Meriç Nehri’nde can pazarı

GezeGen GezeGen     02-05-14     Chat Odaları, Manşet     Meriç Nehri’nde can pazarı     388 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Meriç Nehri'nde can pazarı

Meriç Nehri’nde can pazarı

13 kaçak kurtarıldı, 7 kaçak kayıp

EDİRNE’den Yunanistan’a, Meriç Nehri’nden Kaçak yolla geçmek isterken şişme botları çalılıklara takılıp batan 2 si çocuk 4’ü kadın 13 Suriyeli, Jandarma ekipleri tarafından suyun içinde boğulmak üzereyken son anda kurtarıldı. Başka bir botta bulunan ve kayboldukları belirtilen 7 Suriyeli kaçağı arama çalışmaları ise sürüyor.

Edirne’nin Uzunköprü İlçesine bağlı Yunanistan’a sınır olan Gemici Köyü’nden Meriç Nehrini botla geçmek isteye, aaralarında 2 çocuk ve 4 kadının bulunduğu 13 Suriyeli, Yunanistan’a yaklaştıkları sırada, botları çalılıklara takılıp delindi. Delinen şişme bot hızla su alıp battı. Meriç Nehri ortasındaki çalılara tutunarak hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli kaçaklar cep telefonuyla 156 Jandarma ihbar hattını arayıp yardım istedi. Meriç Nehrinde suyun içinde mahsur kaldıklarını söyleyen kaçakların yardımına Uzunköprü Jandarma ekipleri koştu. İlçe Jandarma ekipleri cep telefonu sinyalinden kaçakların yerlerini kısa sürede tespit etti. Daha sonra ulaşılan kaçaklar, jandarma ve Edirne Arama Kurtarma ekipleri tarafından şişme botlara bindirilerek kıyaya çıkarıldı. Nehrin ortasında saatlerce mahsur kalıp üşüyen Suriyeli kaçakları karaya çıkarıldığında kendilerine verilen askeri parkeler ve yakılan ateşin etrafında toplanarak ısındı.

DİĞER BOTTAKİ 7 KİŞİ KAYIP

Suriyeli kaçaklardan Mesut Reyhan, Avrupa ülkelerine gitmek için kılavuz ile İstanbul’da kişi başı 2 bin euro’ya anlaştıklarını söyleyerek şöyle dedi:

“Bin euro peşin olarak verdik. Kalan parayı da Yunanistan’a geçtiğimizde bizi karşılayana verecektik. Toplam 20 kişi 3 bot ile geldik. Suriyeli kılavuz botta bizimle birlikteydi. Yunanistan’a çok yaklaştığımız sırada bot çalılara takılıp batmaya başladı. Bu sırada bize kılavuzluk eden Suriyeli suya atlayıp yüzerek kaçtı. Kadınlar ve çocuklar benim bulunduğum bottaydı. Diğer botlarda bulunan 7 kişi öldüler mi, yoksa karşıya geçmeyi başardılar mı bilmiyorum. Sanırım karşıya geçemeden suda kayboldular. Botumuz battığı sırada bağırarak yardım istedik. Yunanlı polisler sesimizi duyarak bizi fark ettiler. Daha sonra yaklaşıp yardım etmeden bırakıp gittiler. Ardından aradığımız jandarma ekipleri gelip bizi kurtardı.”

“EZEL’İN NE GÜNAHI VAR”

Yunan bize bakıyor ama gelmiyor. Bizi görüyorlardı. Ama suyun içinde ölün diyorlardı. Polisi aradık. Gelin bizi kurtarın dedik. Telefonla aradım. Suyun içerisindeyiz dedik. Onlar buldular bizi. Askere, jandarmaya herkese teşekkür ediyoruz.” dedi. Hayatta bir daha bu suya kadar gelmeyeceklerini dile getiren Reyyan, “Bitti artık. Çocuklar perişan oldu. 2 yaşındaki Ezel’in ne günahı var, birkaç ay önce ameliyat olmuştu. Suda çok kaldı, yoruldu. Şimdi çok halsiz, sesi dahi gelmiyor. Diğer çocuğun durumu da kötü.

’FERYATLARINI DUYDUK’

Yunanistan ile aralarında iki yüz metre olduğunu sınırı da Meriç Nehrinin oluşturduğunu söyleyen Gemici Köyü Muhtarı Turan Adalı, Jandarma ekipleriyle birlikte olay yerine geldiklerinde Suriyeli kaçakların feryatlarını duyduklarını belirtti. Jandarma ekipleri ve köylülerle kaçakları kayıkla kurtarmaya çalıştıklarını kayldeden Köy Muhtarı Adalı şunları anlattı:

“Kayıklarla kaçakları kurtarmaya çalıştık. Fakat gittikleri yer Yunan sınırı ve ağaçlık bölge olduğu için kurtarmamız imkansız gözüküyordu. Daha sonra AKUT ekipleri geldi. Kurtarma ekibi kaçakları sudan çıkardı. Biz de jandarma ekipleri ile birlikte kaçakların üzerlerini kurutmaları için ateş yakıp kendilerine yemek ikram ettik. Köyümüz sınır köyü olduğu için böyle olaylar yaşanıyor. Son 2 aydır botlarıyla Yunanistan’a kaçak geçmek isteyenlerde bir artış oldu.”

Jandarma ekipleri kıyıya çıkarılan ve üşüyen kaçaklara üzerlerindeki parkeleri çıkararak verdi. Bölgede kayboldukları belirtilen an 7 kaçağı arama çalışmaları ise sürüyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.