Microsoft’tan organik ‘elma’ya transfer!

GezeGen GezeGen     09-03-14     Ekonomi     Microsoft’tan organik ‘elma’ya transfer!     326 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Microsoft’tan organik ‘elma’ya transfer!

Microsoft’tan organik ‘elma’ya transfer!

Bilişim sektöründe çalışırken tarım alanında girişimciliğe soyunan bir isim, Mustafa Çağan. Yeni girişimiyle de adeta herkesin emeklilik rüyasını gerçekleştiriyor. Bursa’da Granny, Fuji elması ve Deveci armudu yetiştiriyor

Alabildiğine uzanan yemyeşil ağaçlar… Dalından sarkan kıpkırmızı, yeşil mi yeşil elmalar, armutlar… Burası Bursa’nın Karacabey ilçesinde Okçugöl Yolu üzerinde Hotanlı Köyü’ne yakın bir meyve bahçesi…
Bu meyve bahçesinin kurucusu ise Mustafa Çağan. O, bilişim ve teknoloji dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. 26 yıl boyunca uluslararası firmalarda yöneticilik yaptı.
Emekliliğinin ardından herkesin rüyasını gerçekleştiren türden bir girişime imza attı. Ailesine ait Bursa Karacabey’deki 130 yıllık çiftliği canlandırarak, kuzeniyle beraber ‘Camandıra’yı hayata geçirdi. Onun çocukluk günlerini geçirdiği çiftlik yeni işyeri oldu.
O, yeni işinin temellerini Microsoft’ta üst düzey yöneticilik yaparken atmış. Çağan, “Dört yıl bounca her hafta sonunu Karacabey’de geçirdim. Yatırımımızı üç fazda yaptık. Her adımda bir öncekinden aldığımız dersleri uyguladık” diyor.
Tarımın pek çok zorluğu barındırdığını da dile getiriyor. Hava şartları, toprağın özelliği, ağaçların ihtiyaçları hepsi ayrı bir zorluk gerektiriyor.

Her tür elma var
Çağan, Camandıra meyve bahçesini 220 dönüm arazi üzerinde kurmuş. Bin 250 ton kapasitesi var. Fuji, Granny Smith, Gala ve Pink Lady elmalarıyla, Deveci armudu yetiştiriyor. O, modern meyvecilik konusunda dünyadaki en ileri ülkelerden olan İtalya’yı örnek alıyor. Çağan, bölgeye de istihdam imkânı sağladıklarına da değinerek, “Yakınımızdaki Sultaniye köyünün kadınları bahçenin, başta hasat olmak üzere bütün işlerini yapıyor. Daha önce çalışmayan birçok kadın Camandıra sayesinde iş sahibi oldu“ diyor.
Camandıra ürünleri Karfrut markası ile pazarlanıyor. Türkiye’de yılda 3 milyon ton elma yetiştirildiğini ve bu alanda dünyanın dördüncü büyük üreticisi olduğumuzu da aktaran Çağan, “Elmada ithlat da var. Bunun da nedeni iyi saklanamaması” diyor.

Bilişimde kazandı ‘şarap’a yatırdı…
Microsoft’un diğer bir eski üst düzey yöneticisi Selim Zafer Ellialtı da görevi bıraktıktan sonra birkaç yıl önce şarap alanında girişimciliğe soyundu. Suvla Şarapları’nı piyasaya sunan Ellialtı, Çin ve Finlandiya’ya da ihracata başladı.
ABD’ye ihracat yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ellialtı, girişimci olma sürecini “Yatırıma 12 yıl önce karar verdim ama 7 yıl Microsoft’ta çalışmaya devam ettim. Teknolojiden kazandığımı şaraba yatırdım” diye anlattı. Ellialtı, Gelibolu Yarımadası’nda üretimini sürdürüyor.

Her yaş grubuna farklı elma
Meyve tüketim alışkanlıklarını da değerlendiren Çağan, “Yaş grubuna göre değişiyor. Orta yaş ve üzeri, Golden (sarı elma), Amasya gibi elmaları ararken. Gençler Fuji, Pink Lady ve Granny Smith gibi yurtdışı menşeli elmaları tercih ediyor. Dünyada, Golden ve kırmızı elma azalırken, Fuji, Pink Lady ve Granny’nin payları artıyor. Türkiye’de de benzer bir eğilim var” diyor.

Öğrenmeye her zaman açık olun
Çağan, iş hayatında başarı için de şunları söylüyor: “İnsanın sevdiği işi yapması birinci kural. İkinci kural, sonuç kadar süreç de önemli. Hedefe nasıl ulaştık. Yıllar sonra kimse sattığımız miktarı hatırlamaz ama sosyal ilişkimiz, yardımlarımız hiçbir zaman unutulmaz. Üçüncü kural da hiçbir zaman ben artık oldum dememeli. İnsan her zaman yeni şeyler öğrenmeye açık olmalı.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.