Paylaşılamayan CEO

GezeGen GezeGen     17-05-14     Ekonomi     Paylaşılamayan CEO     378 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Paylaşılamayan CEO

Paylaşılamayan CEO

Çevre felaketine yol açan kaza sonrası BP’nin başından ayrılmak zorunda kalan Hayward, işadamı Karamehmet’in ortak olduğu Genel Energy ve emtia devi Glencore Xstrata arasında paylaşılamıyor

2010 yılında Meksika Körfezi’nde büyük bir çevre felaketi yaratan petrol sızıntısı sonrası British Petrol’ün (BP) başından ayrılmak zorunda kalan Tony Hayward şimdi paylaşılamıyor. Tony Hayward, 2011 yılından bu yana, Kuzey Irak’taki işleriyle tanınan Genel Energy’nin CEO’su.
Genel Energy, Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Genel Enerji ve İngiliz yatırım şirketi Vallares ortaklığıyla kurulan bir şirket. Başta Kuzey Irak olmak üzere, Fas, Malta, Somali, Fildişi Sahilleri ve Etiyopya’da önemli petrol işleri yürütüyor.
Tony Hayward ve ünlü yatırımcı Nat Rothschild, Vallares şirketinde, dolayısıyla Genel Energy’de hissedar.

Bir koltukta 2 karpuz…
56 yaşındaki Tony Hayward, Genel Energy’deki CEO’luk görevinin yanı sıra bu ay dev emtia tüccarı ve madenci Glencore Xstrata’nın başkanlığını da üstlendi.
Hayward, 2011’den beri bu şirketin yönetimde yer alsa da İngiliz Financial Times (FT) gazetesine göre, yeni görevi, BP sonrası bir nevi ‘kurumsal rehabilitasyon’ olarak yorumlanıyor. FT, böylece Hayward’ın BP’deki görevinin ardından yine en üst düzey bir koltuğa oturduğunu yazdı.
Hayward’ın BP’deki kaza sonrası “hayatını geri istediğini” dile getirdiğini hatırlatan FT, Hayward’ın Genel Energy’de alçak uçuş yaptığını ancak zenginleştiğini belirtti. FT, “Şirketler arasında bir çatışma belirdi. Bu, Genel’in itirazlarına rağmen, Hayward’ın Genel’deki rolünü kısıtlamayı seçmesine neden olabilir” yorumunu yaptı.

YALNIZ KURT HAYWARD…

Hayward’a yakın bir kaynak, “Şirketlerden biri öngörülebilir gelecek boyunca CEO olarak kalacağını söylüyor. Diğeri kendilerine odaklanacağını belirtiyor. Konu çözülmüş değil” dedi.
FT, Hayward için bazılarının “yalnız kurt, dar bakış açısına sahip” gibi yorumlar yaptığını ancak diğerlerinin ise kendisinde nazik, derin bir hafızaya sahip, konusuna hâkim ve vizyon sahibi bir yönetici gördüğünü yazdı.

‘BP YÜKÜ?İKİSİNE?BEDEL’

FT’nin görüşüne başvurduğu bazı kaynaklar, Hayward’ın BP’deki iş yükünün 2 şirkete bedel olduğu yorumunu yapıyor. FT, Hayward’ın bazı CEO’lar gibi egoist bir kişiliğe sahip olmadığını, yönetici özelliği olarak içe dönük biçimde hedefine kilitlendiği yorumunu yaptı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.