Ofisin mücevheri ‘şerefiye değeri…’

GezeGen GezeGen     15-03-14     Ekonomi     Ofisin mücevheri ‘şerefiye değeri…’     402 Defa Okundu

Ofisin mücevheri ‘şerefiye değeri...’

Ofisin mücevheri ‘şerefiye değeri…’

Kentsel dönüşümle kullanılmaya başlayan ‘şerefiye’ sadece konut için değil ofis için de ayrı bir öneme sahip. Bir ürünü diğerine kıyaslayarak değerlendirilmesi anlamına gelen şerefiye, ofislerde özellikle lokasyonun ve sosyal alanların önemini ortaya çıkarıyor

Afet dönüşüm yasasının ya da halk arasında kullanıldığı şekliyle kentsel dönüşüm yasasının yayınlandığı 2012 yılı itibariyle ‘şerefiye’ kelimesi gayrimenkul piyasasında en fazla kullanılan ifadelerden biri haline geldi.
‘Şerefiye’ kelimesinin ne demek olduğu incelendiğinde TDK’ya göre, ‘Bir yer bayındır duruma getirildiğinde çevrede bulunan mülklerin değeri arttığından, sahiplerinden belediyece alınan para’ ve ‘2. Kooperatiflerde üst katlardaki evlerin veya caddeye bakan evlerin sahiplerinden alınan fazla ücret’ tanımlarını görüyoruz.
Aynı zamanda, şerefiye bir ürünün diğer bir ürün ile kıyaslandığında sahip olduğu pozitif ve negatif özelliklerin ürünün piyasa fiyatına olan yansımasıdır.
Afet dönüşüm yasası kapsamında şerefiyelendirme çalışmalarının büyük önem taşıdığının altını çizen TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. İdari İşler ve İş Geliştirme Müdürü Özge Aklar, ilgili dönüşüm alanında yer alan mevcut yapı stoğunu oluşturan hane veya arsa sahiplerinin arazi üzerinde yeni geliştirilecek projedeki yeni konumunu belirlemede kullanılması gereken metodolojinin şerefiyelendirme olduğunu belirtti.
Aklar, “Yeni projede oluşan yapı stoğu kendi içinde irdelenmeli, hem eski hem yeni proje gözönünde bulundurularak şerefiyelendirme çalışması yürütülmelidir” dedi.

Farklılık önemli

Şerefiyelendirme çalışmasının sadece dönüşüm bölgelerinde kullanılmadığını da ifade eden Özge Aklar, “Tekil bir bina ölçeğinde de bağımsız bölümlerin kendi içindeki farklılıklarını ortaya dökerek satmak veya kiralamak gerekebiliyor” diye konuştu.
Ofis binalarının şerefiyelendirmesinin de ilgili binanın detaylı incelenmesini, varsa bağımsız bölümler yoksa katlar arasındaki fiyat farklılıklarını oluşturan özelliklerin tanımlanmasını gerektirdiğin beklirten Aklar, “Aslında burada ürünümüz bina, daire, villa, konut, ofis, alışveriş merkezinde ya da sokakta dükkân olabilir. Önemli olan ürünü diğerlerinden ayıran özelliklerdir” diye belirtti. Aklar, “Örneğin lokasyon her ürün için dikkat çekici bir fark yaratabiliyor. Manzara da ürünü artı bir değer katıyor” dedi.

Ofis binalarında şerefiyeyi etkileyen kriteler nelerdir?
n Ofis binasının konumu, ana arterlere – toplu taşımaya olan yakınlığı, İstanbul içinde bir ofis ise köprülere ulaşım avanyajı önemli.
n Binanın konumunu önemli kılan bir diğer faktor ise, çevresindeki yapılaşmanın niteliğidir. İlgili binanın bir ofis bölgesi içinde yer alıp almadığına bakılmalı, ofis bölgesinde yer alıyor ise diğer ofis binalarına göre olan özellikleri irdelenmelidir.
n Projede yer alan fonksiyonlar, ofis kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mekânlar, otopark, sigara içilme bölgeleri gibi detaylara da dikkat edilmeli.
n Binanın ve binada bulunan bağımsız bölüm ve katların piyasa fiyatını etkiletecek en önemli unsurlardan birisi de manzarasıdır. Bu manzara lokasyonuna göre Boğaz manzarası da olabilir, stad ya da şehir manzarası da.
n Taşınmazın hangi katta olduğu ve katın neresinde olduğu kriteri, manzara faktörü ile ilişkili olarak piyasa fiyatını etkiler.
n Taşınmazın içinde kaç kolon var ve bunların dağılımı, verimliliği de etkileme kriteridir.
n Taşınmazın kat içindeki konumunun günışığıyla ilişkisi, ışık alıp almaması, günışığından faydalanabilmesi önemlidir.
n Taşınmazın kat yüksekliğinin katlara göre değişip değişmediği ve diğer iş merkezlerine göre kıyaslanması önemli bir girdidir.
n Taşınmazın kapladığı alan büyüdükçe satılmasının zorlaşması kriteri, brüt – net oranının minumuma yakın seviyelerde tutulması, metrekare kayıplarının minimize edildiği bir dizayna sahip olması da değerlemede önemli bir paya sahiptir.

