Piyasalarda son durum!

GezeGen GezeGen     29-01-14     Genel     Piyasalarda son durum!     375 Defa Okundu

Piyasalarda son durum!

Piyasalarda son durum!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ara Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında güçlü bir artışa gitmesinin ardından sert bir şekilde düşerek 2,1735’e kadar gerileyen dolar/TL yeniden 2.23’ün üzerine çıktı.
Öte yandan faiz kararının ardından 3 liranın altına gerileyen euro şu dakikalarda 3 liranın hemen üzerinde seyrediyor.
Güne yükselişle başlayan borsa ise, ilk seansı banka hisseleri öncülüğünde sert düşüşle kapattı. Bankacılık endeksi yaklaşık 7 ayın en düşüğüne geriledi.

Garanti Yatırım Analisti Gökalp İçer, alıcı satıcı dengesinin alıcı lehine değiştiğini, yurtiçi piyasalarını açılmasıyla birlikte de kurumsal telebin arttığını ifade etti.

Doların 2.25’de soluklanmasını beklediğini belirten İçer, akşam FED’den doları destekleyici bir kararının gelmesi halinde kurun 2.25-2.28 seviyesine gelebileceğini söyledi.

Öte yandan analistler, TL’nin ara PPK toplantı duyurusundan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye göre yaklaşık yüzde 9 oranında değer kazandığına dikkat çekerek, bu seviyelerde yatay bir seyrin görülebileceğini, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararları ve makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

PİYASALARDA SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

DOLAR 2 HAFTANIN EN DÜŞÜĞÜNÜ GÖRDÜ

Bankalararası piyasada döviz kurları Para Politikası Kurulu’nun (PPK) sert faiz artırım kararının ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. PPK dün gece açıkladığı faiz kararıyla piyasa beklentilerinin de üzerinde bir adım atarak TL üzerindeki baskıyı hafifletti.

PPK öncesinde düşüş eğilimi ile 2,27 seviyelerinde yatay bir seyir öne çıkarken, PPK kararından sonra uluslararası piyasalarda 2,1636 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL , içerde yeniden yükselişe geçti. Dolar, 2,23 seviyesinin gördükten sonra bir miktar değer kaybetti.

Dolara faizle balyoz darbesi

EURO 3 LİRANIN ALTINA İNDİ

Dün 3,10 seviyesinde seyreden euro/TL ise en düşük 2,96 seviyesini gördükten sonra şu dakikalarda yeniden 3 ,02 seviyesinden işlem görüyor.

BORSA YÜKSELİŞLE BAŞLADI, DÜŞÜŞLE KAPATTI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz artırım kararının ardından yükselişle başladığı ilk seansı banka hisseleri öncülüğünde negatife dönerek 639,98 puanlık düşüşle 62.903,72 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ilk seansta önceki kapanışa göre ortalama yüzde 1,01 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 2,9 milyar lirayı aştı.

Bankacılık endeksi yüzde 2,26 düşüşle yaklaşık 7 ayın en düşük seviyesine gerilerken holding endeksi ise yüzde 0,48 oranında düşüş kaydetti.

Merkez piyasaları rahatlattı gözler Fed’de

FAİZ GERİLEDİ

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) güçlü faiz artırım kararının ardından güne düşüşle, yüzde 10,88’den başlarken 10 yıllık tahvilin faizi ise yüzde 9,92 seviyesine kadar geriledi.

Dün 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,09’a kadar yükseldikten sonra günü yüzde 11,06 seviyesinden, 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 10,38 seviyesinden tamamlamıştı.

Bugün güne yüzde 10,88 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi bu seviyeden gelen alışların etkisi ile şu dakikalarda yüzde 10,66’ya geriledi.

MERKEZ EPS UYGULAMASINI SONA ERDİRDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ek Parasal Sıkılaştırma (EPS) uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiğini bildirdi. TCMB’den yapılan duyuruda, 28 Ocak 2014 tarihli Para Politikası Kurulunda (PPK) alınan sadeleştirme kararı doğrultusunda, 11 Haziran 2013 tarihli ve 2013-40 sayılı basın duyurusu ile ilan edilen EPS uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiği ifade edildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.