Muhalif avukata 4 yıl hapis

GezeGen GezeGen     27-01-14     Dünya     Muhalif avukata 4 yıl hapis     302 Defa Okundu

Muhalif avukata 4 yıl hapis

Muhalif avukata 4 yıl hapis

Çin’de yürüttüğü yolsuzluk karşıtı kampanyalarla bilinen muhalif insan hakları avukatı Şü Cıyong, “sosyal huzuru tehdit edici” eylemleri nedeniyle 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pekin Orta Halk Mahkemesi’nde, ülkedeki yolsuzluk ve eğitim eşitsizliği gibi konulara yönelik eleştirileriyle bilinen Şü’nün “Sosyal huzuru tehdit edici ve toplumda kargaşaya neden olan eylemlerde bulunmak” suçlarını işlediğine hükmedildi.

Basına kapalı yapılan duruşmalar sonucu Şü’ye 4 yıl hapis cezası verildiği açıklandı. Yargılanma sürecinde medya mensupları mahkeme binasının çevresine yaklaştırılmazken, duruşmalar sırasında bölgede çok sayıda emniyet gücü konuşlandırıldı.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı yürüttüğü sosyal kampanyalar ile bilinen Şü, Temmuz 2009’da gözaltına alınmış ve yaklaşık bir ay durumu hakkında hiçbir bilgi verilmemişti. Şü, aynı yılın ağustos ayında serbest bırakılmış ancak bu kez de vergi kaçırdığı gerekçesiyle avukatlık bürosu Çin makamları tarafından kapatılmış ve hakkında dava açılmıştı.

İnsan hakları konularında çalışan muhalif avukatın bürosu, Pekin yönetiminin Tibet politikalarını eleştiren bir de rapor yayımlamıştı. Öte yandan Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikalarını eleştiren Uygur akademisyen İlham Tohti’den de gözaltına alındığı 15 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Muhalif Uygur profesörün nerede tutulduğu açıklanmazken yetkililer, Tohti’nin “bölücü faaliyetler yaptığı şüphesi ile” gözaltına alındığını ve konuya ilişkin incelemelerin sürdüğünü belirtti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.