Piyasalarda son durum! Gözler FED’de

GezeGen GezeGen     29-01-14     Chat Odaları     Piyasalarda son durum! Gözler FED’de     385 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Piyasalarda son durum! Gözler FED'de

Piyasalarda son durum! Gözler FED’de

Dün akşamki Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra bu akşam yine heyecanlı bir bekleyiş var. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın gözü saat 21:00’da açıklanacak FED kararlarında.

Öte yandan Merkez Bankası’nın ara Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında güçlü bir artışa gitmesinin ardından sert bir şekilde düşerek 2,1636’a kadar gerileyen dolar/TL yeniden yükselişe geçti.

Dolar, 2,3190’a kadar yükselerek PPK kararları öncesi seviyesini gördü. TL’deki değer kaybının sürmesinin etkisiyle borsa yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetti.
Uzmanlar dolardaki baş döndüren oynaklığın Fed’in bu akşam yapacağı toplantı ve kurumsal firmaların döviz pozisyon açıklarını kapatmaya devam etmesinden kaynaklandığını belirtiyor.

ABD Merkez Bankası Fed, bu akşam 21’de faiz kararını açıklayacak. Ben Bernanke’nin başkanlık ettiği son Fed toplantısında varlık alımlarının ikinci kez 10 milyar dolar azaltılması kararının çıkması bekleniyor.

Fed, ilk olarak aralık toplantısında varlık alımlarını Ocak itibariyle aylık 75 milyar dolara indirme kararı almıştı.

PİYASALAR FED’İ BEKLİYOR

PPK öncesinde düşüş eğilimi ile 2,27 seviyelerinde yatay bir seyir öne çıkarken, PPK kararından sonra 2,1636 seviyesine kadar gerileyen dolar, yeniden yükselişe geçti. Dolar/TL saat 15.40’da 2,32 ile gün içi en yüksek seviyesini gördü. Dolar böylelikle PPK toplantısı önceki seviyeye ulaşmış oldu. Ardından 2,30’un altına doğru geriledi.

Analistler, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararları ve makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, Merkez Bankası’nın faiz kararının beklentilerin ötesinde marjinal olduğunu belirtti. Paksoy, Fed etkisi ve yurt içindeki siyasi gelişmelerin masada kaldığı sürece zaman zaman dolar/TL’de yukarı yönlü iniş ve çıkışların olacağını söyledi. Gün içinde dolar/TL’de yaşanan oynaklığın nedenleri hakkında Paksoy, şunları kaydetti:

“Birinci neden Fed’in bu akşam yapacağı toplantı. İkinci olarak düşen kuru fırsat bilen kurumsal firmaların döviz pozisyon açıklarını kapatmaya devam etmesi. Çünkü dolar/TL’deki yükselişin devam edebileceğine yönelik algı net olarak kırılmış değil. Merkez Bankası’nın en azından dolar/TL’de 2,40 ve üzerindeki marjlara karşı duyarlı olduğunu gördük. Arada yukarı yönlü tepkiler olacaktır. Bunu doğal karşılamak gerekiyor. Eğer Fed sonrası gelişmekte olan piyasalar için olumlu gelişmeler olursa, kurda 2,20’lerin altında 2,15’lere bir çeklime görülebilir.”

Dolar/TL’de 2,30’un direnç ve 2,40’ın marjinal olduğunu ifade eden Paksoy, yurt dışı veri akışında olağanüstü durumların olmaması halinde bu seviyelerin üzerinde kalıcı olunmayacağını düşündüğünü belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

Dolara faizle balyoz darbesi

Dün 3,10 seviyesinde seyreden euro/TL ise en düşük 2,95 seviyesini gördükten sonra şu dakikalarda 3,10 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

BORSA YÜKSELİŞLE BAŞLADI, DÜŞÜŞLE KAPATTI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, faiz artırım kararının ardından yükselişle başladığı ilk seansı banka hisseleri öncülüğünde negatife dönerek 639,98 puanlık düşüşle 62.903,72 puandan tamamladı.

İkinci seansa ilk seans kapanışına göre 134,88 puanlık düşüşle başlayan borsa, 60 bin puana gerileyerek 24 Temmuz 2012 tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü.

MERKEZ EPS UYGULAMASINI SONA ERDİRDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ek Parasal Sıkılaştırma (EPS) uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiğini bildirdi. TCMB’den yapılan duyuruda, 28 Ocak 2014 tarihli Para Politikası Kurulunda (PPK) alınan sadeleştirme kararı doğrultusunda, 11 Haziran 2013 tarihli ve 2013-40 sayılı basın duyurusu ile ilan edilen EPS uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiği ifade edildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.