Ataşehİr’de ön satışa çıktı

Tahincioğlu’nun İstanbul Finans Merkezi Ataşehir’de hayata geçirdiği A+ ofis projesi Nidakule Ataşehir ön satışa çıktı. 14 Nisan’a kadar ön satışta olacak proje, TOKİ ve Emlak Konut GYO iş birliği ile hayata geçiriliyor.
Finans ve yaşam merkezi Ataşehir’de ofis sahiplerine yüksek kârlı bir yatırım avantajı sağlaması planlanan projenin ilk fazı, 30 katlı bir kule ve 4 katlı yatay ofislerden oluşuyor. Toplamda 148 bin 587 metrekare inşaat alanına sahip proje, ofis çalışanlarının temel ihtiyaçları ve güvenliği dikkate alınarak geliştirilen akıllı bina teknolojisi ve sosyal yaşam alanları ile dikkat çekiyor.
Ofis projelerinde çevreye duyarlı ve insan odaklı detaylara öncelik veren Tahincioğlu, Nidakule Ataşehir projesinde de sosyal alanların yanı sıra yeşil alanlara ve peyzaj çalışmalarına önem veriyor. Proje çevre dostu yapılara verilen Leed Sertifikası kriterlerine uygun olarak hayata geçirilecek.

2016’da teslim
Nidakule Ataşehir, 190 ofisten meydana geliyor. 21 dükkânın hizmet vereceği projenin tamamı ticari birim olarak tasarlandı. Nidakule Ataşehir’de teslimler 30 Haziran 2016’da gerçekleştirilecek.
2 tip ofis seçeneği bulunan projede asma katlı dubleks ofislerin alanları 331 ile 526 metrekare, normal ofislerin alanları ise 134 ile 735 metrekare arasında değişiyor.

Manzaralı ofislerde % 1 peşinat alacak

EA İnşaat tarafından inşa edilen Kartal Kule’de kampanyalı satışlar devam ediyor. Buna göre 2014 teslimlerine hazırlanan Kartal Kule’de yüzde 1 peşinat ve sıfır faizli ödeme seçenekleri sunuluyor. Ayrıca tamamı peşin ödemelerde ise yüzde 10 indirim fırsatı sunuluyor. Dünyanın en prestijli gayrimenkul ödülü olan International Property Awards’tan ‘Avrupa’nın En İyi Mimarisi’ ödülünü alan Kartal Kule’de, genel müdürlüğünü Kartal Kule’ye taşıyacak REMAX’ın yanı sıra birçok kurum marka da yerini aldı.
Toplamda 205 birimden meydana gelen proje, 5 bin 200 metrekare arsa üzerine kuruluyor. Adalar ve deniz manzarasının sunulduğu projede ofislerin alanları 55 ile 1.000 metrekare arasında farklılık gösteriyor.
Mayıs 2014’te teslimlerin başlayacağı ofisler metroya 100 metre, Kartal Devlet Hastanesi’ne 700 metre, Kartal Adliye Sarayı’na 600 metre, havaalanına 15 dakika marinaya ise 5 dakika mesafede yükseliyor.

2015’te Karaköy’e butik otel yapacak

Akdağlar İnşaat Piyalepaşa’da yapımına devam ettiği AkPlaza Piyalepaşa İş Merkezi’ni haziran ayında teslim etmeye hazırlanıyor.
Taksim’e yakınlığı ile dikkat çeken ve bölge içinde Hilton Oteli’nin de bulunduğu 4 otelin inşaatının sürdüğünü söyleyen Akdağlar İnşaat Proje Koordinatörü Ali Tokmakoğlu, “AkPlaza Piyalepaşa İş Merkezi, yatay konseptte 50 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip. 30 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bulunan projeyi haziranda teslim etmeyi planlıyoruz” dedi. Ali Tokmakoğlu, 2015 yılında Karaköy’de butik bir otel inşasına başlayacaklarını belirtti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.