Parasını 1 yıl unutan borsaya girsin!

GezeGen GezeGen     30-03-14     Ekonomi     Parasını 1 yıl unutan borsaya girsin!     365 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Parasını 1 yıl unutan borsaya girsin!

Parasını 1 yıl unutan borsaya girsin!

2 milyar lira para nereye park etti?

Borsada geçen hafta yaşanan yükselişi uzun süreli trendin başlangıcı olarak yorumlamanın çok erken olduğunu ifade eden Namık Aksel buna karşın, “Parası olan ve bir yıl bu paraya ihtiyacı olmayan yatırımcılara yavaş yavaş hisse senedine yatırım yapmalarını öneriyorum” dedi. Aksel, yatırım fonlarından 2 milyar liranın, faizi yükselen mevduata kaçtığını ifade etti

HSBC Portföy Genel Müdürü Namık Aksel, yatırımcıların yavaş yavaş risklerini artırmaları gerektiğini belirtek, “Parası olan ve bir yıl bu paraya ihtiyacı olmayan yatırımcılara yavaş yavaş hisse senedine yatırım yapmalarını öneriyorum” dedi. Mevduat faizlerindeki yükselişin sonsuza kadar devam etmeyeceğinin çok net olduğunun altını çizen Aksel, sermaye piyasalarının ucuzladığının çok net olduğunu belirtti. Aksel, bireysel emeklilik sistemindeki (BES) yüzde 25 devlet katkısının uzun yıllar sürmesini beklediğini kaydederek vatandaşların mutlaka BES’e girmelerini önerdi. Aksel, BES’e giren katılımcılara ise esnek fonları önerdiğini söyledi. “Böyle zamanlarda para kazanılıyor” diyen Aksel, halihazırda BES’te olan vatandaşların da fon yapılarında hisse senedi ağırlıklarını artırmaları gerektiğini ifade etti.

EKONOMİ YENİDEN GÜNDEME OTURMALI

Sermaye piyasası araçlarının ucuzladığının altın çizen Namık Aksel, “İnşallah bu seçimlerden hemen sonra, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bile kalmadan, ekonomi yeniden hükümetin odak noktası olur. Ama şu anda o noktada değiliz” diye konuştu. HSBC’nin 2014 Türkiye büyüme beklentisini yüzde 2.7’ye, 2015 büyüme beklentisini ise yüzde 2.1’e çektiğini belirten Aksel, “Türkiye yüzde 4-5 büyüyen bir ülkeydi. Türkiye yüzde 3-4 büyümeye düştüyse bunların görülüp politik adımların atılması gerekir. Ama şu anda siyasi gündemden dolayı, buralara pek bakıldığını sanmıyorum açıkçası” dedi.

‘Bu bir trend’ demek için henüz erken Piyasalarda geçen hafta yaşanan iyimserliğin seçim öncesi rahatlama rallisi olarak yorumlayan Aksel, bunda yayınlanan anketlerin özellikle de yabancı banka raporlarının etkisinin yüksek olduğunu kaydetti. Yaşanan bu yükselişi uzun süreli trendin başlangıcı olarak yorumlamanın çok erken olduğunu ifade eden Aksel, “Uzun süredir devam eden bir gerginlik vardı. Son hafta yaşananı rahatlama rallisi olarak görüyorum” dedi.

‘EKONOMİDE YENİ DÖNEME GİRDİK’

Ekonomide yeni bir döneme girildiğini kaydeden Aksel, “Daha önce hızlı büyüme ve cari açık yönünden bir sıkıntı varken, enflasyon tarafında bir sıkıntı gözükmüyordu. Şimdi ise düşük büyüme sıkıntı yaratırken, bir yandan da enflasyon yükseliyor” dedi. Bu yeni dönemde Merkez Bankası’nın munzam karşılıkları düşürebileceğini ve tutulan karşılıklara faiz vererek banakaların kredi maliyetlerini biraz düşürebileceğini söyledi. Aksel, Merkez Bankası’nın verdiği bu sinyalin geçen hafta bankalara biraz destek olduğunu sözlerine ekledi.

2 MİLYAR TL MEVDUATA PARK ETTİ

Namık Aksel, son dönemde mevduat faizinin hızla yükselerek yüzde 12’lere varmasıyla yatırım fonlarından 2 milyar liranın kaçtığını söyledi. Aksel, yatırımcıların paralarını fonlardan çekerek mevduata gitmesiyle yatırım fonlarının 30 milyar liradan 28 milyara gerilediğini belirtti. Öte yandan Aksel, 2015 yılına kadar sektördeki banka dışı portföy şirketlerinin büyümesinin sürmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.