Rekorlar havada uçuşuyor

GezeGen GezeGen     15-01-14     Ekonomi     Rekorlar havada uçuşuyor     321 Defa Okundu

Rekorlar havada uçuşuyor

Rekorlar havada uçuşuyor

Siyasi gündem ve yurtdışındaki gelişmelerle dolar ve euro zirveden inmiyor. Sepet TL’de 2.60’ı gördü. 7-8 ay önce sepette 2.20 seviyesi makul görülürken, şimdi 2.50 konuşuluyor

Gelişmekte olan ülke para birimleri global risk iştahındaki azalmayla değer kaybediyor. TL de hem global etki hem de içerideki siyasi belirsizliklerle dolar ve euro karşısında tarihinin en düşük seviyelerine geriledi. Dün dolar 2.1980 TL ile rekor kırarken, euro da 3.0060 TL ile yeni zirvesine çıktı. Sepet bazında TL’de de 2.6017 ile rekor kırdı.

‘Sepette 2.50 makul’
Öğleden sonra ise ABD perakende satışların aralıkta yüzde 0.2 ile beklentilerin üzerinde artmasıyla piyasalarda satış baskısı hafifledi ve dolar 2.18 TL’ye, euro 2.98 TL’ye, sepette 2.58 seviyesine geriledi.
Yüzde 50 dolar ile yüzde 50 euro’dan oluşan sepet TL, piyasada şu anda en fazla bakılan gösterge oldu. Analistlere göre, sepet bazında TL’nin 2.50’nin altına inmesi makul sayılabilir. Bu durumda doların 2.11 TL, euro’nun da 2.88 TL seviyelerinde hareket etmesi beklenebilir.
Hatırlanacağı gibi 2013 Mayıs ayından bu yana doların hareketlenmesi ve 1.93 TL’yi aşması üzerine ihracatçılar, ‘sepet kurun 2.20’ olması durumunda rekabetçi olacaklarına dikkat çekmişti. Sepet şu anda 2.60’ı aştı, dolar ise 2.20 TL’ye dayandı.
Piyasalar, Merkez Bankası’nın ne yapacağını merak ediyor. Ancak, şu anda Merkez Bankası gelişmeleri izliyor. Aralık ayındaki toplantısında yaptığı açıklamada, aralık sonu ve ocak sonuna kadar piyasaya 6 milyar dolarlık döviz satacak. Ancak, şu ana kadar yaptığı satışlar kuru aşağı çekmeye yetmiyor. Analistlere göre, 30 Mart’taki yerel seçimlere kadar piyasalardaki bu hareket devam edecek.

‘DOLARDAKİ ARTIŞ SPEKÜLATİF AMAÇLI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin kontrol edilemez ve özel sektörü de etkileyecek bir kur riskini yaşayacağına inanmıyorum” dedi. Zeybekci, son dönemdeki kurda yaşananları ekonomik bir rahatsızlık olarak değil spekülatif amaçlı, siyasi rahatsızlıklardan kaynaklı gelişmeler olarak nitelendirdi.
Özel sektörün 165 milyar dolarlık döviz açığı bulunuyor. Zeybekci, Merkez Bankası’nın spekülatif amaçlı kur oynamalarına karşı “illa bunu aşağı düşüreceğim” gayretinde olmamasının önemine işaret etti.
AA

‘Siyasi gelişmeler etkiliyor’
Tufan Cömert Garanti Yatırım Direktör
‘Dolardaki yükselişin etkisiyle sepet bazında TL’de tarihi zirveye çıktı. FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı beklentisiyle paritede mayıstan bu yana yükseliyor. Mayıs ayında 1.30’da bulunan euro/dolar paritesi 1.37’ye çıktı.
Parite etkisiyle euro/TL’de artıyor. Siyasi gelişmelerin etkisiyle TL’de değer kaybının devam edeceğini düşünüyoruz. Merkez Bankası’da şu anda gelişmeleri izliyor. Kurdaki yükselişi önlemek için Merkez, ya döviz satacak ya da faiz artıracak. Ancak, faiz artışında istekli görünmüyor. Marta kadar piyasalardaki dalgalanmaların bu şekilde devam etmesini bekliyoruz.”

‘Sepete yatırım yapılabilir’
Yeliz Karabulut ALB Menkul Araştırma Müdürü
‘Siyasi gerilimin etkisiyle TL değer kaybediyor. Hem euro da hem de dolardaki yükselişle sepet bazında TL 2.60’ı aştı. 2.60 seviyesi önemli. Sepet bu seviyenin üzerinde kalması durumunda yükseliş devam eder. Öte yandan dolar FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağına yönelik süreçle yükselişe geçmişti. Bu duruma içerideki siyasi risk algısı da eklenince yükseliş hızlandı.
Şuanda sepet TL için 2.50 seviyesi uygun görünüyor. Bu arada, yatırımcılar dolar ve euro’daki yükseliş riskini almak yerine ‘sepet’e yatırım yapabilir. Piyasalarda ilk kez bu ürünü biz sunmaya başladık.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.