‘Referandumun meşruiyeti yoktur’

GezeGen GezeGen     18-03-14     Dünya     ‘Referandumun meşruiyeti yoktur’     397 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
‘Referandumun meşruiyeti yoktur’

‘Referandumun meşruiyeti yoktur’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım’da yapılan halkoylaması için ‘emrivaki ve kabul edilemez’ tanımlamalarını kullanarak “Bu referandumun herhangi bir meşruiyeti yoktur” dedi.

Davutoğlu ile Kırım Tatar Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Meclisi Milletvekili Mustafa Kırımoğlu, dün Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Türkiye’nin ilkesel tutumunu ortaya koyduğunu, üç ilkesel perspektif benimsediğini belirterek, bu hususlardan ilkinin uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, Kırım Tatarlarının diğer eşit vatandaşlar gibi haklarının korunmasının uluslararası hukukun gereği olduğunun altını çizerek, “Kırım Tatar Türkleri orada kalacaklardır, kökleşeceklerdir, kıyamete kadar da orada yaşayacaklardır” dedi. Davutoğlu, toprak bütünlüğü etrafında referandumlar yapılmasının bölgedeki donmuş krizlerin bir anda birçok ülkede tekrar ortaya çıkmasına ‘domino etkisi’ yaratabileceğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü hiçbir referandumla tartışma konusu yapılamaz. Nitekim Gürcistan’ın toprak bütünlüğü de yapılamaz, Moldova için de bu durum geçerli. Bir kere buna izin verilirse, domino etkisiyle bütün bölgeye istikrarsızlık gelir. Bu referandumun olmamasını isterdik, şu anda da geçersiz olduğunu düşünüyoruz. Kırım’daki soydaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Biz her türlü desteği vereceğiz bu konuda” dedi.
Davutoğlu, atılacak adımlar konusunda AB ve NATO ile temasların sürdüğünü ifade etti. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nın referandum ile ilgili açıklamasında, “Hukuka aykırı ve gayrimeşru ‘referandumun’ neticesi ve buna bağlı olarak atılacak adımlar sonrasında oluşacak fiili durum Türkiye açısından herhangi bir hukuki geçerlilik taşımayacaktır ve tanın- mayacaktır” denildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.