Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda…

GezeGen GezeGen     07-12-15     Genel     Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda…     114 Defa Okundu

Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'nda...

Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda…

Füze gösteren askerle ilgili yeni gelişme… Dışişleri Bakanlığı’na davet edilen Rus Büyükelçisi’ne Ankara’nın rahatsızlığı iletildi. Görüşme 50 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından yapılan ilk açıklama Dışişleri kaynaklarından geldi. Ankara, Rusya Büyükelçisi Karlov’a, Boğazdan füze geçişiyle ilgili olarak ‘Bir daha tekrar edilmemesi’ uyarısında bulundu.

Boğaz’daki “füze provokasyonunun” bireysel bir eylem mi yoksa planlı bir hareket mi olduğuna dair de izahat istendi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, hafta sonu İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füzeyle görüntülenmesiyle ilgili çağrıldığı Dışişleri Bakanlığına geldi.

GENEL MÜDÜR GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Denizcilik-Havacılık-Hudutlar Genel Müdürü Burak Özügergin’in, Karlov ile İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füzeyle görüntülenmesi konusunu görüşmesi bekleniyordu. Rus elçiye Ankara’nın rahatsızlığı iletildi. Görüşme 50 dakika sürdü.

“BU HEREKET TEKRAR ETMESİN”

Alınan bilgilere göre; Denizcilik ve Havacılık Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin, Dışişleri Bakanlığı’nda kabul ettiği Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’a, “Savaş gemisindeki bu hareket, gerek Montrö Sözleşmesi’nin gerek uluslararası hukukun ruhuna ve lafzına uygun değildir. Geçişle doğrudan ilgisi bulunmayan hareketlerin tekrarlanmamasını beklediğimiz önemle vurgulamak isteriz” dedi.

Büyükelçi Karlov’un da, görüşmede dile getirilen rahatsızlığı Rusya yönetimine eksiksiz biçimde aktaracağını ifade ettiği belirtildi. Olayın bireysel bir eylem mi yoksa planlı bir hareket mi olduğu sorusu da yöneltildi.

BAKAN ‘PROVOKASYON’ DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaşanan durumu “provokasyon” olarak nitelemişti. Bu olayın bu süreçte meydana gelmesinin tesadüf olmadığına inandığını söyleyen Çavuşoğlu, Rusya’nın bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bakan Çavuşoğlu, “Gerekli girişimleri de zaten yaptık. Savaş gemilerinin Boğaz’dan nasıl geçeceği belli. Montrö Anlaşması bunu düzenlemiş. Bu gemiler tabii ki bize de tehdit değil ama bugüne kadar Boğaz’dan geçen gemilere yönelik Türkiye’den herhangi bir tehdit oluşmamıştır. O nedenle geminin bu şekilde geçmesi apaçık tahrik edicidir ve bunun da sonlandırılması gerekiyor” diye konuşmuştu.

TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜ

İstanbul Boğazı’nı geçişi sırasında Rus savaş gemisinin güvertesinde bir askerin omzunda atış pozisyonunda 4200 metre menzilli ‘sam strela-2’ füzesi taşıması tepki çekmişti.

Jeopolitikçi ve Stratejist Dr. Nejat Tarakçı, “Rus askerinin bu davranışı, Türkiye- Rusya krizinin en alt kademeye kadar olumsuz bir şekilde yansıdığının bir göstergesidir. Harp gemileri hangi hal ve zamanda olursa olsun Boğazlardan uluslararası deniz hukukuna göre zararsız geçiş yapmak zorundadır. Bu meydan okuma ve silahla tehdit davranışı, düşmanca bir hareket olarak nitelenebilir. Eğer eldeki roketin menzili kıyıdaki herhangi bir yere zarar verebilecek kabiliyette ise bu hareket daha da önem kazanmaktadır. Rus makamlarına diplomatik yoldan bu davranışın nedeni sorulmalı benzer davranışlarda kısıtlamalar uygulanabileceği konusunda uyarılmalıdır.” diye konuşmuştu.

TAHRİK EDEMEZ

Emekli Oramiral Nusret Güner ise “Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülkenin güvenliğini esas alır. Bu ülkeler arasında olan Rusya bugüne kadar sözleşmeye titizlikle uydu. Yabancı gemiler Türk kara sularından geçerken güvenliklerini Türkiye Cumhuriyeti sağlar. Ülkeler buna güvenir güvenmez. Kendi güvenliğini sağlar, ama bunu göstermez. Tahrik edici şekilde yapmaz. Geçen gemi de kendini korumaya çalışmaktadır. Ama güverteye silahlı kişiler çıkmıştır. Bu da bizim güvenliğimizi tehdit eder ve uygun değildir” diye konuşmuştu.

Milliyet

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.