” başlığı altında listelerin verilmesi tarihini ön seçim gününden en geç on gün sonraki gün saat 17 ye kadar verirler” demektedir.

17.02’DE TESLİM EDİLDİ

CHP Sarıyer’de ön seçim yapmadığı için bu listeler partinin merkez yürütme kurulu tarafından hazırlanarak belirtilen gün ve saatten önce toplu şekilde genel merkezi tarafından yüksek seçim kuruluna verilmiştir.
İlçe seçim kurulu açısından ise genel merkezinde MYK tarafından onaylanan liste seçim kuruluna faksla iletilmiş bir örneği yetkilendirilen il yöneticisi tarafından CHP aslının aynıdır kaşesi ve imzası ile seçim kuruluna saat 17.02’ de teslim edilmiştir.
İlçe seçim kurulları son gün saat 17.00’ de seçim kurulunda hazır bulunan partiler ile ilgili bir tutanak düzenler sonra sırasıyla partilerin başvurularını almaya başlar tutanakta belirtilen saatte hazır olan partiler için süre işlemez başvuruları teslim alınır.
Sarıyer İllçe Seçim Kurulu CHP’nin listesinin onaylı bir örneğini saat 17.00 itibarıyla yetkili kılınan partiliden teslim almıştır.

YAZIŞMALARIN YAPILDIĞI SÜRE…

Tutulan tutanakta başvurunun saat 17.00 de yapıldığı açıkça belirtilmiştir saat 17.00 ile tutanağın imza altına alındığı süre
17.09 olup bu süre yazışmaların yapıldığı süredir. CHP yukarıda belirtilen yasa maddesi ve izleyen maddeler uyarınca listelerin geçici ilan tarihinden itibaren iki gün içinde eksikliklerini tamamlayabilir.

Saat 17.00 de hazır bulunan parti yetkilisinin kurulda ayrılmadan CD’ yi de teslim etmesi nedeniyle yaşanılan tartışmanın hukuki dayanağı yoktur. Listeler süresinde verilmiştir

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.