MIT’Lİ TÜRK DAHİ HAYIRLI İŞLER DİLEDİ

GezeGen GezeGen     01-02-14     Ekonomi     MIT’Lİ TÜRK DAHİ HAYIRLI İŞLER DİLEDİ     404 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
MIT’Lİ TÜRK DAHİ HAYIRLI İŞLER DİLEDİ

MIT’Lİ TÜRK DAHİ HAYIRLI İŞLER DİLEDİ

Harvard’dan MIT’ye transfer olan Türk akademisyen Zeynep Ton, ABD’de yeni çıkardığı “İyi İşler Stratejisi” kitabıyla büyük ses getirdi. Kitapta çalışanlarına yatırım yapan, ‘iyi işler’ sunan şirketlerin, az para ve kötü eğitim veren şirketlere göre çok daha başarılı olduğu anlatılıyor

Türk akademisyen Zeynep Ton, hem 4 çocuk annesi, hem de bir işletme ‘dahisi’… 1974 doğumlu Ton, voleybol bursuyla gittiği ABD’de, Pennsylvania State Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni birincilikle bitirdi. 1997’de dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard’ın İşletme Fakültesi’nde doktoraya başladı. 2002’de ise Harvard’ın akademik kadrosuna dahil oldu.
Harvard’da 7 sene ders veren Ton, 2011 yılında ise MIT’nin işletme fakültesine transfer oldu.
Zeynep Ton ABD’deki üniversite eğitimi yayıncıları tarafından 40 yaş altı dünyanın en iyi 40 işletme hocasından biri seçilmesinin ardından, CNNMoney tarafından da ‘Yükselişteki 8 genç işletme hocası’ arasında gösterildi.
Ton şimdi de ABD’de yayınlanan yeni kitabıyla iş dünyasında büyük ses getirdi. Ocak ayında çıkan kitabın adı “İyi İşler Stratejisi – En akıllı şirketler çalışanlarına yatırım yaparak nasıl masrafı azaltıp kârı artırıyor?”
Yeni kitap hem İngiliz Financial Times, hem de Amerikan Boston Globe gazetelerinde, geniş bir şekilde tanıtıldı.

İyi şartlar ve inisiyatif uçuruyor!
Zeynep Ton, yeni kitabında İspanyol Zara gibi başarılı perakende şirketlerinin nasıl olup da bir taraftan çalışanlarına rakiplere göre daha iyi imkânlar sağlayıp, diğer taraftan da sağlıklı biçimde kâr ettiği sorusuna yanıt arıyor. Ton, kitapta, düşük kâr marjlarıyla çalışan şirketlere odaklanmış. Bu tarz şirketlerin sadece az maaş, sınırlı sosyal imkânlar veya kötü iş eğitimi vererek fiyatlarını düşük tutabileceği söylemine karşı çıkıyor.
Financial Times’ın haberine göre, Ton, önce düşük kâr marjlarıyla çalışan ve çalışanlarını el üstünde tuttuğu bilinen Costco, Trader Joe’s, Mercedona ve QuikTrip şirketlerini ele alıyor. Bu şirketleri, çalışanlara az ödeme yaptığı belirtilen WalMart’ın uygulamaları ile karşılaştırıyor.
Ton’a göre az para ödeyen ve kötü iş eğitimi veren şirketler eninde sonunda kötü performansla karşı karşıya kalıyor, düşük kârlılıkla yetiniyor. Çalışanlara düzenli ödeme yapan, güvenli sözleşmeler sunan, iyi eğiten ve inisiyatif veren şirketler ise kazanıyor.

rong>Çocuk da yaptı, kariyer de

1974 yılında Ankara’da doğan Zeynep Ton’un babası Necmi Ton basketbolcu, annesi ise eczacıydı. Önce Bursa Belediyespor’da voleybola başlayan Ton, bir süre Eczacıbaşı’nda oynadıktan sonra Üsküdar Kız Lisesi’ne transfer oldu. Voleybol bursuyla ABD’de Pennsylvania State Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde okuduktan sonra Harvard ve MIT’ye uzanan akademik yolculuğu başladı. Ton Massachusetts’in Cambridge kentinde eşi ve 4 çocuğuyla birlikte yaşıyor.

‘Müşteriler isterse başarabiliriz’

Zeynep Ton, ABD’li Boston Globe gazetesine de yeni kitabıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Çok sık çalışan değiştiren veya kötü iş eğitimi veren mağazaların çok sorun yaşadığını, satışlarının düştüğünü ve az kâr edebildiklerini fark ettim.
‘İyi işler stratejisi’nin 2 bileşeni var. İlki iyi bir iş sunmak. Bu da sadece yüksek maaş ödemek anlamına gelmiyor. Çalışanlara, eğitim vermek, istikrarlı bir mesai sağlamak, gerçek başarı fırsatı sunmak suretiyle yatırım yapmak gerekiyor.
İkinci bileşen, çalışanlara yapılan yatırımdan iyi bir getiri sağlamak. Bazı şirketler çalışanlarının olabildiği kadar üretken olmasına olanak sağlıyor ve çalışanların kârı artırmakta rol oynamasının önünü açıyor.
‘Emeğin’, kısılması gereken bir masraf olarak görüldüğü bir felsefe var. Bu talihsiz bir durum. Şirketler çalışanlara kötü işler sunarak para kazanabilir.
Ama iyi işler sunarak da başarılı olabilirler. Daha fazla girişimcinin bu yola girmesi için bir ilham vermeyi umuyorum. Belki çok idealist olacak ama müşteriler isterse, organik yiyecek talebimizde olduğu gibi, bir fark yaratabiliriz.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.