NATO’dan Rusya sert tepki!

GezeGen GezeGen     02-03-14     Dünya     NATO’dan Rusya sert tepki!     377 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
NATO'dan Rusya sert tepki!

NATO’dan Rusya sert tepki!

Rusya’ya verilen “Kırım’a askeri operasyon izni” tüm dünyada tansiyonu iyice yükseltti. İşte son gelişmeler…

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Kırım’a düzenlenecek askeri operasyon iznini onayladı. Ukrayna’dan da savaş tehdidi gelirken son olarak yedek askerlerin orduya çağrıldığı bildirildi. NATO’dan Rusya’ya tepki geldi

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım’a düzenlenecek askeri operasyon için parlamentodan izin istediği belirtilmişti. Putin’in bu isteği konsey tarafından kabul edildi.

Putin’in talebi meclisteki açık oylamanın ardından kabul edildi. Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun başkanlığında gerçekleşen oylamada kayıpsız “evet” dendi.

GÖSTERİLER UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ KENTLERE SIÇRADI

DAVUTOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

RUS ORDUSU, UKRAYNA ASKERİ BİRLİĞİNİN ETRAFINI KUŞATTI

NATO’DAN RUSYA’YA TEPKİ

Kırım’daki son gelişmeler üzerine bugün daimi temsilciler düzeyinde toplanan Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) toplantısı öncesinde basın açıklaması yapan NATO Genel Sekreteri Rasmussen, NAC’ı toplantıya çağırma kararını Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu egemen ulusa yönelik tehditleri nedeniyle aldığını söyledi. Rasmussen, “Bugün Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı BM Sözleşmesi’nin ilkelerini ihlal ediyor. Avrupa’da barış ve güvenliği tehdit ediyor. Rusya, Ukrayna’daki askeri aktivitelerine ve tehditlerine son vermeli” dedi.

90 DAKİKALIK KRİTİK GÖRÜŞME

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda 90 dakika boyunca Ukrayna’yı konuştu. ABD, Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik askeri müdahalesini kınadı.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA SAVAŞ TEHDİDİ!

Ukrayna’nın yeni Başbakanı Arseni Yatsenyuk’un “Kırım’a askeri müdahalenin sonu savaş olur. Moskova ile bütün ilişkiler biter.” dediği öğrenildi.

UKRAYNA’DA YEDEK ASKERLER ORDUYA ÇAĞRILDI

Rusya meclisinin Ukrayna’ya askeri müdahale iznini meclisten geçirmesi sonrası Ukrayna hükümeti yedek askerleri orduya çağırdı.

Ulusal Güvenlik Yetkilisi Andriy Paruby tarafından yapılan açıklamada yedek askerlerin göreve çağrıldığı ifade edildi. Öte yandan geçici cumhurbaşkanı Turçinov ise nükleer santraller ve belirli stratejik noktalarda güvenliğin arttırılması emrini verdi.

GARANTÖR ÜLKELERİ GÖREVE ÇAĞIRDI
Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım’daki durumun gerginliğini koruduğunu belirtti. Bugün yapılan parlamento kapalı oturumunun ardından basına açıklama yapan Turçinov, Kırım’daki durumun hala gerginliğini koruduğunu hatırlatarak, Rus askerlerinin Ukrayna silahlı kuvvetlerinin bulunduğu noktaları bloke ettiğini söyledi. Turçinov, dün gece Rusya Kuzey Kafkasya Askeri Bölgesi Komutanlığının, Ukrayna askerlerine silahlarını bırakarak konuşlandırıldığı yerleri terk etmesi konusunda ültimatom verdiğini kaydederek, dün gece beklenen olası saldırının yapılmadığını ancak hala Kırım’daki durumun gerginliğini koruduğunu vurguladı. Turçinov, Ukrayna’nın güvenliğinin garantörü olan ülkelerin, üstlendiği sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ve çağdaş dünyanın, Ukrayna’yı destekleyerek, ülkedeki durumun normalleştirilmesi ve olası askeri saldırı girişimlerinin önlenmesi yolunda belirgin adımlar atması gerektiğini kaydetti.

KISMİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ
Öte yandan, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu (MGSK) Sekreteri Andrey Parubiy, basına yaptığı açıklamada, ülkede askerlik yapabilecek vatandaşlar için kısmi seferberlik ilan edildiğini kaydetti. Kısmi seferberliğin, MGSK kararı üzerine Devlet Başkanı Vekili Aleksandr Turçinov’un imzaladığı kararname ile yürürlüğe girdiğini ifade eden Parubiy, MGSK kararıyla ordunun tam hazır hale getirildiğini belirtti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev, Rusya’nın ülkesine müdahalesiyle ilgili BM’nin temel ilkelerinin korunması çağrısında bulunarak, BM Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) Rusya’yı durdurmak için elinden gelen her şeyi yapmasını ve bölgeye uluslararası gözlemci yerleştirilmesini istedi.

Toplantı sırasında, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak, acilen Kiev’le doğrudan bağlantıya geçmesini istedi.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, ”Her türlü itilafa barışçıl çözüm bulmamız gerekir” mesajı verirken, toplantının ”açık” bölümünde söz alan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev, bir BMGK üyesi tarafından ”vahşice” tehdit edilen BM’nin temel ilkelerinin korunmasını ve bölgeye uluslararası gözlemcilerin yerleştirilmesini istedi.

Sergeyev, ”bütün üye ülkelere, BM’nin Ukrayna ulusu ile dayanışma göstermesi için ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Sergeyev, 15 bin Rus askerinin Kırım’da olduğunu ve bölgenin bir kısmını işgal ettiğini belirterek, Rusya’nın yasa dışı bir şekilde Ukrayna topraklarına girdiğini aktardı. Sergeyev, BMGK’ya, Rusya Federasyonu’nu durdurmak için her şeyi yapması çağrısında bulundu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin ise Ukrayna’nın sanki egemen bir devlet değilmiş gibi hareket ettiğini belirterek, bu ülkenin iç işlerine yönelik eleştirilerde bulundu.

Çurkin, Kiev’deki yeni hükümetin ”radikaller”e yakın olmaması ve ”bu tür hareketler”in Rusya Federasyonu’nun uzak durmaya çalıştığı çok zor gelişmelere neden olabileceğini bildirdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Lüksemburg’un BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sylvie Lucas, üye ülkelerin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün önemine dikkati çektiğini belirterek, bölgede tansiyonun düşürülmesi için uluslararası gözlemcilere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

“FRANSA ARABULUCU OLMAYA HAZIR”
Fransa’da bir televizyon programında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise Ukrayna’daki gelişmelerden endişe duyduklarını, ülkede tansiyonun düşmesine yönelik adımlar atmaya başladıklarını belirtti. Rusya’nın bölgeye asker göndermesini kınadıklarını vurgulayan Fabius, “Fransa arabuluculuğa hazır” dedi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyulması çağrısında bulunan Fabius, Rusya’nın tavrını sürdürmesi durumunda bedelinin ağır olacağını dile getirdi.

FRANSA G8 TOPLANTISINA KATILIMINI ASKIYA ALDIĞINI AÇIKLADI

Fransa, Ukrayna’da yaşanan son durumla ilgili olarak Rusya’nın uluslararası hukuktan doğan sorumluluklarını yerine getirene kadar, Soçi’de yapılacak G8 hazırlık toplantısına katılımını askıya aldığını açıkladı. Europe-1 radyo kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Rusya’nın aldığı karar, G-7 ve G-8 ilkelerine aykırı” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da ABD’nin Soçi’de yapılacak G8 hazırlık toplantısına katılımını askıya alacağı duyurulmuştu.

İTALYA VE ÇİN’DEN ÇAĞRI

Çin, Ukrayna’da yaşanan son durumla ilgili taraflara siyasi çözüm çağrısı yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, taraflara uluslararası hukuka saygı göstererek, sorunu siyasi bir çözüm aramak suretiyle, diyalog ve müzakere ile çözmesi yönünde çağrıda bulundu.

İtalya, Rusya’ya “Ukrayna’daki krizi tırmandıracak eylemlerden kaçınma” çağrısı yaptı. İtalya Başbakanlığından yapılan resmi açıklamada, Başbakan Matteo Renzi’nin, Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, Savunma Bakanı Roberta Pinotti ve diğer ilgililerle Ukrayna’da yaşanan son gelişmeleri değerlendiren bir toplantı yaptığı bildirildi. Açıklamada, Başbakan Renzi’nin, Alman mevkidaşı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı telefon görüşmeleriyle sıkı bir iletişim içinde olduğu ve Kırım’da son yaşananlara ilişkin endişelerin dile getirildiği ifade edildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.