Rusya 51 gemiyi aldı Ukrayna’ya 10 kaldı

GezeGen GezeGen     27-03-14     Dünya     Rusya 51 gemiyi aldı Ukrayna’ya 10 kaldı     359 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Rusya 51 gemiyi aldı Ukrayna’ya 10 kaldı

Rusya 51 gemiyi aldı Ukrayna’ya 10 kaldı

Uzun bir kovalamacadan sonra Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım’daki son gemisini de ele geçirmesinin ardından Ukrayna’nın elinde sadece 10 gemi bulunuyor

Kırım’ın referandumla Rusya’ya bağlanma kararı almasının ardından Kırım’daki askerlerini çekme kararı alan Ukrayna’nın bölgedeki son gemisi de Rusya tarafından ele geçirildi. Bu süreç içinde Rusya’nın Ukrayna’ya ait 51 gemiyi ele geçirdiği belirtildi. Böylece Ukrayna donanmasında sadece 10 savaş gemisi kaldı. Ukrayna Askeri ve Siyasi Araştırma Merkezi’nden Dmitri Timchuk’un verdiği bilgiye göre Rusya tarafından ele geçirilen gemiler arasında denizaltı, çıkarma gemisi ve mayın tarama gemileri var.

Salı gecesi uzun süredir Ruslar tarafından ele geçirilmeye çalışılan Ukrayna’ya ait mayın tarama gemisi Cherkassy ile son kovalamaca yaşandı. Ruslar, Cherkassy’nin Karadeniz’e çıkmasını engellemek için iki gemiyi bilinçli olarak batırarak kovalamacanın yaşandığı dar boğazda önünü kesti. Silah sesleri, patlamalar, sis bombaları ve geminin etrafında uçan helikopterle gemi sonunda ele geçirildi. Uzun süren bir kovalamacanın ardından Ukraynalıların gemilerden gelen Rus askerlerine karşı tazyikli su kullanmasına rağmen gemi Rus donanmasına katıldı.

Obama: Rusya yalnız
ABD Devlet Başkanı Barack Obama, dün Avrupa Birliği liderleriyle Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Rusya hükümetinin, Ukrayna’daki hareketlerini dünyanın umursamayacağını düşünerek yanlış yaptığını söyledi. Rusya’nın AB ve ABD’nin Ukrayna krizinde karşı karşıya geleceğini düşünerek hata yaptığını aktaran Obama, tam aksine AB ve ABD’nin bu konuda beraber davrandığını söyledi. Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler gibi küresel platformlarda yalnız kaldığını vurgulan Amerikalı lider, Rusya’nın politikasında ısrarcı olması takdirinde yalnız kalmaya devam edeceğini aktardı.
Obama, AB ve ABD’nin bu konudaki işbirliğinin mükemmel olduğunu söyleyerek daha fazla yaptırım gelebileceği uyarısında bulundu. ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi ise Ukrayna’ya yardım, Rusya’ya yaptırımlar içeren tasarıyı kabul etti. Kırım’da yer alan Simferopol şehrinde ise neredeyse bütün dükkanların Rus para birimi rubleyi kabul ettiği belirtildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.